Data publikacji:

Jaki pad wybrać do PC? Jak podłączyć?

W życiu chyba każdego gracza komputerowego przychodzi taki moment, że zestaw klawiatura + mysz przestaje wystarczać. Oczywiście sprawdzają się one nieźle, jeśli jesteśmy „niedzielnymi graczami", którzy grywają jedynie od czasu do czasu lub gramy w określone rodzaje gier, np. strzelanki, w których do celowania używamy myszki, jednak w wielu grach, jeśli chcemy grać komfortowo i zamiast frustracji odczuwać przyjemność płynącą z tej formy rozrywki, niezbędne staje się zainwestowanie w zakup pada do komputera. Jaki pad do PC wybrać? Sprawdź!

tablet

Pady mają niewątpliwą przewagę nad myszką oraz klawiaturą, przede wszystkim ze względu na to, że są urządzeniami dedykowanym do grania, natomiast mysz i klawiatura są przeznaczone do innych zadań, a obsługa gier jest tylko jednym z ich wielu zadań pobocznych, dlatego też nie spełniają się w tej roli tak dobrze, jak pady. Oprócz tego pady do gier posiadają wbudowane kontrolery analogowe, pozwalające na ich częściowe wychylenie w dowolnym stopniu, które pozwalają na bardzo precyzyjne sterowanie, podczas gdy klawiatura działa zero-jedynkowo (wciskamy klawisz lub nie, nie ma pozycji pośredniej). W tym momencie zadajemy sobie kluczowe pytanie: jaki pad do PC? Wybierając pad do komputera, musimy zwrócić uwagę na kilka szczegółów, od których zależeć będzie nasz komfort grania.

Czym się kierować przy wyborze pada?

Pierwsza kwestia to rozmiar oraz kształt gamepada, od którego zależy, jak będzie leżał w dłoni i czy będziemy mogli w łatwy sposób sięgnąć do wszystkich przycisków kontrolera. Dobór rozmiaru pada jest zależny od rozmiaru naszych dłoni oraz naszych preferencji w kwestii rozmieszczenia konkretnych przycisków czy kontrolerów analogowych (mogą być umieszczone symetrycznie, jak w padzie do PlayStation lub asymetrycznie, jak w padzie do Xboxa).

Inna ważna sprawa to wybór pomiędzy padem przewodowym, podłączanym do portu USB lub bezprzewodowym, komunikującym się z komputerem przez łączność Bluetooth. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. W przypadku pada przewodowego jesteśmy ograniczeni długością kabla (warto zwrócić na to uwagę), jednak sam pad może być nieco lżejszy, ze względu na brak baterii wewnątrz, natomiast pady bezprzewodowe pozwalają na komfortowe granie nawet w odległości kilku metrów od komputera, jednak należy pamiętać o ich regularnym ładowaniu, a także innych mankamentach wpływających na komfort użytkowania, jak nieco większa waga pada czy ewentualnie problemy ze zrywaniem połączenia bezprzewodowego (zwłaszcza przy niskim poziomie naładowania baterii). Oczywiście na rynku dostępne są również modele umożliwiające granie zarówno bezprzewodowo, jak i podłączone kablem do komputera.

Kolejny kluczowy element, na który warto zwrócić uwagę, wybierając pady do PC, to jego ogólna jakość wykonania, czyli jakość tworzyw oraz spasowanie poszczególnych części składowych, a także odporność na upadki, które to cechy w dużej mierze wpływają na trwałość pada i czas jego bezproblemowej eksploatacji.

Jakie funkcje dodatkowe warto mieć w kupowanym padzie?

Pady do komputera posiadają wiele dodatkowych funkcji, które mogą zadecydować o wyborze akurat tego konkretnego modelu. Wiele z nich posiada wbudowane wejście słuchawkowe, które pozwala (zwłaszcza w modelach bezprzewodowych) na komfortowe granie w większej odległości od peceta. Innym ciekawym rozwiązaniem jest możliwość wibracji pada w trakcie rozgrywki poprzez wbudowane silniczki, jednak są one uzależnione od obsługi tej funkcji przez konkretne gry i niekiedy wymagają instalacji dodatkowych sterowników do pada.

Inną popularną opcją jest obecność dodatkowych przycisków, których funkcje podczas rozgrywki można programować, przypisując im opcje przydatne w danej grze. Ponadto niektóre pady wyróżniają się możliwością podświetlania, wyjątkowym designem czy wymiennością niektórych elementów, co de facto nie wpływa na sam sposób rozgrywki, jednak może także wpłynąć na decyzję zakupową.

Jak podłączyć pada do komputera?

Oczywiście w tym przypadku główne różnice wynikają przede wszystkim z wybranego sposobu komunikacji, czy jest to model kablowy, czy bezprzewodowy. W modelu kablowym podłączamy go do portu USB i system Windows z reguły sam wyszukuje odpowiednie sterowniki, ewentualnie pobieramy je ze strony producenta i instalujemy. Podobnie jest w przypadku padów bezprzewodowych z modułem nadajnika wpinanym do portu USB. Istnieją również modele komunikujące się bezpośrednio z wbudowanym w laptopy i część komputerów stacjonarnych odbiornikiem Bluetooth, jednak w tym przypadku połączenie wymaga sparowania urządzeń. W każdym razie, jeżeli korzystamy z najnowszego systemu Windows, to problem, jak podłączyć pada do PC, nie powinien nas dotyczyć, gdyż dostępne aktualnie pady powinny działać z nim bez zakłóceń.

Pady od konsoli do PC

Powyżej opisane zostały aspekty zakupu gamepada stworzonego z myślą o pecetach, jednak warto wiedzieć, że aktualnie pady przeznaczone do najnowszych konsol mogą bezproblemowo współpracować z naszym komputerem. Można zadać pytanie, dlaczego podłączać pad PS4 do PC czy pad Xbox One PC? Przede wszystkim, jeśli mamy już którąś z tych konsol, to możemy używać ich kontrolerów zarówno z konsolą, jak i komputerem. Jeśli jednak nie mamy jeszcze żadnej konsoli, a chcemy kupić pada tylko do komputera, to i tak warto rozważyć zainteresowanie się padem przeznaczonym do produktu Sony lub Microsoftu. Przede wszystkim dlatego, że zostały one opracowane przez renomowanych producentów i cechują się wysoką jakością wykonania. Ich twórcy zdążyli przez lata dopracować swoje produkty pod względem ergonomii oraz doboru materiałów, co objawia się wysoką trwałością oraz komfortowym użytkowaniem.

Podsumowując, wybór idealnego pada do gier jest zależny w dużej mierze od nas samych, tego, jakie cechy urządzenia są dla nas kluczowe, a jakie możemy pominąć. Podstawę powinno stanowić określenie odpowiedniego budżetu i samodzielne zdefiniowanie, na czym nam najbardziej zależy, czy szukamy urządzenia podłączanego kablem, czy bezprzewodowego, czy ma współpracować tylko z komputerem, czy również z konsolą, czy ma posiadać dodatkowe przyciski funkcyjne itd. Takie określenie podstawowych parametrów na pewno ułatwi wybór spośród setek dostępnych w sieci urządzeń.

Idealne pady do swoich potrzeb znajdziesz poniżej:

Autor: Bogusław Bańka