Data modyfikacji:

Dlaczego warto kupić rosyjskie zegarki?

Zakup zegarka nie ogranicza się do sprawdzenia jego parametrów. Równie ważna jest historia marki, jakość wykonania, a także niebanalna stylistyka. Rozbudowując kolekcję czasomierzy, nie warto jednak skupiać się wyłącznie na popularnych i oczywistych markach. Wiele do zaoferowania mają także mniej popularne rynki zegarmistrzowskie, np. rosyjski. Dlaczego warto kupić rosyjski zegarek? Zobacz te modne zegarki męskie.
Gdy myślimy o dobrej jakości zegarkach, najczęściej w pierwszej kolejności pojawiają się w głowie marki szwajcarskie, japońskie czy amerykańskie. Rosyjskie zegarki kojarzone są w Polsce raczej negatywnie, głównie za sprawą popularnych w latach 90. targów. Oferowane na straganach blaszane zegarki były niskiej jakości, często się psuły, a ich wygląd bardzo często przesączony był kiczem.

Ten obraz rosyjskiej i radzieckiej sztuki zegarmistrzowskiej jest jednak błędny. W czasach ZSRR dobrej jakości czasomierze wiodących marek cieszyły się dużym poważaniem i słynęły z niebanalnego wzornictwa oraz wysokiej jakości. Radzieckie zegarki eksportowane były do wielu państw i nie kojarzyły się z marnymi podróbkami, jakie można było zaobserwować już po rozpadzie ZSRR.

Wiąże się to z faktem, że po upadku Związku Radzieckiego wiele fabryk zegarków podupadło, rezygnując z nierentownych modeli lub obniżając jakość. Dziś jednak obawa przed rosyjskimi zegarkami jest nieuzasadniona i miłośnicy zegarków naręcznych z pewnością znajdą coś dla siebie.

Dlaczego warto kupić rosyjskie zegarki?

Rosyjskie zegarki niewątpliwie kryją w sobie niezwykłą historię. Choć nie cieszą się takim prestiżem, jak zegarki szwajcarskie, wiele udanych modeli może stanowić nie lada gratkę w kolekcji. Istotnym aspektem jest fakt, że rosyjskie i radzieckie zegarki są mniej popularne od modeli japońskich czy szwajcarskich, a więc łatwiej znaleźć unikatowy egzemplarz. Dodatkowo ich ceny nie są wygórowane, zwłaszcza w porównaniu do czasomierzy szwajcarskich, które mocno zdrożały po wzroście kursu franka szwajcarskiego.

Podkreślmy też fakt, że rosyjskie manufaktury w dalszym ciągu nastawione są na produkcję zegarków mechanicznych. Dla miłośników zegarmistrzostwa posiadanie mechanicznego werku jest sporą zaletą, mimo że mechanizmy te nie są tak precyzyjne, jak kwarcowe odpowiedniki. Rosyjskie zegarki przypadną do gustu także miłośnikom lotnictwa, wojskowości i podboju kosmosu – motywy te bardzo często przewijały się w stylistyce popularnych modeli.

Popularne marki rosyjskich zegarków:

Aviator – zegarki inspirowane historią awiacji produkowane są dziś w Szwajcarii, jednak mają rosyjski rodowód. Przeniesienie produkcji podyktowane było chęcią ekspansji marki na bardziej konserwatywne rynki.
Wostok – marka zegarków założona w 1942 roku. Ich nazwa oznacza z rosyjskiego wschód i jest nawiązaniem do produkowanych w ZSRR rakiet. Początkowo firma zajmowała się produkcją czasomierzy dla żołnierzy walczących podczas II wojny światowej.
Poljot – radziecka marka produkująca zegarki od 1960 roku. Nazwa nawiązuje do radzieckiego programu kosmicznego i oznacza lot. Zegarki marki Poljot były używane przez radzieckich kosmonautów, m.in. przez Jurija Gagarina w czasie lotu Wostok 1.
Slava – chorągiewka, arbuz, lodówka –  to zwyczajowe nazwy charakterystycznych modeli marki Slava. Swoje początki Slava miała w 1924 roku. Pierwsze powojenne serie zegarków to zegarki kieszonkowe Salut, zegarki męskie Pobieda i zegarki damskie Era.
Rakieta – nawiązania do lotnictwa i kosmonautyki to charakterystyczny motyw przewodni radzieckich zegarków. Pierwszy model zegarka Rakieta powstał w 1961 roku, jako upamiętnienie kosmicznego lotu Jurija Gagarina. Jednym z najpopularniejszych zegarków marki jest „Big Zero” z zerem zamiast dwunastki na tarczy.