Data publikacji:

Jak dobrać deskę na snowboard?

Snowboard to sport zimowy, który od lat nie traci na popularności. Postanowiłeś spróbować swoich sił w jeździe po śniegu? W takim razie nasz poradnik o tym, jak dobrać deskę snowboardową, z pewnością okaże się przydatny. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając sprzęt dla początkujących i nie tylko.
jak dobrać deskę snowboard

Jak dobrać deskę na snowboard?

Własna deska czy wypożyczona?

Na samym początku przygody z jazdą po śniegu warto zastanowić się, czy rzeczywiście potrzebujesz własnej deski snowboardowej. Dobrym pomysłem jest wybranie się na kilka wypadów i skorzystanie z oferty lokalnej wypożyczalni – dzięki temu możesz sprawdzić, czy ten sport jest dla ciebie. Dobry sprzęt to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych, dlatego szkoda, aby nowa deska kurzyła się w kącie w pokoju.

Jak dobrać deskę snowboardową dla początkujących?

Jesteś zdecydowany na zakup profesjonalnego sprzętu? Świetnie! Na sam początek doskonałym wyborem będą modele miękkie, które ułatwiają stawianie pierwszych kroków na śniegu oraz dają większą pewność jazdy i poczucie kontroli.

Parametr ten określa tzw. flex, czyli sztywność lub twardość, który producenci podają w skali od 1 do 10. Początkujący snowboardziści powinni zdecydować się na zakup deski z numerem 1, 2, 3 lub 4.

Czytaj również: Jak zacząć robić pompki?
Kolejny krokiem jest zastanowienie się, jak dobrać deskę na snowboard do preferowanego stylu jazdy. Wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie – modele dedykowane konkretnym stylom różnią się od siebie kształtem i profilem, wpływając jednocześnie na możliwość przemierzania kolejnych metrów w określonych warunkach. Na rynku znajdziesz trzy rodzaje – all mountain, freeride i freestyle. Która konstrukcja będzie odpowiednia?

Przeczytaj także: Jakie spodnie w góry

Deska snowboardowa All mountain

All mountain to idealna deska dla początkujących snowboardzistów oraz osób, które mają za sobą już kilka wypadów w góry. Doskonale sprawdza się zarówno podczas zjazdów na trasie, jak i ćwiczeń na skoczni.

Deska snowboardowa Freeride

Freeride to kierunkowe deski snowboardowe, które są dedykowane przede wszystkim jeździe po puchu. W tym celu wyposażono je w środek ciężkości umieszczony z tyłu i wydłużony przód, dzięki którym możesz wbić się głębiej w śnieg. Modele są polecane osobom średniozaawansowanym.

Deska snowboardowa Freestyle

Freestyle są charakterystycznie miękkie, mają symetryczny kształt, a do tego są odrobinę krótsze od standardowych desek snowboardowych dedykowanych amatorom. Dzięki temu z powodzeniem można wybierać je na wypady do snowparku czy na skocznie i spróbować swoich sił w wykonywaniu przeróżnych sztuczek w powietrzu. Freestyle są polecane doświadczonym riderom.

Jak dobrać deskę snowboardową dla zaawansowanych?

Zaawansowani sportowcy z pewnością wiedzą, jak dobrać idealną deskę na snowboard. Świetnymi modelami są freestyle i freeride, na których możesz jeździć po puchu lub wykonywać manewry w powietrzu. Możesz także zdecydować się na zakup hybrydy, czyli profesjonalnego sprzętu, który łączy w sobie konstrukcję dwóch stylów. W przypadku wieloletnich fanów snowboardu dobrym wyborem są deski o wyższym stopniu twardości, np. te zaczynające się od 5, a kończące nawet na 10.

Jak dobrać deskę na snowboard do wzrostu i wagi?

Dobór odpowiedniej deski snowboardowej jest uzależniony nie tylko od preferowanego stylu jazdy, ale także od twojego wzrostu i wagi – to właśnie na ich podstawie określa się idealną szerokość, długość i grubość sprzętu. Jak wygląda to w praktyce? Riderzy ważący powyżej 90 kg i mający ponad 185 cm powinni wybierać deski o długości wynoszącej przynajmniej 166 cm, podczas gdy mężczyźni o wzroście 175-185 cm i wadze 70-80 kg najlepiej będą czuć się na sprzęcie o długości od 158 do 161 cm.
Producenci przygotowali specjalną tabelę, w której znajdziesz dokładne wartości. Możesz zapoznać się z nią w internecie przed zakupem i samodzielnie wybrać deskę na Ceneo lub odwiedzić sklep, aby skorzystać z pomocy profesjonalistów. Wizyta w punkcie stacjonarnym to również doskonała okazja, aby przymierzyć różne modele i sprawdzić, jak leżą na nogach, by następnie zamówić je taniej w internecie.

Jak dobrać wiązania w deskach snowboardowych?

Wiązania w deskach są zbudowane aż z siedmiu elementów – płyty, czyli bazy, pętki, łyżki, strapa górnego i dolnego, pompki oraz pedału gazu. W ofercie producentów znajdziesz wiele rodzajów konstrukcji. Najpopularniejsze z nich to:

  • klasyczne wiązania typu strap on, które pozwalają na przypięcie butów przy pomocy umieszczonych na konstrukcji strapów z dodatkiem pompek,
  • wiązania step-on pojawiły się jako pierwsze w ofercie marki Burton, aby wkrótce zdobyć ogromną popularność wśród profesjonalnych riderów. W przeciwieństwie do swoich klasycznych odpowiedników, nie zostały wyposażone w strapy – zamiast nich używa się butów dopasowanych do wiązania, które są następnie blokowane i zabezpieczane przed spadaniem,
  • wiązania step-in można spotkać w dawnych deskach snowboardowych. Ich konstrukcja jest zbudowana z płyty przytwierdzonej do sprzętu oraz specjalnych butów z dodatkiem mocowań, które należy połączyć z płytą,
  • wiązania z odchylaną łyżką to szybki i prosty sposób na przygotowanie się do jazdy. W celu przymocowania obuwia należy odchylić łyżkę do tyłu i gotowe!

Co oprócz deski snowboardowej?

Poznanie wskazówek, jak dobrać odpowiednią deskę na snowboard, nie wystarczy, abyś rozpoczął pakowanie na wyjazd. Oprócz niej niezbędne są również odpowiednie buty, gogle, a także odzież – kurtka, spodnie, rękawiczki, a nawet skarpetki. Odzież powinna być wodoodporna, przepuszczać powietrze i zapewniać pełną swobodę ruchów. Dzięki temu nie tylko zapewnisz sobie ciepło na stoku, ale także będziesz mógł wykonywać sztuczki w powietrzu, nie martwiąc się o żadne ograniczenia.