Data modyfikacji:

Spodnie wyjściowe męskie – jakie spodnie wyjściowe męskie wybrać? Przegląd

Spodnie to podstawowy element garderoby każdego mężczyzny. Jednak dopasowanie ich do danej okazji może być problematyczne. Na rynku znajduje się wiele krojów oraz fasonów, nie każdy z nich będzie oczywistym wyborem dla mężczyzny w danym wieku. Podpowiadamy jak wybrać idealne spodnie, które będą ponadczasowe, a przez to odpowiednie na wiele okazji.

spodnie wyjsciowe meskie

Spodnie wyjściowe męskie – warto postawić na klasykę!

Spodnie męskie wyjściowe powinny mieć ponadczasowy fason i wyróżniać się dobrym składem. Warto zrezygnować z syntetycznych materiałów, lepszym rozwiązaniem bowiem będzie klasyczna tkanina, np. wełna. Warto poświęcić więcej pieniędzy i kupić model na lata, który będzie dobrze wyglądał przy każdej okazji. Oprócz klasycznych spodni wizytowych firmy odzieżowe stosują oznaczenia hasłowe. Najpopularniejszym fasonem jest straight/regular. Najbardziej klasyczny, lecz jednocześnie uniwersalny. Nazwa oznacza, że są proste na całej długości, uwzględniając nogawki. Nieco innym modelem, lecz równie atrakcyjnym dla panów, jest tapered. Spodnie zwane są również „marchewkami”, a wszystko za sprawą specyficznego zwężenia. Model jest szczególnie dopasowany w biodrach, nogawki są luźniejsze w udach i ulegają delikatnemu zwężeniu poniżej kolan. Model ten wyszczupla sylwetkę i nadaje jej atrakcyjny wygląd. Sprawdzi się również w przypadku niższych panów, którzy chcą optycznie dodać sobie kilku centymetrów. To również spodnie dla panów intensywnie trenujących na siłowni, którzy nie mogą dopasować spodni przez muskularne uda. Wysocy mężczyźni, których wzrost sporo wykracza poza średnią, muszą rozważyć wybór modelu loose fit. Spodnie te są luźne, charakteryzują się również dłuższymi nogawkami, niż w standardowych modelach.

Jak dobrać spodnie do figury?

Spodenki męskie wyjściowe powinny tuszować niedoskonałości sylwetki i podkreślać jej atuty. Dlatego kluczowe jest zwracanie uwagi na układ nogawek i stan.

Zwróć uwagę na stan

W sklepach można spotkać zasadniczo trzy rodzaje spodni, które są zdefiniowane przez stan: wysoki, normalny i niski. Spodnie z niskim stanem są najlepszym wyborem dla osób posiadających nieco większy brzuch. Są nie tylko komfortowe, ale również wysmuklają sylwetkę i sprawiają, że dobrze leżą z klasyczną marynarką. Spodnie z wyższym stanem sprawdzą się w przypadku szczególnie wysokich panów. Propozycje ze średnim stanem są perfekcyjne dla smukłych panów, o przeciętnym wzrośnie i średniej muskulaturze.

Przede wszystkim właściwy rozmiar!

Kluczowe jest odpowiednie dobranie rozmiaru do sylwetki, gdyż to warunkuje dobry wygląd. Spodnie nie mogą się deformować podczas poruszania się lub siadania. Męska rozmiarówka widywana w sklepach opiera się na amerykańskiej, dlatego wymiary są często podane w calach. Wówczas istotne jest zmierzenie szerokości pasa (W) oraz długości nogawki (L). Producenci stosują zapis W/L, np. 34/36. W przypadku spodni garniturowych ogromne znaczenie ma szerokość pasa, która powinna być mierzona maksymalnie 2 cm pod pępkiem. Centymetr krawiecki musi swobodnie oplatać ciało, nie może być zaciskany. Długość nogawki należy zmierzyć po jej wewnętrznej stronie. Można pobrać wymiar z ulubionych spodni, które naszym zdaniem, najlepiej leżą na sylwetce. Często zdarza się jednak tak, że producenci szyją spodnie z nieco dłuższą nogawką, aby dopasować produkt do oczekiwań szerszego grona konsumentów. Wówczas metodą na dokładne dopasowanie modelu do własnej sylwetki będzie udanie się do zaufanego krawca i skrócenie na wymaganą długość. Taka przeróbka kosztuje zazwyczaj kilkanaście złotych, a sprawia, że wygląda się o wiele lepiej.

Krój nogawki ma znaczenie

Wielu panów nie zwraca szczególnej uwagi na nogawki, skupiając się wyłącznie na stanie oraz kroju. Jednak najlepsze spodnie wizytowe nie będą dobrze leżeć bez odpowiednio dobranych nogawek. Najczęstszym błędem popełnianym przez wielu panów jest wybieranie spodni ze zbyt długimi nogawkami, które nieestetycznie układają się na obcasie buta, tworząc charakterystyczną „falę”. Kluczowe jest wybranie takiego modelu, który będzie tworzył wyłącznie jedną zakładkę, ewentualnie, który będzie długością dopasowany do danego obuwia.

Wyjściowe spodnie męskie – jak ubierać się modnie i ponadczasowo?

Wysokiej jakości spodnie wizytowe męskie pomogą w stworzeniu bazy szafy, która może być uzupełniana innymi dodatkami, w zależności od okazji, pory roku i preferencji. Kluczem dobrego stylu jest zaplanowanie indywidualnej kapsułowej garderoby. Pod tym pojęciem kryje się zestaw ubrań, złożony z 10-12 elementów, które pasują wzajemnie do siebie. Przykładowo czarne wizytowe spodnie można połączyć z białą koszulą w lecie, grafitowym swetrem w zimie lub dopasowanym T-shirtem z okrągłym dekoltem latem. To również pozwala uchronić się przed tendencją kupowania zbyt dużej liczby ubrań, które następnie leżą niewykorzystane w szafie, gdyż brakuje pomysłu na zestawienie ich ze sobą.

Spodnie powinny także zapewniać maksimum swobody. Dany model nie może być ani za długi, ani za krótki. Co najważniejsze, nie powinny ograniczać ruchów. Kluczową zasadą ponadczasowego i wywarzonego stylu jest dobór tkanin, które sprawdzą się niezależnie od pory roku czy okazji. Materiał na spodnie musi być solidny. Warto zdecydować się na wełnę, w przypadku spodni wizytowych z niewielką domieszką elastanu. Taki miks zapewni maksimum komfortu, a przy tym spodnie nie będą się miąć. Spodnie, które mają 100% poliestru w składzie, nie będą najlepszym wyborem, ponieważ nie będą przepuszczać powietrza, przez co dana osoba będzie się pocić w ciepłe dni i marznąć w chłodne.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Autor: Katarzyna Małecka