Data modyfikacji:

Gadżety survivalowe. 6 nietypowych propozycji

Planujesz wypad na biwak lub inną outdoorową eskapadę? Przekonaj się zatem, jakie survivalowe gadżety warto mieć w plecaku. Niektóre z nich mogą cię naprawdę zaskoczyć – bransoleta zamieniająca się w linę czy płachta biwakowa w roli plecaka? Jeśli chcesz być gotowym na niemal każdą niespodziewaną sytuację podczas biwaku czy wędrówki, zdaj się na gadżety w stylu McGyvera.

Gadżety survivalowe

Biwakowanie i inne aktywności w outdoorze wymagają zgromadzenia sprzętu, który pozwoli ci na komfortowe spędzenie czasu na łonie natury. Musisz jednak wiedzieć, że niektóre gadżety survivalowe można wykorzystać w naprawdę zaskakujący sposób.

Bransoleta survivalowa

To jeden z tych gadżetów, które zaskoczyłyby nawet samego McGyvera. Bransoleta z parakordu, czyli cienkiego i wytrzymałego sznura może okazać się przydatna w wielu sytuacjach. Na co dzień to efektowny dodatek do militarnego stroju – zapięta na nadgarstku wygląda świetnie. Ale musisz wiedzieć, że to wielofunkcyjny gadżet survivalowy – po rozpięciu i rozplątaniu zwoju otrzymasz nawet kilka metrów solidnej liny.


To może się okazać nieocenioną pomocą w outdoorowych warunkach czy podczas biwaku – gdyby nagle okazało się, że zabrakło ci repsznura do zamontowania tarpa lub przyjdzie ci naprawić uszkodzone obuwie czy spodnie, bransoleta survivalowa przyjdzie ci z pomocą.

Na tym jednak nie koniec. Niektóre bransolety tego typu są dodatkowo wyposażone w krzesiwo. Jest ono co prawda bardzo małe, może być jednak zapasowym gadżetem, na wypadek gdybyś zgubił podstawowy sprzęt.

Podstawowy gadżet survivalowy - krzesiwo

Jeśli planujesz biwakować w bushraftowym stylu, to w wśród zgromadzonego ekwipunku musisz mieć krzesiwo. To sprawdzony sposób na rozpalenie ogniska, jeśli nie chcesz posiłkować się tradycyjnymi metodami.

Co ciekawe, krzesiwo przyda ci się nie tylko podczas wzniecania pierwszych iskier pod twoje ognisko. Wiele modeli gadżetów survivalowych tego typu jest dodatkowo wyposażona w gwizdek. To z kolei może być szalenie przydatne, gdyby w trakcie biwaku lub wędrówki przyszło ci wzywać pomoc – gwizdek wyda donośny dźwięk, słyszalny z dużej odległości.

Tarp, czyli płachta biwakowa do zadań specjalnych

Jeśli zastanawiasz się, co zabrać na biwak, to jedną z pierwszych rzeczy, jaka powinna znaleźć się w twoim plecaku, jest właśnie tarp. Płachta biwakowa wykonana z solidnego, wodoodpornego materiału pozwala nie tylko na przygotowanie schronienia w bushcraftowym wydaniu.


Tak naprawdę to jeden z tych survivalowych gadżetów, który można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Przy pomocy parakordu możesz zamienić swój tarp w pojemny plecak lub wygodny hamak. To świetna opcja na wypadek, gdyby w trakcie biwaku lub wędrówki po szlakach turystycznych przydarzyła ci się awaria sprzętu.

Kuchenka turystyczna, latarka i ładowarka w jednym

Niektóre gadżety survivalowe potrafią zaskoczyć nawet starych wyjadaczy, którzy niejeden biwak w ciężkich warunkach mają za sobą. Ale kuchenka marki Campstove to jedno z tych akcesoriów, dzięki którym możesz w jednym urządzeniu połączyć funkcje kilku ważnych gadżetów. Otóż sprzęt ten zasilany za pomocą biomasy, czyli patyków, szyszek lub kory, nie tylko pozwala na przygotowanie posiłku, ale może też pełnić funkcję latarki lub ładowarki do telefonu.

Wszystko to w wyniku zastosowania technologii, która wytwarza energię elektryczną jako efekt uboczny spalania biomasy. Dlatego jeśli zastanawiasz się, co zabrać na biwak, aby maksymalnie ograniczyć liczbę sprzętów, które przyjdzie ci nieść w plecaku, to może być świetna opcja.

Coś więcej niż saperka

Saperka to niewielka wojskowa łopata, najczęściej składana, która w outdoorowych warunkach znajduje szereg zastosowań. Przydaje się nie tylko podczas zakładania obozu, ale też chociażby w trakcie zagaszania ogniska.

Okazuje się jednak, że obok typowych funkcji, ten surviwalowy gadżet, może przydać się również w wielu innych sytuacjach. W sprzedaży znajdziesz modele saperek wyposażonych w piłę czy nóż. Dzięki temu zwykła łopata może rozwiązać wiele problemów podczas biwaku i znacznie ograniczyć potrzebny ekwipunek.

Karta przetrwania i multitool

Podczas biwaku czy wyprawy mogą zdarzyć się różne sytuacje – naprawa części ubioru lub sprzętu wcale nie należą do niecodziennych sytuacji. W takim przypadku musisz mieć ze sobą przynajmniej kilka podstawowych narzędzi.

Ale jeśli każda wolna przestrzeń w twoim plecaku jest na wagę złota, szkoda marnować miejsce na narzędzia. Tu warto zdać się na ciekawe gadżety surviwalowe. Pierwszy z nich to oczywiście multitool, czyli składano komplet narzędzi, do złudzenia przypominający scyzoryk.
Jeśli jednak szukasz niesztampowych rozwiązań lub zależy ci na zgromadzeniu ultralekkiego ekwipunku, zdaj się na kartę przetrwania. Najczęściej jest ona wykonana z aluminium i do złudzenia przypomina zwykłą kartę kredytową.

Jednak gdy wyciągniesz ją z etui, szybko się przekonasz, jakie ma możliwości.
Przedmiot może pełnić funkcję noża, klucza, otwieracza do konserw czy linijki. W zależności od wybranego modelu, karta przetrwania może mieć wiele innych opcji. Jeśli zatem wciąż zastanawiasz się, co zabrać na biwak, gdy zamierzasz wędrować z niewielkim obciążeniem, karta może być idealnym uzupełnieniem ekwipunku.
Który z powyższych gadżetów survivalowych najbardziej cię zaskoczył? Trzeba przyznać, że niektóre z nich robią wrażenie. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, co zabrać na biwak i lubisz ciekawe gadżety, powyższe akcesoria powinny znaleźć się w twoim plecaku.

Polecamy: 

Autor: Kamila Zalińska-Woźny
Autor: Kamila Zalińska-Woźny