Data publikacji:

Włókna sztuczne i syntetyczne na zimę. Wady i zalety

Wiele mówi się o zaletach materiałów naturalnych. Co jednak sprawia, że włókna sztuczne i syntetyczne uznawane są za gorsze? I czy na pewno takie są? Wyjaśniamy, w jakich warunkach warto wybrać syntetyczne ubrania, a w jakich zdecydowanie ich unikać.
pan w swetrze

Włókna sztuczne i syntetyczne na zimę

Włókna sztuczne i syntetyczne – czym są?

Choć często można się spotkać z zamiennym stosowaniem obu terminów, włókna sztuczne różnią się od tych syntetycznych. Sztucznymi nazwane są materiały pochodzenia naturalnego, które uległy  sztucznej, chemicznej obróbce. Najczęściej powstają w procesie przetworzenia celulozy pozyskiwanej z drzew, głównie iglastych. Najpopularniejszym sztucznym materiałem jest wiskoza, a w przemyśle odzieżowym używa się też m.in. acetatu, modalu, lyocellu.


Dla odmiany włókna syntetyczne nie występują w przyrodzie i zostały w całości z syntetyzowane przez człowieka. Są ropopochodne, a ich skład nie różni się niczym od materiału służącego m.in. do produkcji opakowań czy butelek. Co więcej, niektóre firmy odzieżowe produkują z podanych recyklingowi butelek ubrania. Przykłady syntetycznych materiałów to: poliester, poliamid oraz akryl.

Włókna sztuczne – zastosowanie

Popularna wiskoza przypomina swym wyglądem jedwab, dlatego najpowszechniej używana jest w konfekcji damskiej. Po odpowiedniej obróbce może imitować także wełnę. Z wiskozy produkuje się m.in. damskie bluzki, sukienki, chusty oraz szaliki. W męskiej garderobie najczęściej pojawia się w formie podszewki marynarki. Wiskozę stosuje się też do produkcji eleganckich, barwnych poszetek.

Włókna syntetyczne – zastosowanie

Udział włókien syntetycznych w przemyśle odzieżowym jest bardzo duży. To zasługa wyjątkowo niskiej ceny materiału. Włókna syntetyczne mogą udawać m.in. wełnę, bawełnę czy jedwab, lecz niestety tylko pod względem wyglądu. Ich parametry są zupełnie inne niż w przypadku materiałów naturalnych.

Poliester, poliamid oraz akryl wykorzystuje się m.in. do produkcji swetrów, koszul, garniturów, marynarek, szalików, czapek czy krawatów. W Polsce można się spotkać z rodzim ą odmianą włókien syntetycznych, czyli z elaną.

Włókna syntetyczne cechują się dużą wytrzymałością , więc często wykorzystywane są jako domieszka do włókien naturalnych. Dzięki temu zwiększają trwałość ubrań. Zawartość domieszki nie powinna jednak przekraczać 20-25%.

Włókna sztuczne – wady i zalety

Materiały sztuczne kojarzą się często z czymś niewygodnym, jednak wiskoza w gruncie rzeczy ma bardzo dobre właściwości. Jest bardzo przewiewna i miła dla skóry, więc dobrze sprawdza się latem. Nie bez przyczyny stosuje się ją do produkcji podszewek. Dodatkowo włókna sztuczne mają tzw. zimny chwyt, więc dobrze imitują jedwab.

Do wad wiskozy i innych materiałów produkowanych z celulozy należy podatność na zagniecenia. Ubrania wiskozowe mną się bardzo szybko, a na dodatek są podatne na  pleśnienie w wilgotnych warunkach.

Włókna syntetyczne – wady i zalety

Na pierwszy rzut oka włókno akrylowe nie różni się niczym od wełnianego. Jest przyjemny w dotyku, puszysty i ciepły. Niestety, akryl bardzo szybko rozciąga się i degraduje, a ubrania z niego wykonane nie wyglądają korzystnie. Dodatkowo nie zapewnia tak dużego komfortu termicznego, jak naturalna wełna. Z kolei poliestrowe koszule oraz garnitury są nieprzewiewne i mogą wzmagać pocenie.

Czy włókna syntetyczne mają więc zalety? Oczywiście! Nie chłoną mocno wody, więc świetnie sprawdzają się w produkcji ubrań sportowych lub odzieży termicznej. Nie są również podatne na pleśnienie i łatwo utrzymać je w czystości. Poliestrowe i akrylowe ubrania nie wymagają prasowania, a suszenie ich jest bardzo szybkie.

Czy warto nosić ubrania z włókien syntetycznych i sztucznych?

Czy warto nosić ubrania syntetyczne i sztuczne zimą? To zależy. O ile wybierzesz odzież termiczną wykonaną z syntetycznego materiału, sprawdzi się ona  znacznie lepiej niż bawełniany T-shirt, który łatwo nasiąka potem. Unikaj natomiast akrylowych swetrów, szalików i czapek – te wykonane z wełny (najlepiej merino), zagwarantują większy komfort termiczny, nawet po przemoczeniu.