Data modyfikacji:

Kryzys wieku średniego. Kiedy i kogo dopada? Przyczyny i objawy

Czterdziesto- lub pięćdziesięcioparoletni mężczyzna w czerwonym ferrari z młodą kobietą obok – tak kojarzy się wszystkim facet z kryzysem wieku średniego. To skrajny przykład. Nie każdy mężczyzna kupuje od razu samochód i rzuca swoją dotychczasową pracę. Chcesz wiedzieć, co jest przyczyną kryzysu wieku średniego, czy kryzys wieku średniego mija, jakie są objawy kryzysu wieku średniego? Zapraszamy do lektury artykułu.  
kryzys wieku średniego

Kryzys wieku średniego

Kryzys wieku średniego – przyczyny

Na samym początku należy zaznaczyć, że to nie choroba, a stan emocjonalny. Dotyka przede wszystkim mężczyzn w średnim wieku, między 45 a 55 rokiem życia, czyli w chwili, gdy przeżyli około połowę swojego życia. Może też dotyczyć młodszych mężczyzn, po 35 roku życia.

Przyczyny kryzysu wieku średniego u mężczyzn nie zawsze są takie same. Mogą to być objawy andropauzy, czyli menopauzy u mężczyzny, niezadowolenie ze swojego życia prywatnego, zawodowego i stanu majątkowego, ale też z wyglądu – ciało zmienia się wraz z wiekiem, i niewiele można na to poradzić. Należy oczywiście regularnie dbać o formę, ale walka z obwisłą skórą, tendencją do tycia, zakolami czy łysiną jest trudniejsza, niż kiedyś. 

Niektórzy mężczyźni mają objawy kryzysu wieku średniego z powodu śmierci kogoś bliskiego. Może to być ktoś z rodziny, lub częściej przyjaciel w podobnym wieku. Myśli o kruchości życia i przemijaniu mogą być na tyle silnym bodźcem, że odwrócą twoje życie do góry nogami i zaczniesz podejmować decyzje, na które kiedyś byś się nie zdecydował.

Na kryzys wieku średniego częściej cierpią osoby, które w wieku młodzieńczym nie pogodziły się ze swoim własnym „ja” i wciąż są pełne niepokoju i wątpliwości.

Refleksje na temat swojej teraźniejszości i przeszłości, niespełnione ambicje oraz przekonanie o staniu w miejscu, są przyczyną potrzeby wprowadzenia zmian w życiu, które mają je nieco urozmaicić i nadać mu nowy tor.

Chcesz wiedzieć więcej o menopauzie u mężczyzn?

Przeczytaj także: Menopauza u mężczyzn - objawy i leczenie

Kryzys wieku średniego u mężczyzn – objawy:

  • brak zadowolenia ze swojego obecnego życia;
  • uczucie smutku, przygnębienia i monotonii; 
  • narzekanie na brak perspektyw w obecnym życiu;
  • dokonywanie nagle wielu zmian w życiu;
  • niezadowolenie ze związku z partnerką;
  • szukanie atencji u młodszych kobiet;
  • obsesyjne dbanie o wygląd;
  • podejmowanie ważnych, życiowych decyzji pod wpływem impulsu;
  • zaniedbywanie rodziny i przyjaciół.

Należy dodać, że kryzys wieku średniego jest pewną formą egoizmu. Mężczyzna zaczyna skupiać się tylko na sobie, dba o swoje potrzeby i nie myśli o innych osobach, nawet o najbliższych.

Ile trwa kryzys wieku średniego?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie. U niektórych przechodzi on niezauważalnie, u części trwa kilka miesięcy, a u innych mężczyzn może trwać nawet 10 lat. Po czasie przychodzą refleksje, które dotyczą wagi relacji międzyludzkich. Wówczas mężczyźni zazwyczaj wracają do swojego starego życia.

Kryzys wieku średniego – jak sobie pomóc?

  • Wyznacz sobie nowe, osiągalne cele
Trudno pogodzić się z własnym życiem, jeśli codziennie towarzyszy ci uczucie niespełnienia i niepokoju. Najlepsze, co możesz dla siebie zrobić, to znaleźć sobie nowy cel w życiu lub dążyć do spełnienia tego, który wciąż siedzi ci w głowie. Nie musisz od razu zmieniać wszystkiego o 180°.
Nie zaczynaj wszystkiego od nowa, a po prostu popracuj nad swoim życiem. Jeśli marzysz o podróży dookoła świata, weź bezpłatny urlop w pracy, np. na miesiąc i zwiedź choć część innego kontynentu.

Nie musisz od razu zmieniać wszystkiego. Przez ten czas masz doskonałą okazję poznać część Azji czy Australii, a po powrocie wrócisz do swoich obowiązków z głową bogatszą o fantastyczne wspomnienia. Możesz też planować pełne wrażeń weekendy z przyjaciółmi czy rodziną. Wybierzcie się na spływ kajakowy, górską wycieczkę, a w kolejny weekend do parku wodnego.
  • Ciesz się ze swoich osiągnięć
Zamiast skupiać się na tym, co ci w życiu nie wyszło, skoncentruj się na swoich sukcesach. Takie myślenie jest o wiele zdrowsze dla twojej głowy. Skupianie się na negatywnych emocjach tylko pogłębia uczucie niepokoju, złości i przygnębienia obecną sytuacją życiową.
  • Pogódź się ze swoją datą urodzenia
Spróbuj zaakceptować swój wiek i wiążące się z nim pewne ograniczenia. Możesz już nie grać w piłkę nożną tak, jak grałeś dwadzieścia lat temu, ale wciąż jesteś w kwiecie wieku. Pamiętaj, że jesteś teraz o wiele mądrzejszy, niż ten młodzieniec ze zdjęć. Podejmujesz przemyślane i dobre decyzje. Dojrzałeś też emocjonalnie i łatwiej sobie radzisz ze stresami życia codziennego.
  • Porozmawiaj z kimś bliskim lub specjalistą
Nie wstydź się tego, że czujesz się ostatnio niespełniony i zaniepokojony obecną sytuacją i swoją przyszłością. Porozmawiaj z osobą, która cię wysłucha, zrozumie i doradzi. Może to być partnerka, ale też przyjaciel czy ktoś z bliskiej rodziny. Jeśli wstydzisz się o tym rozmawiać z najbliższymi, porozmawiaj ze specjalistą.

Kryzys wieku średniego – do kogo się zgłosić po pomoc?

Porozmawiaj o niepokojących objawach z internistą. Lekarz skieruje cię najprawdopodobniej do psychologa. Możesz też udać się od razu do psychologa, prywatnie. Jeśli jednak chcesz, by twoje leczenie w poradni zdrowia psychicznego było darmowe (w ramach ubezpieczenia zdrowotnego), potrzebne ci będzie skierowanie. Uzyskasz je na przykład od lekarza rodzinnego.

Kryzys wieku średniego – jak zapobiegać?

Homer R. Figler, który jest jednym z cenionych psychologów pochodzenia amerykańskiego, wyróżnił symptomy, które mogą wskazywać nadchodzący kryzys wieku średniego. Jeśli zauważysz któreś z nich u siebie, warto skontaktować się ze specjalistą lub porozmawiać z kimś bliskim.

10 objawów zwiastujących kryzys wieku średniego

  1. Utrata poczucia bezpieczeństwa w pracy, relacji z partnerem lub rodziną.
  2. Niezdecydowanie.
  3. Mniejsza satysfakcja lub nawet jej brak z wykonywanego zawodu.
  4. Rozczarowanie obecnym życiem.
  5. Przekonanie o niezrealizowaniu marzeń.
  6. Irytacja, niecierpliwość i nadwrażliwość.
  7. Trudność w skupieniu uwagi na jednej czynności.
  8. Obawa przed chorobami i śmiercią.
  9. Niepokój.
  10. Złość związana z przemijaniem.
Przeczytaj także:
  1. Jakie są rodzaje prezerwatyw?
  2. Higiena intymna mężczyzn - polecane kosmetyki
  3. Antykoncepcja dla mężczyzn - rodzaje, skuteczność
Autor: Natalia Ciszewska