Data publikacji:

Ciągłe zmęczenie i senność u mężczyzn. Jak sobie z nimi poradzić?

Każdemu zdarzyło się źle spać, długo pracować czy intensywnie przeżyć jakieś wydarzenie, ale co zrobić, gdy zmęczenie towarzyszy ci codziennie? Sprawdź, jak poradzić sobie z przewlekłym zmęczeniem. Dowiedz się, jakie są przyczyny nadmiernej senności i jak sobie z nią radzić. Przeczytaj.

ciągłe zmęczenie

Ciągłe zmęczenie a objaw choroby

Deszczowa pogoda, zbyt krótki sen i stres mogą sprawić, że będziesz intensywnie odczuwał zmęczenie i raczej nie będziesz tryskał dobrym humorem. Jest to jak najbardziej normalne, a objawy mijają, gdy oddziałujące na ciebie czynniki przestaną działać. Niestety, nie zawsze jest to takie proste. Zmęczenie może też wynikać z groźnych procesów chorobowych, które trzeba leczyć.

Zmęczenie może być objawem takich schorzeń, jak:

  • depresja;
  • anemia;
  • cukrzyca;
  • niedoczynność tarczycy;
  • infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze;
  • niewydolność serca.

Senność po posiłku – czy to normalne?

Układ trawienny po zjedzeniu posiłku zaczyna intensywniej pracować. Musi to robić efektywnie, dlatego po-trzebuje większą ilość krwi, niż w czasie spoczynku. Dochodzi do przesunięcia części krwi z mózgu i układu ośrodkowego do obwodowego, a dokładniej do układu pokarmowego. Efektem jest przejściowa senność i zmęczenie, które wynikają z niedotlenienia mózgu. Brzmi trochę przerażająco, prawda? W rzeczywistości to naturalny proces, który nie jest groźny dla organizmu.

Senność po posiłku pojawia się zazwyczaj, gdy zjesz obfity posiłek poprzedzony kilkugodzinną głodówką. Chcąc tego uniknąć, należy rozdzielić posiłki na 5-8 porcji. Dzięki temu nie powinieneś czuć zmęczenia związanego z trawieniem.

Czy zmęczenie jest szkodliwe dla zdrowia?

Nie. Uczucie zmęczenia, wbrew pozorom, jest bardzo ważnym objawem. Twój organizm chce w ten sposób zasygnalizować, że potrzebuje odpoczynku. Problem pojawia się, gdy zmęczenie utrzymuje się przez wiele dni lub tygodni. Należy wówczas zastanowić się, co może być przyczyną takiego stanu – być może to objaw schorzenia, na które nie masz wpływu, a może to wynik tego, że odpoczywasz nieefektywnie. Bądź ze sobą szczery.

Ciągłe zmęczenie – kiedy zacząć się martwić?

Zanim udasz się do lekarza lub psychologa po pomoc, zastanów się, dlaczego jesteś zmęczony. Przeanalizuj swoją sytuację życiową i zastanów się, co się ostatnio u ciebie zmieniło. Utrata pracy, śmierć kogoś bliskiego czy rozstanie z ukochaną osobą są uzasadnioną przyczyną obniżonego nastroju, który może się objawiać zabu-rzeniami snu i przewlekłym zmęczeniem.

Możliwe, że już samo zdanie sobie sprawy z istnienia problemu będzie dla ciebie lekarstwem. Jeśli twój stan się utrzymuje ponad 2-4 tygodnie, a oprócz senności, zmęczenia i braku sił witalnych nie doskwierają ci inne ob-jawy, to najwyższy czas na konsultację ze specjalistą.

Ciągłe zmęczenie – jaki lekarz pomoże?

Niepokojące objawy warto skonsultować w pierwszej kolejności z lekarzem rodzinnym. Internista przeprowadzi z tobą wywiad, zbada cię klinicznie i zdecyduje, co należy dalej zrobić. Możliwości jest kilka. W zależności od przyczyny, zaproponuje leki, które pomogą ci spać w nocy i zniwelują uczucie zmęczenia w ciągu dnia, zleci wykonanie dodatkowych badań, które potwierdzą lub wykluczą jego ewentualne podejrzenia, lub wypisze ci skierowanie do lekarza o innej specjalizacji lub psychologa.

6 sposobów na ciągłe zmęczenie i senność

Niezależnie od tego, co stoi za przyczyną twojego samopoczucia, warto zastosować się do kilku wskazówek, które mogą pomóc. Niektóre z nich mogą ci się wydawać banalne, ale wszystkie z nich są bardzo ważne i stanowią bazę, na której powinno opierać się twoje zdrowie.

Nie śpij za długo, ani za mało

Staraj się kłaść do łóżka i budzić się o tej samej godzinie. Dzięki temu twój organizm będzie lepiej funkcjonował. Skorzystaj z zegarka z funkcją monitorowania snu. Urządzenie umożliwi ci dokładniejsze poznanie długości i jakości twojego snu.

Pij szklankę wody co pół godziny

Nawet lekkie odwodnienie może być przyczyną zmęczenia, dlatego staraj się wypijać około 2-2,5 l wody w ciągu dnia. Wodę mineralną możesz zastąpić też ziołowym naparem lub niesłodzoną lemoniadą.

Nie unikaj ruchu

Mimo tego, że aktywność fizyczna prowadzi do zmęczenia, to paradoksalnie jednocześnie odpręża, gwarantuje lepszą jakość snu i pomaga radzić sobie ze stresem. Za to wszystko odpowiadają endorfiny, które są uwalniane podczas ruchu. Ćwicz przynajmniej 2 razy w tygodniu, a sam zobaczysz, że po treningu będziesz odczuwał zmęczenie w zupełnie inny, zdrowy sposób.

Dieta dodająca energii

Dieta pobudzająca powinna być bogata w warzywa i owoce, które zawierają dużo węglowodanów. Aby utrzymać stały poziom cukru we krwi, należy jeść małe porcje pokarmów co 2-3 godziny.

Zioła na zmęczenie

Możesz skorzystać z gotowych suplementów diety z dodatkiem żeń-szenia lub miłorzębu japońskiego albo pić energetyzujące napary ziołowe.

Bądź dla siebie dobry

Presja bycia najlepszym w każdej dziedzinie życia wiąże się nie tylko ze stresem, ale też brakiem czasu na przyjemności. Dlatego nigdy nie zapominaj o sobie – wyznać przynajmniej pół godziny w ciągu doby na drobne przyjemności. W zależności od upodobań, weź kojącą kąpiel wieczorem, skorzystaj z sauny po treningu lub po prostu zagraj w swoją ulubioną grę.

Zespół przewlekłego zmęczenia

Jeśli uczucie zmęczenia towarzyszy ci nieustannie przez minimum pół roku, możesz cierpieć na tzw. zespół przewlekłego zmęczenia (CFS). Podłoże schorzenia jest wieloczynnikowe. Przyczyną mogą być zarówno choroby dotykające narządy wewnętrzne, jak i zaburzenia psychiczne. Niestety, chorzy często bagatelizują objawy i zamiast szukać pomocy, godzą się ze swoim stanem, który uniemożliwia im codzienną radość z życia.