Wosk do lakieru jest w stanie odmienić oblicze każdego auta. Odświeży utleniony lakier, nada połysk i zabezpieczy przed warunkami atmosferycznymi. Dodatkowo ułatwi mycie auta, działając hydrofobowo. Zobacz, jaki będzie najlepszy wosk do lakieru i jak go aplikować.
Jaki wosk do lakieru kupić? Do wyboru masz trzy podstawowe rodzaje wosku do samochodu. Przyjrzyjmy się krótko każdemu z nich.
Zaletą naturalnych wosków samochodowych jest brak chemicznego, ropopochodnego zapachu, charakterystycznego dla wosków syntetycznych. Najczęściej używa się wosku pszczelego oraz wosku Carnauba, pozyskiwanego z liści palm brazylijskich. Jest to najtwardszy wosk naturalny.
Przeczytaj również: Jak działa quick detailer i dlaczego wartogo mieć?
Domeną wosków syntetycznych jest wysoka trwałość. Sztuczne wiązania polimerowe są w stanie zapewnić powłoce twardość większą niż w przypadku Carnauby. To dobry wybór m.in. na zimę, gdy priorytetem jest wysoka ochrona.
Łączy wytrzymałość wosków syntetycznych z właściwościami Carnauby. Dzięki temu efekty wizualne, tj. przyciemnienie lakieru, wypełnienie mikrozarysowań i nadanie połysku, utrzymują się znacznie dłużej. To bardzo popularny segment wosków samochodowych.
Woskowanie auta to żmudna, ale satysfakcjonująca praca. O tym, jak łatwo zaaplikujesz wosk, świadczy już jego konsystencja. Twardsze woski wymagają zazwyczaj nieco więcej pracy, ale efekt utrzymywany jest dłużej.
Warto jednak wiedzieć, że samo nałożenie wosku na lakier to tylko połowa sukcesu. Większym wyzwaniem bywa dotarcie wosku, czyli zebranie jego nadmiaru i wypolerowanie lakieru na błysk. Najlepsze woski do lakieru powinny docierać się delikatnie, bez pozostawiania smug. Przy mocnym dociskaniu mikrofibry do karoserii z pewnością zarysujesz powłokę lakierniczą.
Nakładany za pomocą atomizera bezpośrednio na lakier. Można dotrzeć go od razu po aplikacji, a całość nie zajmie wiele czasu. Pierwszy efekt może być zadowalający, jednak nie utrzyma się zbyt długo. Produkt idealny na jednorazowe okazje, np. zloty, sesje zdjęciowe itd.
Rzadka konsystencja ułatwia woskowanie auta. Wosk nakłada się aplikatorem wykonanym z gąbki. Czasem produkt może być wzbogacony o składniki ścierne oraz wypełniające ubytki w lakierze. Efekt widoczny gołym okiem, jednak stosunkowo krótki.
Popularna forma wosków samochodowych. To kompromis pomiędzy trwałością a wygodą aplikacji. Pasta wymaga dość żmudnego rozprowadzenia i dotarcia, jednak efekt jest w stanie utrzymać się nawet kilka miesięcy.
Woski o twardej konsystencji zapewniają największą ochronę dla karoserii. Wytwarzają odporną powłokę, chroniącą przed wieloma czynnikami zewnętrznymi. Pamiętaj o tym, by nałożyć na lakier niewielką ilość produktu, w innym przypadku wypracowanie twardego wosku będzie bardzo trudne.
Przed nałożeniem wosku do lakieru należy dokładnie umyć samochód oraz oczyścić lakier. Główne zanieczyszczenia to osady metaliczne, drobinki asfaltu i smoły, zaschnięte owady oraz drobne wżery.
Niezbędne produkty do ich usunięcia to: deironizer (np. krwawa felga), płyn do usuwania owadów, tar&glue remover oraz glinka. Po procesie dekontaminacji warto odtłuścić lakier alkoholem izopropylowym.
Woskowanie auta przeprowadź w zacienionym i osłoniętym od wiatru miejscu. Do nakładania wosku samochodowego służy gąbkowy aplikator – ręczny lub montowany na maszynę polerską. Nałóż na niego odrobinę wosku, a następnie rozprowadź po lakierze kolistymi lub pociągłymi ruchami.
Zadbaj o to, by każdy element był pokryty równą, cienką warstwą. Pracuj na niewielkich powierzchniach, dzieląc samochód na różne obszary. Wosk do lakieru nie może zaschnąć zbyt mocno.
Po odczekaniu kilku, kilkunastu minut (według poleceń producenta) sprawdź, czy wosk się już nie ciągnie. Przejedź po nim palcem i zobacz, czy łatwo się poddaje ścieraniu. Do docierania wosku użyj miękkiej, włochatej ścierki z mikrofibry lub ręcznika mikrofibrowego.
Zastanawiasz się, jak wyczyścić felgi aluminiowe? Aluminiowe felgi pokryte są najczęściej warstwą lakieru, więc ich pielęgnacja jest identyczna jak w przypadku karoserii.
Pamiętaj, że woskowanie auta ma być również przyjemnością, dlatego wybierz trwałe, skuteczne oraz wygodne w obsłudze produkty. Efekt będzie widoczny gołym okiem.
Autor: Szymon Sonik