Data publikacji:

Męskie dłonie - jak dbać o męskie dłonie?

Starannie wypastowane buty, czysty strój, zadbane zęby – co jeszcze jest naszą wizytówką? Oczywiście dłonie, na które mimowolnie prawie zawsze zwracamy uwagę. W praktyce oznacza to więc, że nie powinniśmy rezygnować z dbania o skórę rąk. Gwarantujemy – na codzienną kosmetykę nie trzeba poświęcać dużo czasu. Wystarczy, że wiemy, co należy robić krok po kroku. Zapraszamy do lektury artykułu –tłumaczymy , jak dbać o męskie dłonie, by cieszyć się ich wyglądem!

Męskie dłonie - jak dbać o męskie dłonie?

Po czym poznać, że męskie dłonie wymagają pielęgnacji?

Skóra na rękach jest niezwykle cienka, delikatna, narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Dotyczy to nie tylko kobiecych, ale również i męskich dłoni. Panowie często zapominają jednak, że samo oczyszczanie naskórka z zanieczyszczeń to zbyt mało, by cieszyć się nieskazitelnym wyglądem tej szczególnej partii ciała. Podkreślmy – męskie ręce potrzebują codziennego nawilżenia i regeneracji, co nie wiąże się wcale z długimi godzinami spędzanymi we wnętrzach łazienki.

Jeśli panowie zaniedbają kilka prostych etapów pielęgnacji, mogą zmagać się z bardzo nieprzyjemnymi skutkami. Po czym poznać więc, że czas zmienić swoje nawyki i poświęcić trochę czasu na urozmaicenie kosmetycznej rutyny?
  • Skóra jest wyraźnie przesuszona, szorstka czy wręcz chropowata.
  • Ręce pokrywają się zaczerwienieniami, są podrażnione, a delikatne urazy mechaniczne od razu przemieniają się w bolesne ranki.
  • Skórki wokół paznokci nieestetycznie odstają lub zbyt mocno zachodzą na płytkę.
  • Same paznokcie są za krótkie lub za długie, mają nieodpowiedni kształt oraz charakteryzuje je przesadna łamliwość czy rozdwajanie.
Dostrzegasz u siebie jeden z tych symptomów? Właśnie utwierdziłeś się w przekonaniu, że ten artykuł jest stworzony dla ciebie! Poniżej tłumaczymy, dlaczego dłonie męskie również należy chronić przed zniszczeniem oraz pokazujemy, jak powinna wyglądać codzienna rutyna pielęgnacyjna.

Przeczytaj również: Jak dbać o męskie brwi?

Przyczyny zniszczenia (nie tylko!) męskich dłoni

O czym świadczy przesuszona, zaczerwieniona męska dłoń? Nie tylko o złej pielęgnacji! Budowa rąk kobiet i mężczyzn jest taka sama. Skóra w tym miejscu wolna jest od gruczołów łojowych i tkanki tłuszczowej, która odgrywa szczególną rolę ochronną! Jeśli jej ilość jest niewystarczająca, to naskórek bardzo szybko ulegnie przesuszeniu.

W dłoniach znajdziemy za to duże ilości gruczołów potowych, co także nie jest zbyt dobrą informacją! Dlaczego? Naskórek tej partii ciała odwadnia się w oka mgnieniu. W praktyce oznacza to więc, że budowa fizjologiczna rąk sprzyja ich nieestetycznemu wyglądowi. Na szczęście w prosty sposób można sobie z tym poradzić – stosując odpowiednią pielęgnację.

Kondycji skóry nie poprawia także jej kontakt z twardą wodą, detergentami czy innymi drażniącymi substancjami chemicznymi. Negatywnie wpłyną na nią również źle dobrane kosmetyki na bazie alkoholu, palenie papierosów, niewłaściwa dieta czy brak odpowiedniego nawodnienia organizmu.

Wygląd dłoni zależy także od aury panującej za oknem! Skrajnie niskie temperatury, przejmujący wiatr, żar lejący się z nieba, biurowa klimatyzacja tworzą kolejną przeszkodę na drodze do nieskazitelnie prezentującego się naskórka.

Czasami jednak nieestetyczny wygląd rąk ma podłoże chorobowe. Jeśli pojawią się na nich uporczywe krosty, swędzące plamy czy łuszczące fragmenty skóry, warto skorzystać z pomocy specjalisty, takiego jak dermatolog! Może okazać się wtedy, że codzienna pielęgnacja musi zostać wzmocniona dodatkowym działaniem maści czy nawet antybiotyków!

Pielęgnacja męskich dłoni krok po kroku

Wiesz już, co negatywnie wpływa na wygląd skóry rąk. Czas teraz omówić, co powinno mieścić się w codziennej rutynie pielęgnacyjnej każdego faceta! Jak dbać o męskie dłonie? Wyjaśniamy!
  • Oczyszczanie
Ręce – tak jak każda inna część ciała – potrzebują dogłębnego oczyszczenia. W końcu one mają kontakt każdego dnia z wieloma przedmiotami, na których gromadzi się kurz, roztocza, bakterie, wirusy. Nawet jeśli nie dostrzegasz zabrudzeń gołym okiem, nie oznacza to, że skóra nie potrzebuje oczyszczenia! Myj dłonie tak często, jak potrzebujesz. Stosuj do tego łagodne mydła w płynie, kostce czy oczyszczające emulsje. Pamiętaj, by dobierać odpowiednią temperaturę wody, która nie będzie zbyt gorąca lub przesadnie lodowata.
  • Nawilżanie
Krem do rąk powinien znaleźć naczelne miejsce w twojej kosmetyczce! Gwarantujemy – część preparatów stworzona z myślą o mężczyznach bardzo szybko się wchłania i nie pozostawia tłustego filmu, bo większość facetów ich po prostu nie cierpi. Zakupiłeś już odpowiedni preparat, ale często zdarza ci zapominać o kremowaniu rąk? Jedną tubkę trzymaj na biurku w pracy, a drugą obok łóżka. Cienką warstwę nawilżającego, regenerującego kosmetyku stosuj po każdym kontakcie skóry z wodą!
  • Dbanie o kondycję paznokci i skórek
Nieobryzganie paznokci oraz dbanie o ich prawidłowy kształt to podstawa. Obcinaj je przy użyciu nożyczek, a prawidłowy kształt nadawaj pilnikiem – papierowym lub szklanym. Pamiętaj, że paznokcie męskich dłoni powinny być starannie dopasowane do opuszek palców. Skórki odsuwaj z kolei drewnianym patyczkiem lub metalowym radełkiem. Jeśli są zbyt grube, usuń ich nadmiar cążkami. Pamiętaj jednak, by robić to delikatnie! Wsparciem dla męskiego manicure’u będą także preparaty zmiękczające skórki, oliwki czy odżywki do paznokci. Ich stosowanie nie jest powodem do zakłopotania – świadczy raczej o wysokim stopniu samoświadomości!

Chcesz zadbać o dłonie? Nie zapominaj także o diecie bogatej w minerały czy witaminy. Niech codzienne posiłki obfitują w płatki owsiane, orzechy, awokado, oleje tłoczone na zimno. Nawadniaj skórę od wewnątrz i wypijaj trzy litry płynów. Jeśli rozpoczynasz dopiero swoją pielęgnacyjną przygodę, skorzystaj z zabiegów wykonywanych w salonach kosmetycznych, których oferta jest skierowana także w stronę panów!

Autorka: Anna Mlonka
Autor: Anna Mlonka