Data publikacji:

Jak dbać o białą koszulę?

Żadna męska szafa nie obędzie się bez białej koszuli. Bez względu na nasz ulubiony styl, jest absolutną podstawą formalnych strojów. Doskonale pasuje do garnituru, lecz z powodzeniem wykorzystamy ją także w bardziej casualowych stylizacjach. Jednak aby spełniła swoją rolę, musimy utrzymać ją w nieskazitelnym stanie. Przebarwienia, plamy lub pożółknienia będę widoczne na pierwszy rzut oka. Jak dbać o białą koszulę?

Oddziel ją od innych ubrań

Biała męska koszula jest dla nas tym samym, czym klasyczna „mała czarna” dla kobiet. To fundament męskiego stylu, więc należy ją traktować z należytą jej czcią. Kompromisów nie znosi zwłaszcza podczas prania, w którym może nabrać niechcianych braw. Choć oczywiście nikt z nas nie wrzuca do pralki białej koszuli z ubraniami kolorowymi czy czarnymi, to i tak łatwo nie ustrzec się błędów.

Jednym z nich jest łączenie w praniu białych koszul z ubraniami kremowymi lub białymi, ale posiadającymi ozdoby, paski, kratkę, napis, itd. Często wspomina się też o tym, że białe koszule można prać wspólnie z błękitnymi czy jasnoróżowymi, które nie farbują. Choć jedno takie pranie być może nie zrobi białej koszuli krzywdy, to wielokrotne traktowanie w ten sposób z pewnością odbije się na jej nieskazitelnej bieli. O poszarzenie lub nabranie kolorowego odcienia nie trudno. W pierwszej chwili być może tego nie zauważymy, jednak jeśli przyłożymy tak praną koszulę do nowej, różnica będzie ogromna.

Uwaga: przed praniem wyjmij z kołnierza usztywniające fiszbiny.

Używaj środków ochronnych


Jeśli jednak zdecydujemy się  zaryzykować, dobrym pomysłem będzie użycie specjalnych ściereczek, których zadaniem jest wychwycenie niechcianych barwników rozpuszczających się w wodzie. Ściereczki wychwycą także zabrudzenia pozostałe z poprzedniego prania. Dostaniemy je w supermarketach, sklepach z chemią domową czy popularnych drogeriach. Ich cena jest niewielka, a w dużym stopniu  podniosą bezpieczeństwo białych koszul. Dodatkową ochronę dadzą koszulom woreczki ochronne na bieliznę. Zapobiegną zmechaceniom, przetarciom oraz innym mechanicznym uszkodzeniom.

Niesforne żółte plamy

Najbardziej narażoną strefą białych koszul są okolice pach. Tam, na skutek działania potu lub dezodorantów, mogą pojawić się nieestetyczne żółte przebarwienia. Dyskwalifikują one oczywiście koszulę i nie można łudzić się, że nie będzie ich widać. Żółtych plam możemy się jednak pozbyć namaczając koszulę w zimnej wodzie z dodatkiem octu winnego lub soku z cytryny. Bardzo skuteczna jest też pasta, którą przygotujemy z sody oczyszczonej. Wystarczy nanieść ją na plamy i delikatnie wcierać. Można, rzecz jasna, użyć detergentu, ale te domowe sposoby również świetnie się sprawdzają. Podobną troską obdarzmy kołnierzyk oraz mankiety, gdyż brudzą się one najszybciej.

Od czasu do czasu warto potraktować koszulę wybielaczem. Wybielacz przywróci jej świeżość, śnieżnobiały kolor i sprawi, że będzie wyglądała jak nowa. Niestety, nie do wszystkich koszul możemy go użyć. Jeśli na metce znajduje się znak przekreślonego trójkąta, oznacza to, że wybielanie jest niedozwolone. Trójkąt z dwiema kreskami informuje nas zaś o tym, że można użyć jedynie wybielacza tlenowego, który nie zawiera chloru.

Przechowywanie białych koszul


Dużo złego możemy zrobić nieodpowiednim przechowywaniem koszul. Powinny być luźno rozwieszone na wieszakach, najlepiej w towarzystwie innych jasnych materiałów. Popularnym błędem jest wieszanie koszul na krześle lub w innym otwartym miejscu. Dym nikotynowy lub z kominka oraz opary spalającego się w kuchni gazu łatwo przenikają materiał, który momentalnie staje się żółty. Ponadto koszule nasączą się także zapachami gotowanych potraw, czego wolelibyśmy uniknąć, nawet jeśli są to dania pachnące wybitnie dobrze.

Jeśli nie posiadamy szafy lub szafki z wieszakami, można białe koszule złożyć w kostkę. To jednak znacznie gorsze rozwiązanie, gdyż zalegający w załamaniach koszuli kurz może pozostawić trwałe przebarwienia.

Suszenie i prasowanie koszul

Białą koszulę suszymy w miejscu, które nie będzie wyeksponowane na bezpośrednie działanie słońca. Najlepiej rozwiesić ją na wieszaku, gdyż przypięcie klamerkami do sznurka pozostawi nieestetyczne wgniecenia. 

Często można spotkać opinie, że białe koszule należy prasować zanim całkiem wyschną. To jednak nie jest konieczne, jeśli posiadamy żelazko z wydajnym systemem dostarczania pary. Jeśli jednak to nie wystarcza i w dalszym ciągu pozostają zagniecenia, możemy po prostu nawilżyć koszulę za pomocą spryskiwacza – tego zamontowanego w żelazku lub ręcznego.

Zanim jednak podłączymy żelazko do prądu, sprawdźmy jego czystość. Zapieczone plamy z pewnością pozostawią swój ślad na śnieżnobiałej koszuli. Jeśli czyszczenie na mokro nie przynosi żadnego skutku, należy potraktować je specjalnym sztyftem do czyszczenia żelazek. Potrafi on rozprawić się nawet z największymi zabrudzeniami.

Powyższe sposoby sprawią, że zachowasz śnieżnobiały kolor koszul na długo. Zakładamy, że masz je w swojej szafie, gdyż w dużym stopniu stanowią o męskiej elegancji. Nawet najznakomitszy garnitur nie będzie wyglądał dobrze, jeśli połączysz go z pożółkłą lub poplamioną koszulą. Uwielbienie białej koszuli przez największe światowe gwiazdy nie jest przypadkowe.

Szymon Sonik