Data modyfikacji:

Planner akademicki. Dlaczego warto?

Najważniejszą umiejętnością studenta jest dobra organizacja. Dzięki niej nie tylko sesja przebiega w dużo spokojniejszej atmosferze, ale i bieżące kolokwia, prace pisemne czy projekty są prostsze do zaliczenia. Bowiem dobra organizacja i planowanie to klucz do przygotowania materiałów i rozłożenia nauki bądź pracy na mniejsze odcinki. A co studentom w tym pomaga? Planner akademicki!

Planner akademicki — specjalny rodzaj kalendarza

Plannery akademickie różnią się przede wszystkim tym od zwykłych kalendarzy, że ich rozkładówka zaczyna się nie od stycznia, a od września bądź października, czyli na ich okładce znajdziesz przykładowych napis: „październik 2019 – wrzesień 2020”. Dzięki temu student ma dostęp do terminarza, którego miesiące są ułożone zgodnie z podziałem semestralnym.

Jednak ułożenie miesięcy to niejedyny wyróżnik plannerów akademickich. Oprócz tego w kalendarzu umieszczonych zostaje wiele przydatnych informacji, np. dotyczących świąt i wolnych dni, czy też tabele numerów kierunkowych, miar i walut na świecie oraz stref czasowych. Przydatna bywa także dołączona do niektórych plannerów specjalna kieszeń na luźne kartki z notatkami, jak chociażby datą spotkania z promotorem czy zwrócenia książek do biblioteki.
W plannerach akademickich nie brakuje stron do samodzielnego wypełniania. Bardzo dobrze sprawdzają się kartki z planem zajęć, które można dowolnie uzupełnić, czyste strony na własne zapiski czy miejsce do rozpisania harmonogramu roku akademickiego i dat sesji albo kolejnych egzaminów.

Zebranie w jednym miejscu wszystkich tych informacji znacząco usprawnia studentowi codzienną naukę i pracę. Właśnie dlatego warto zainwestować w dobry, przygotowany z myślą o żaku planner. Rok akademicki jest wtedy pod kontrolą!

Terminarz akademicki w wersji spersonalizowanej

Wiele osób nie przepada za gotowymi, papierowymi kalendarzami — zły rozkład dni, za mało miejsca na notatki, brak konkretnych gotowych stron, np. dotyczących tego, co jeszcze przygotować, by zrealizować studencki projekt albo jakie książki wypożyczyć, by przygotować się do napisania licencjatu.

Autorzy pracujący nad plannerami akademickimi starają się, by były optymalne i jak najbardziej uniwersalne, ale co jeśli potrzebujesz wersji spersonalizowanej?
Odpowiedzą dla ciebie jest terminarz studencki w formie bullet journala! Bullet journal to metoda planowania, która polega na samodzielnym stworzeniu takiego plannera, jakiego potrzebujesz. Wystarczy notes z wysokiej jakości papierem oraz długopis.

To ty decydujesz, czy na cały dzień przeznaczysz jedną stronę, czy też na stronie znajdzie się cały tydzień. Od ciebie zależy, w którym miejscu zeszytu umieścisz plan zajęć i czy zapiszesz w nim jakieś dodatkowe informacje, np. listę dyżurów twoich wykładowców. Bullet journal daje dużą swobodę planowania i jest świetnym narzędziem dla wszystkich osób, które lubią organizować czas, naukę i pracę po swojemu.
planner
Najpopularniejszymi notesami do prowadzenia własnego bullet journala są zeszyty Moleskine oraz Leuchtturm1917. Te marki oferują notesy ze stronami w kropki, które ułatwiają rysowanie swoich projektów i kratek do odhaczania poszczególnych zadań.

Wyróżnia je także bardzo dobra grubość i jakość papieru, która gwarantuje estetykę plannera. Dodatkowo możesz wybierać spośród różnych formatów notesów oraz kolorów okładek, a także umieszczać w plannerze ważne dla ciebie zapiski, niekoniecznie związane ze studiami. W końcu każdy student musi przygotować sobie listę seriali do obejrzenia w czasie sesji!
Planner akademicki może być fajnym gadżetem, ale w pierwszej kolejności weź pod uwagę jego funkcjonalność. W końcu to od niej zależy twoja sprawna organizacja i dobre przygotowanie do egzaminów.