Data modyfikacji:

Jak i w czym prać białą koszulę? Jak ją wybielić i pozbyć się żółtych plam pod pachami?

Formalna męska koszula powinna być śnieżnobiała, idealnie dobrana do sylwetki i nienagannie wyprasowana. Bardzo łatwo ją jednak uszkodzić niewłaściwym praniem czy używaniem brudzących antyperspirantów. Nieestetyczne żółte plamy pod pachami to wyraźny problem, dlatego warto z nim walczyć. Jak dbać o białą koszulę?

mężczyzna w białej koszuli

Oddziel białą koszulę od innych ubrań

Biała męska koszula jest dla mężczyzn tym samym, czym klasyczna „mała czarna” jest dla kobiet. To fundament męskiego stylu, więc należy ją traktować z należytym szacunkiem.

Kompromisów nie znosi zwłaszcza podczas prania, w którym może nabrać niechcianych braw. Choć oczywiście nikt nie wrzuca do pralki białej koszuli z ubraniami kolorowymi czy czarnymi, to i tak łatwo nie ustrzec się błędów.

Jednym z nich jest łączenie w praniu białych koszul z ubraniami kremowymi lub białymi, ale posiadającymi ozdoby, paski, kratkę, napisy, itd. Często wspomina się też o tym, że białe koszule można prać wspólnie z błękitnymi czy jasnoróżowymi, które nie farbują.

Choć jedno takie pranie być może nie zrobi białej koszuli krzywdy, to wielokrotne traktowanie w ten sposób z pewnością odbije się na jej nieskazitelnej bieli. O poszarzenie lub nabranie kolorowego odcienia nie trudno. W pierwszej chwili być może tego nie zauważysz, jednak jeśli przyłożysz tak wypraną koszulę do nowej, różnica będzie ogromna. Upewnij się też, że bęben pralki jest czysty.
praca w białej koszuli

Jak prać białą koszulę?


Biała koszula to jedno z tych ubrań, które wymaga prania po każdorazowym użyciu. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka jest czysta, znajdujący się pod pachami pot z czasem zacznie żółknąć. Warto to zrobić tuż po zdjęciu koszuli, gdyż z czasem zabrudzenia głębiej wsiąkają w włókna tkaniny i stają się trudne do usunięcia. To nie wszystko. Co kilka prań warto dodatkowo wybielić koszulę przy użyciu utleniającego środka.

Jak należy prać białą koszulę? Zrób to tak, jak zaleca producent. Informację o sposobie czyszczenia, temperaturze wody (zwykle 30 lub 40 stopni C), suszeniu czy wskazanych środkach czyszczących znajdziesz na metce.

Pamiętaj, by przewrócić koszulę na lewą stronę i nie używać obrotów wyższych niż 800-1000, które mogą zmechacić bawełnę. Niektóre białe koszule wymagają delikatnego traktowania, co oznaczone jest jednym lub dwoma podkreśleniami pod symbolem wiaderka z wodą. Guziki koszuli powinny być odpięte – zapobiegnie to ich urwaniu.
męska biała koszula na wieszaku
Co ważne, nie należy przepełniać pralki. Jeśli bęben będzie wypełniony po brzegi, pralka nie zdoła wypłukać z koszul detergentu oraz płynu do płukania, co może objawić się plamami. Aby tego uniknąć, dobrze też użyć żelu do prania, który rozpuszcza się znacznie łatwiej niż proszek.

Jeżeli używasz niskiej temperatury i niewielu cykli prania, złym wyborem są natomiast kapsułki do prania. W takich warunkach ich folia może nie rozpuścić się do końca.

Uwaga: przed praniem wyjmij z kołnierza usztywniające fiszbiny.

Używaj środków ochronnych

Jeśli jednak zdecydujesz się  zaryzykować, dobrym pomysłem będzie użycie specjalnych ściereczek, których zadaniem jest wychwycenie niechcianych barwników rozpuszczających się w wodzie.

Ściereczki wychwycą także zabrudzenia pozostałe z poprzedniego prania, osadzające się na bębnie pralki. Dostaniesz je w supermarketach, sklepach z chemią domową czy popularnych drogeriach, jednak najkorzystniejszym wariantem jest zakup większego zapasu w Internecie.

Ich cena jest niewielka, a w dużym stopniu  podniosą bezpieczeństwo białych koszul. Dodatkową ochronę dadzą koszulom worki ochronne na bieliznę. Zapobiegną zmechaceniom, przetarciom oraz innym mechanicznym uszkodzeniom.

Jak pozbyć się żółtych plam pod pachami w białej koszuli?


Najbardziej narażoną strefą białych koszul są okolice pach. Tam, na skutek działania potu lub dezodorantów, mogą pojawić się nieestetyczne żółte plamy pod pachami. Dyskwalifikują one oczywiście koszulę i nie można łudzić się, że nie będzie ich widać.

Żółtych plam możesz się jednak pozbyć, namaczając koszulę w zimnej wodzie z dodatkiem octu winnego lub soku z cytryny. Bardzo skuteczna jest też pasta, którą przygotujesz z sody oczyszczonej. Wystarczy nanieść ją na plamy i delikatnie wcierać.

Jeżeli obawiasz się domowych sposobów, wykorzystaj specjalne preparaty do odplamiania. Jak pozbyć się żółtych plam pod pachami przy ich użyciu? Zazwyczaj środki do usuwania śladów potu dostępne są w proszku lub płynie.

Proszek należy rozrobić z wodą w zalecanych przez producenta proporcjach, a płyn można nanieść bezpośrednio na plamę. Najlepiej użyć do tego spryskiwacza z  dyszą pianującą. Pod odczekaniu wskazanego czasu przetrzyj plamy pod pachami wilgotną mikrofibrą i wypierz białą koszulę. Podobną troską można obdarzyć kołnierzyk oraz mankiety, gdyż brudzą się one najszybciej.


Jak wybielić białą koszulę?

Od czasu do czasu warto potraktować koszulę wybielaczem. Wybielacz przywróci jej świeżość, śnieżnobiały kolor i sprawi, że będzie wyglądała jak nowa. Pozwoli też usunąć żółte ślady pod pachami oraz w okolicy kołnierza. Można go nałożyć bezpośrednio na zabrudzenie, jak i dodać do prania białych koszul.

Wybielacz w płynie lub żelu mocno utlenia zabrudzenia i usuwa żółte plamy potu. W wyjątkowo ciężkich przypadkach można namoczyć białą koszulę w letniej wodzie z odrobiną wybielacza. Pamiętaj, że środek ten jest silnie żrący, dlatego należy używać rękawiczek ochronnych.

Niestety, nie do wszystkich koszul można go użyć. Jeśli na metce znajduje się znak przekreślonego trójkąta, oznacza to, że wybielanie jest niedozwolone. Trójkąt z dwiema kreskami informuje natomiast o tym, że można użyć jedynie wybielacza tlenowego, który nie zawiera chloru. Uwaga! Chlor może wejść w reakcję z białkami zawartymi w pocie i zabarwić plamy pod pachami na czarno.


Przechowywanie białych koszul

Dużo złego można zrobić nieodpowiednim przechowywaniem koszul. Powinny być luźno rozwieszone na wieszakach, najlepiej w towarzystwie innych jasnych materiałów. Popularnym błędem jest wieszanie koszul na krześle lub w innym otwartym miejscu.

Dym nikotynowy czy opary spalającego się w kuchni gazu łatwo przenikają materiał, który momentalnie staje się żółty. Ponadto koszule nasączą się także zapachami gotowanych potraw, czego lepiej unikać – nawet jeśli  dania pachną wybitnie dobrze.

Jeśli nie posiadasz szafy lub szafki z wieszakami, można białe koszule złożyć w kostkę. To jednak znacznie gorsze rozwiązanie, gdyż zalegający w załamaniach koszuli kurz może pozostawić trwałe przebarwienia. Jak pielęgnować białą koszulę z takimi zabrudzeniami? Najczęściej, niestety, konieczne jest ponowne pranie.

Suszenie i prasowanie białej koszuli

Białą koszulę należy suszyć w miejscu, które nie jest wyeksponowane na bezpośrednie działanie słońca. Choć słońce działa jako naturalny wybielacz, może osłabić tkaninę. Najlepiej rozwiesić białą koszulę na wieszaku, gdyż przypięcie klamerkami do sznurka pozostawi nieestetyczne wgniecenia. Przy okazji taki sposób suszenia zmniejszy ilość zagnieceń i ułatwi prasowanie.

Często można spotkać opinie, że białe koszule należy prasować zanim całkiem wyschną. To jednak nie jest konieczne, jeśli posiadasz żelazko z wydajnym systemem dostarczania pary. Jeżeli to nie wystarcza i w dalszym ciągu pozostają zagniecenia, możesz po prostu nawilżyć koszulę za pomocą spryskiwacza – tego zamontowanego w żelazku lub ręcznego.

Uwaga na czystość żelazka!

Zanim jednak podłączysz żelazko do prądu, sprawdź jego czystość. Zapieczone plamy z pewnością pozostawią swój ślad na śnieżnobiałej koszuli. Jeśli czyszczenie na mokro nie przynosi żadnego skutku, należy potraktować je specjalnym sztyftem do czyszczenia żelazek.

Potrafi on rozprawić się nawet z największymi zabrudzeniami. Wystarczy lekko nagrzać żelazko i przetrzeć sztyftem zanieczyszczony fragment stopy. Nie należy przykładać dużej siły, gdyż płytę żelazka łatwo porysować lub wygiąć.

Powyższe sposoby sprawią, że zachowasz śnieżnobiały kolor koszul na długo. Nawet najlepszy garnitur nie będzie wyglądał dobrze, jeśli połączysz go z pożółkłą lub poplamioną koszulą. Wiedząc, jak dbać o białą koszulę, nie popełnisz gafy.

Autor: Szymon Sonik