Data modyfikacji:

Hantle do ćwiczeń - jakie kupić do domowej siłowni?

Hantle do ćwiczeń są podstawowymi przyrządami wykorzystywanymi podczas treningów siłowych. Sprawdzają się zarówno na siłowni, jak i podczas treningów w domowym zaciszu. Wybór odpowiednich sztangielek powinien zależeć od kilku ważnych czynników. Podpowiadamy, jak dobrać odpowiednie obciążenie dla osób o różnych poziomach zaawansowania. Sprawdź, jakie hantle do ćwiczeń w domu kupić?
hantle do ćwiczeń

Hantle do ćwiczeń - pomocne w wielu dyscyplinach

Wbrew powszechnej opinii, hantle – zwane także sztangielkami – nie służą jedynie do zwiększania rozmiarów bicepsów. Te proste przyrządy są na tyle uniwersalne, że sprawdzą się w bardzo zróżnicowanych treningach.

Hantle można wykorzystać jako dodatkowe obciążenie podczas ćwiczeń na pośladki, brzuch czy klatkę piersiową. Sprawdzą się również podczas treningów barków, pleców oraz podczas wykonywania ćwiczeń na ramiona z hantlami .

Sprawdź: Trening interwałowy na odchudzanie

Równie często co na słowni, wykorzystuje się hantle do ćwiczeń atletycznych oraz tych związanych ze sportami walki. Sztangielki doskonale sprawdzają się w treningu tzw. siły dynamicznej, czyli ogólnie mówiąc - ćwiczeń związanych z rzucaniem i chwytaniem.

Są więc powszechnie wykorzystywane przez osoby trenujące np. rzut młotem, ale też judo czy zapasy.

Jakie hantle kupić? Podstawowe rodzaje sztangielek

Najbardziej ogólny podział hantli wyróżnia dwa ich rodzaje: te z możliwością zmiany obciążenia oraz hantle o stałym obciążeniu.

Hantle ze zmiennym obciążeniem (regulowane) - zestaw hantli do domu

 • Sztangielek regulowany składa się z gryfu i wymiennych talerzy. Jego zaletą jest możliwość dopasowania obciążenia do aktualnej formy ćwiczącego oraz do partii ciała, która poddawana jest treningowi.
 • Hantle regulowane dają możliwość wykonania kompleksowego treningu całego ciała z użyciem tylko jednego przyrządu. Tak naprawdę, wystarczy zaopatrzyć się w dwa hantle - zestaw do ćwiczeń na sam początek powinien zawierać kilka talerzy o różnym obciążeniu.
 • Wraz ze wzrostem poziomu zaawansowania, nie musisz kupować nowych, cięższych hantli. Wystarczy nabyć nowe talerze o większej wadze. Regulowane hantle to zatem lepsze rozwiązanie pod względem finansowym.
 • Hantle ze zmiennym obciążeniem są proste w przechowywaniu – zestaw składa się z dwóch gryfów, zacisków i różnych talerzy. Elementy bez problemu rozłączysz i przechowasz na niewielkiej powierzchni. Jeśli szukasz hantli do ćwiczeń w domu, wybór tych regulowanych na pewno okaże się wygodniejszy.

Sztangielki regulowane. Jakie hantle najlepiej wybrać?

 • Zwróć uwagę na rodzaj gryfu. Jego długość i średnica powinna być doskonale dopasowana do twojej dłoni.

 • Jakie hantle wybrać – żeliwne czy bitumiczne?
  Przeglądając oferty sztangielek regulowanych, natkniesz się przede wszystkim na te dwa rodzaj. W sklepach znajdziemy hantle kompozytowe (bitumiczne) oraz hantle żelwine.
  • Wnętrze talerzy bitumicznych wypełnia masa piaskowa, są także większe niż żeliwne odpowiedniki. Zaletą bitumicznych obciążeń jest ich niska cena.
  • Hantle wykonane z żeliwa są mniejsze, a co za tym idzie – wygodniejsze w przechowywaniu. Niewielki rozmiar talerzy idący z ich odpowiednią wagą sprawia, że także i twój trening będzie bardziej komfortowy. Choć te udogodnienia łączą się z wyższą ceną żeliwnych hantli, na dłuższą metę sprawdzą się one o wiele lepiej niż te wypełnione piaskiem.

  Hantle ze stałym obciążeniem

  • W tej grupie znajdują się sztangielki żeliwne, winylowe oraz wykonane z tworzyw sztucznych. Najlepszą jakością i trwałością wyróżniają się hantle wykonane z żeliwa.
  • To dobre hantle dla osób początkujących, które jeszcze nie są pewne, czy będą stosować treningi z obciążeniem regularnie.
  • Jeśli zastanawiasz się, jakie hantle do ćwiczeń sprawdzą się dobrze podczas pierwszych wizyt na siłowni, to sztangielki ze stałym obciążeniem mogą być dobrym rozwiązaniem. Po prostu chwytasz i… zaczynasz trening.
  • Jakie hantle do ćwiczeń w domu kupić? W tym wypadku sprawdzą się hantle ze stałym obciążeniem pokryte ochronną powłoką gumową. Ogumowane sztangielki to zabezpieczenie dla twojej podłogi – jeśli spadną, nie będziesz musiał obawiać się o jej uszkodzenie.
  • Wadą sztangielek, które nie umożliwiają zmiany obciążenia jest to, że wraz ze wzrostem zaawansowania należy kupować całkiem nowe hantle, a nie jak w przypadku tych regulowanych – same talerze. Jest to zatem rozwiązanie zdecydowanie droższe.

  Jakie hantle kupić na początek? Pamiętaj o tych zasadach

  • Niezależnie od tego, czy jesteś wytrawnym kulturystą czy dopiero poszukujesz hantli dla początkującego ważne, aby były wykonane z dobrych materiałów. Najlepszym wyborem okażą się trwałe i poręczne hantle żeliwne.
  • Bardzo istotny jest dobór odpowiedniego obciążenia. Hantle powinny umożliwiać ci swobodne wykonywanie ćwiczeń – nie mogą być zatem zbyt ciężkie. Aby dowiedzieć się, jakie hantle najlepiej kupić, wystarczy wybrać się na siłownię i wypróbować kilka modeli z różnymi obciążeniami. Jak już wspomnieliśmy – najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się wybór hantli regulowanych, do których wraz z rosnącym progresem będziesz dokupować tylko kolejne talerze.
  • Jeśli zastanawiasz się, jakie hantle do domu sprawdzą się najlepiej, ponownie rozważ kupno modeli regulowanych, które są bardzo łatwe w przechowywaniu. Jeśli jednak obawiasz się o uszkodzenie podłogi przez hantle, lepiej wybrać ogumowane sztangielki o stałym obciążeniu.

  Jakie hantle do ćwiczeń w domu

  Bardzo ważne jest, aby na samym początku ćwiczeń nie przesadzić z ciężarem hantli. Zamiast kupować od razu hantle 2x20kg żeliwne, czy nawet 2x30kg, może warto się zastanowić nad lżejszą wersją. Na początku przygody z domowymi ćwiczeniami z hantlami, warto kupić hantle 2x10kg, a jeśli nie mamy najlepszej kondycji to nawet 2x5kg. Gdy wcześniej już ćwiczyliśmy, wtedy można pomyśleć o hantlach 2x15 kg.

  Hantle do ćwiczeń to proste i niedrogie przyrządy, które mogą urozmaicić niemal każdy trening – nie tylko ten typowo kulturystyczny.

  Jeśli zależy ci na doskonałej formie, warto zaopatrzyć się we własne sztangielki, które pozwolą ci na budowanie formy w dowolnie wybranym miejscu i czasie.
  Autorka: Joanna Stanuch