Trudno odpowiedzieć na to pytanie. U niektórych przechodzi on niezauważalnie, u części trwa kilka miesięcy, a u innych mężczyzn może trwać nawet 10 lat. Po czasie przychodzą refleksje, które dotyczą wagi relacji międzyludzkich. Wówczas mężczyźni zazwyczaj wracają do swojego starego życia.
- Wyznacz sobie nowe, osiągalne cele
Trudno pogodzić się z własnym życiem, jeśli codziennie towarzyszy ci uczucie niespełnienia i niepokoju. Najlepsze, co możesz dla siebie zrobić, to znaleźć sobie nowy cel w życiu lub dążyć do spełnienia tego, który wciąż siedzi ci w głowie. Nie musisz od razu zmieniać wszystkiego o 180°.
Nie zaczynaj wszystkiego od nowa, a po prostu popracuj nad swoim życiem. Jeśli marzysz o podróży dookoła świata, weź bezpłatny urlop w pracy, np. na miesiąc i zwiedź choć część innego kontynentu.
Nie musisz od razu zmieniać wszystkiego. Przez ten czas masz doskonałą okazję poznać część Azji czy Australii, a po powrocie wrócisz do swoich obowiązków z głową bogatszą o fantastyczne wspomnienia. Możesz też planować pełne wrażeń weekendy z przyjaciółmi czy rodziną. Wybierzcie się na spływ kajakowy, górską wycieczkę, a w kolejny weekend do parku wodnego.
- Ciesz się ze swoich osiągnięć
Zamiast skupiać się na tym, co ci w życiu nie wyszło, skoncentruj się na swoich sukcesach. Takie myślenie jest o wiele zdrowsze dla twojej głowy. Skupianie się na negatywnych emocjach tylko pogłębia uczucie niepokoju, złości i przygnębienia obecną sytuacją życiową.
- Pogódź się ze swoją datą urodzenia
Spróbuj zaakceptować swój wiek i wiążące się z nim pewne ograniczenia. Możesz już nie grać w piłkę nożną tak, jak grałeś dwadzieścia lat temu, ale wciąż jesteś w kwiecie wieku. Pamiętaj, że jesteś teraz o wiele mądrzejszy, niż ten młodzieniec ze zdjęć. Podejmujesz przemyślane i dobre decyzje. Dojrzałeś też emocjonalnie i łatwiej sobie radzisz ze stresami życia codziennego.
- Porozmawiaj z kimś bliskim lub specjalistą
Nie wstydź się tego, że czujesz się ostatnio niespełniony i zaniepokojony obecną sytuacją i swoją przyszłością. Porozmawiaj z osobą, która cię wysłucha, zrozumie i doradzi. Może to być partnerka, ale też przyjaciel czy ktoś z bliskiej rodziny. Jeśli wstydzisz się o tym rozmawiać z najbliższymi, porozmawiaj ze specjalistą.
Porozmawiaj o niepokojących objawach z internistą. Lekarz skieruje cię najprawdopodobniej do psychologa. Możesz też udać się od razu do psychologa, prywatnie. Jeśli jednak chcesz, by twoje leczenie w poradni zdrowia psychicznego było darmowe (w ramach ubezpieczenia zdrowotnego), potrzebne ci będzie skierowanie. Uzyskasz je na przykład od lekarza rodzinnego.