Data modyfikacji:

Jakie witaminy dla mężczyzn warto zażywać?

Choć tak podobne, organizmy mężczyzn i kobiet, różnią się w wielu kwestiach – między innymi w zapotrzebowaniu na witaminy i minerały. Zróżnicowane potrzeby mają związek z odmienną przemianą materii oraz trybem życia. Podpowiadamy, które witaminy dla mężczyzn warto wybrać, aby zachować dobrą formę fizyczną i zdrowie psychiczne.
witaminy

Witaminy dla mężczyzn

Witaminy dla mężczyzny – czy to ma sens?

Zarówno ciało kobiety, jak i mężczyzny potrzebuje dokładnie tych samych witamin i minerałów po to, by funkcjonować prawidłowo. Przyjmuje się jednak, że panowie wymagają ich więcej niż panie ze względu na większą masę mięśniową, kostną oraz objętość krwi.

Ilość pożywienia zapewniająca cenne składniki kobiecie niekoniecznie zaspokoi potrzeby męskiego organizmu; to właśnie wtedy warto zastanowić się nad suplementacją.

Mówiąc „witaminy dla mężczyzn” mamy na myśli zestawy witamin i minerałów skomponowanych w taki sposób, aby odpowiadać potrzebom mężczyzn w różnym wieku i o różnych poziomach aktywności.

W takim razie – jakie witaminy dla mężczyzn naprawdę warto stosować?

W dostarczaniu odpowiednich witamin dla mężczyzn pomagają także zdrowe posiłki. Doskonałym uzupełnieniem są zielone koktajle czyli przepis na zdrowie. Sprawdź!

Witaminy dla mężczyzn pracujących fizycznie

Panowie wykonujący pracę fizyczną lub często uprawiający sport wykazują zwiększone zapotrzebowanie na potas oraz magnez. Te pierwiastki są niezbędne do odpowiedniej pracy mięśni, w tym również mięśnia sercowego. Aktywni mężczyźni muszą zadbać również o właściwy poziom selenu.

Przeczytaj również: Budujesz masę mięśniową? Sięgnij po kolcorośl!

Ponadto potas i magnez dbają o funkcjonowanie układu nerwowego – dobrze sprawdzą się zatem również u mężczyzn ze zwiększonym wysiłkiem psychicznym.

Suplementację magnezu i potasu powinni rozważyć panowie często pijący kawę i herbatę: udowodniono, że ich zwiększone spożycie może powodować niedobory cennych mikroelementów.

Witaminy dla mężczyzn starających się o dziecko

Jeśli marzysz o zostaniu ojcem, szansę na poczęcie dziecka możesz zwiększyć uzupełniając minerały i witaminy dla mężczyzn na płodność.

Są to jednocześnie witaminy dla mężczyzn na potencję. Wśród składników, które dobrze wpływają na libido i jakość nasienia warto wyróżnić:

  • cynk, który nie tylko poprawia płodność, ale dba o zdrowie prostaty. Cynk pomaga utrzymać odpowiedni poziom testosteronu we krwi,
  • żeń-szeń, wzmacniający libido i przedłużający erekcję,
  • witaminę C, przodującą wśród witamin dla mężczyzn na plemniki. Czy wiesz, że jako silny przeciwutleniacz dba o ich kondycję i chroni ich DNA?
Przyszli tatusiowe powinni znaleźć kompleks witamin dla mężczyzn zawierający powyższe składniki zwłaszcza, gdy na co dzień stronią od świeżych warzyw i owoców.

Najlepsze witaminy dla mężczyzn po 40.

W okolicach 40. roku życia zapotrzebowanie na witaminy i minerały u mężczyzn wzrasta. Dotyczy to przede wszystkim witaminy D, gwarantującej odporność i zdrowe kości, witaminy z grupy B, dbającej o układ nerwowy, jak również żelaza. Dobre zestawy witamin dla mężczyzn powinny dostarczać tych właśnie składników.

Witaminy dla mężczyzn po 60.

Witaminy dla mężczyzn po 50. i 60. roku życia powinny dbać przede wszystkim o zdrowie prostaty. U dojrzałych mężczyzn wzrasta ryzyko wystąpienia nowotworu gruczołu krokowego, dlatego szczególnie warto zadbać o dobrze zbilansowaną dietę, jak i dodatkową suplementację.

Minerałem, który jest bardzo ceniony ze względu na dobry wpływ na prostatę jest cynk. Pozytywne działanie wykazują również dobre witaminy dla mężczyzn pochodzące z roślinnych steroli.

Poszukując najlepszych witamin dla mężczyzn, należy wziąć pod uwagę swój tryb życia, wiek oraz stosowaną dietę.

Warto również pamiętać, że suplementy nie są w stanie zastąpić zdrowego jadłospisu; należy traktować je jedynie jako dodatkowe wsparcie.