Data modyfikacji:

Lata 20. w modzie męskiej. Inspiracje dla współczesnych stylizacji

Styl lat 20. to ciągła inspiracja dla światowej sławy projektantów. Jak czerpać z niego współcześnie? Zapraszamy do artykułu, w którym omawiamy lata 20. – moda męska tamtego okresu z pewnością cię zachwyci. Daj się zainspirować!


lata 20 w modzie męskiej

Lata 20. – moda męska:

  1. Czym charakteryzuje się styl lat 20.?
  2. Stylizacje lata 20. – jak inspirować się modą lat 20. współcześnie?

Lata 20. – moda męska. Czym charakteryzuje się styl lat 20.?

Czas trudny, ekstrawagancki, a także taki, w którym wreszcie można było poczuć, czym tak naprawdę jest wolność – właśnie tak określa się w historii lata 20. Moda męska tego okresu zdecydowanie oddawała ducha czasu. Zacznijmy od tego, że w latach 20. modny ubiór nie był zarezerwowany wyłącznie dla bogatych elit – tkaniny stawały się coraz tańsze, co przyczyniło się do popularyzacji dobrego stylu. Każdy mężczyzna chciał wówczas wyglądać modnie – co ważniejsze, mógł sobie na to pozwolić.

Dwudziestolecie międzywojenne to też wspominana już wolność – po wielu latach wojny ludzie w końcu odzyskali swoje normalne życie i chcieli czerpać z niego garściami. Męski strój stał się zatem mniej formalny i przede wszystkim wygodny – nie dziwi zatem popularność sportowych ubrań i dodatków. Powstała nawet koncepcja stroju weekendowego. W końcu ten okres to czas, w którym pojawiły się zmiany w kodeksie pracy. Ludzie mogli cieszyć się większą ilością dni wolnych od pracy i urlopami poza miejscem zamieszkania. Lżejszy ubiór był wówczas dla wielu panów niezbędny.

Weekendowy strój męski lat 20. wzorowany był na sportowym ubiorze do gry w golfa i krykieta. Podstawa takiego zestawu to biała koszula z rozpiętym kołnierzykiem i kremowe, flanelowe spodnie. Podobny ubiór ceniły nawet elity, a wśród nich chociażby sam książę Walii.

Nie oznacza to jednak, że do lamusa odeszła elegancja. W latach 20. prawdziwy dżentelmen najczęściej wzorował się na stylu londyńczyków – to właśnie stolica Wielkiej Brytanii stała się wówczas głównym ośrodkiem mody męskiej. To tam można było spotkać same ikony lat 20. i znaleźć największe modowe inspiracje. Elegancki mężczyzna z lat 20. rozsądnie dobierał kolory. Stawiano na minimalizm i unikano kontrastów. W szafie takiego dżentelmena specjalne miejsce musiał mieć garnitur. Na wieczorne przyjęcia panowie wybierali z kolei smoking lub frak. Istotne były także inne elementy eleganckiego ubioru, np. wełniany płaszcz w chłodniejsze dni, kapelusz, szelki czy skórzane rękawiczki.

Szukasz więcej inspiracji? Poniżej jeszcze dokładniej omawiamy męski garnitur lat 20., a także dodatki, z którymi najczęściej go noszono.
Klasyczny garnitur z lat 20. to trzyczęściowy zestaw smokingowy. Jakie były jego elementy? Jasna marynarka (np. w paski), kamizelka krótkiego kroju i zwężane ku dołowi spodnie garniturowe. Do takiego zestawu panowie nosili białe koszule i krawat. Nie zapominali także o skarpetach – te były kolorystycznie dobrane do marynarki. Nierzadko miały taki sam wzór pasków. W chłodniejsze dni sięgano również po garnitury wykonane z wełny.

Jaka kolorystyka garnituru była wówczas dopuszczalna? Tak jak wspominaliśmy już wyżej, w modzie męskiej lat 20. nie było kontrastów, więc panowie stawiali na garnitury granatowe, brązowe i szare. Nie można pominąć garniturów dwurzędowych, które w tym okresie zyskały na popularności. Wieczorami i na salonach męski strój wyglądał nieco inaczej. Dominowały wówczas czarne fraki oraz smokingi. Nie pomijano stylowych dodatków, takich jak mucha czy cylinder.

W latach 20. najpopularniejszymi modelami butów męskich były oksfordy. Były one dość uniwersalne i rewelacyjnie sprawdzały się do garnituru codziennego, jak i wieczorowego fraka – wówczas stawiano na czarne oksfordy o lakierowanym wykończeniu. W stroju weekendowym oksfordy łączono z wysokimi, jasnymi skarpetami.

W latach 20. panowie nosili kilka rodzajów kapeluszy. Do zestawów weekendowych nie rzadko wybierali kapelusze słomkowe. Do garnituru nosili z kolei kapelusze typu Borsalino (model wyrabiany z cienkiej sierści królika; jego produkcja trwa ponad miesiąc!) i Homburg (model wykonany z filcu, z jedwabną taśmą, niedużym rondem i zagłębieniem na środku). Do smokingu lub fraka panowie dobierali z kolei cylinder.

Oprócz kapeluszy w latach 20. modne były też kaszkiety. Wówczas traktowano je jednak jako typowo robocze nakrycie głowy.

Stylizacje lata 20. – jak inspirować się modą lat 20. współcześnie?

Podoba ci się moda lat 20.? Możesz się nią zainspirować i dzisiaj. Które z elementów warto wykorzystać współcześnie? Poniżej lista tych najciekawszych:
  • dwurzędowa marynarka,
  • długi, wełniany płaszcz,
  • kapelusz,
  • kaszkiet,
  • skórzane rękawiczki,
  • szelki,
  • oksfordy,
  • elegancka kamizelka,
  • mucha.
Jak stylizować powyższe ubrania i dodatki? Sprawdź kilka pomysłów na modne stylizacje.
  • Biała koszula, dwurzędowa marynarka, chinosy, oksfordy
Taką stylizację, mimo że jest dość elegancka, śmiało możesz nosić również na co dzień. Postaw na kraciastą dwurzędową marynarkę, a do całości dobierz chinosy w stonowanym odcieniu, np. brązowym. Idealnym dodatkiem będą zamszowe oksfordy.
  • Koszula w paski, czarne chinosy, kaszkiet, szelki, mokasyny
Ten zestaw sprawdzi się dla stylowego faceta, który lubi trendy dodatki. Kaszkiet i szelki to kwintesencja stylu lat 20., ale świetnie będą wyglądać też współcześnie. Taki look idealnie uzupełnią brązowe mokasyny. W chłodniejsze dni zarzuć na ramiona kurtkę bosmankę.
  • Błękitna koszula z lnu, jasnoszare bermudy, espadryle, kapelusz słomkowy
Stylowy zestaw idealny na wakacje i letnie dni. W styl lat 20. wspaniale wpisuje się tutaj słomkowy kapelusz, który wówczas był noszony do typowo weekendowych zestawów. Aby nadać stylizacji charakteru, możesz uzupełnić ją szelkami.
  • Długi wełniany płaszcz, szary garnitur, biała koszula, czarny golf, kapelusz, lakierowane oksfordy
Idealny zimowy outfit dla prawdziwego dżentelmena. Do szarego garnituru załóż klasyczną, białą koszulę, a pod nią cienki, dopasowany golf w czarnym kolorze. Elegancji nadadzą outfitowi kapelusz i lakierowane oksfordy.
  • Koszula, elegancka kamizelka, jeansy, mokasyny, kaszkiet
Jeśli chcesz stworzyć elegancki look, ale nie lubisz nosić marynarek, to pomyśl o kamizelce – w tym wydaniu możesz śmiało ubierać ją na co dzień. Czy w takim zestawie wypada założyć jeansy? Co prawda, zasady klasycznej mody męskiej by to wykluczały, ale przecież moda jest po to, aby się nią bawić. W tym zestawie stawiaj jednak na ciemne jeansy, np. granatowe.

Moda lat 20. to niekończąca się liczba inspiracji do tworzenia stylowych zestawów. Co więcej, większość z ubrań, które były popularne w tych czasach, możesz śmiało nosić także dzisiaj. W swoich codziennych zestawach wykorzystaj chociażby dwurzędowe marynarki, eleganckie kamizelki, oksfordy czy kaszkiety. Szukasz inspiracji? Obejrzyj film „Wielki Gatsby” – idealnie eksponuje on męską modę lat 20.
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.