Data publikacji:

Dżinsy raw denim — unikalne, stylowe i… niebezpieczne?

Dżinsy to wciąż jedne z najpopularniejszych spodni. Można dostać je niemal w każdym sklepie odzieżowym, przez co mocno spowszedniały. Wszelkie próby unowocześnienia przedarciami, wytarciami czy naszywkami sprawiły jednak, że dotarliśmy do ślepej uliczki. A może warto powrócić do korzeni?
raw denim

Czym są dżinsy raw denim?

Przyzwyczailiśmy się już do widoku dżinsów. Mogą być ciemniejsze lub jaśniejsze, jednak niemal wszystkie poddawane są zabiegom postarzającym materiał. Polega to na wycieraniu, wielokrotnym wypieraniu barwnika, tworzeniu przetarć i dziur.

Fabrycznie „zużyte” dżinsy stały się więc czymś zupełnie normalnym oraz powszechnym i to właśnie takie dżinsy dominują w odzieżowych sklepach. Do tego stopnia, że aż trudno wyobrazić sobie dżinsy bez tych poprawek.
I tutaj wkraczają dżinsy raw denim, bynajmniej nie na biało. Dżinsy raw denim to dżinsy surowe, czyli nie poddane chemicznemu wypłukiwaniu barwnika oraz zmiękczaniu.

Są ciemne, sztywne i pozbawione jakichkolwiek ozdób. Mają one pojawić się dopiero w czasie użytkowania, dzięki czemu każdy posiadacz zyska niepowtarzalny, oryginalny wzór.

Przebarwienia, wytarcia i zagięcia będą jedyne w swoim rodzaju. Jeżeli nosisz w kieszeniach telefon, klucze lub scyzoryk, z pewnością ich obecność odbije się (dosłownie!) na dżinsach raw denim.

Popularność dżinsów raw denim

Ten indywidualny styl surowych dżinsów zdobył serca miłośników denimu na całym świecie. Z jednej strony jest to odejście od mody na dżinsy mocno wytarte (podobnie jak w przypadku dad jeans), z drugiej — próbą ożywienia denimu i nadania mu drugiej młodości.

W przypadku surowego dżinsu spodnie stają się nie tylko elementem odzieży, ale gadżetem, nad którym trzeba pracować. To, jak będziesz je pielęgnować, wpłynie w znacznym stopniu na efekt, jaki uzyskasz. To niczym płótno, na którym stworzysz własne dzieło. Popularność dżinsów raw denim nie może więc dziwić. Pytanie, jak długo utrzyma się ten trend oraz czy efekty całej zabawy są warte zachodu.

Unikalność dżinsów raw denim

Niektóre materiały, np. skóra czy dżins, wraz z użytkowaniem nabierają cech szczególnych. To różnego rodzaju przetarcia, wygniecenia czy nawet rozdarcia, które nadają im indywidualnych cech oraz charakteru. To, jak starzeje się dany materiał, mocno wpływa na jego atrakcyjność. Dobrej jakości materiały zyskują szlachetności, natomiast tani dżins bardzo często staje się workowaty, wypaczony i po prostu brzydki.

Przeczytaj także: Jeansy i marynarka - jak je łączyć?

Kupując dżinsy raw denim, musisz więc liczyć się z tym, że początkowo mogą być bardzo sztywne i niewygodne. To naturalna cecha dżinsu, która znika wraz z chemicznym wypłukiwaniem, postarzaniem i zmiękczaniem. Mimo to warto zacisnąć zęby i sprostać początkowym trudnościom, bo tylko na dżinsach dobrej jakości uzyskasz ciekawy efekt.

Jak prać i pielęgnować dżinsy raw denim?

Tarzanie w piasku, kąpanie w jeziorze, czołganie na górskim stoku — nie brzmi to jak pielęgnacja czegokolwiek, ale właśnie takie czynności wykonują zwolennicy surowego dżinsu. Robią to po to, aby nadać materiałowi oryginalnego wyglądu i przyspieszyć proces jego postarzania. Można to porównać do rozrywki lub procesu twórczego, a opisów metod obróbki i uzyskanych efektów znajdziesz w internecie wiele.

Przeczytaj także: Kurtka jesienna - jak nosić stylowo?

Często wspomina się też o tym, że surowych dżinsów nie należy prać. Jak więc przywrócić im czystość i świeżość? Zwolennicy uważają, że wystarczy przetrzeć je szmatką lub… zamrozić. Dłuższa wizyta w zamrażalniku ma za zadanie usunąć bakterie oraz odświeżyć materiał.

Niebezpieczne dżinsy raw denim?

Obok komentarzy pełnych zachwytu, na temat dżinsów raw denim pojawia się też wiele ostrzeżeń. Według niektórych użytkowników, mogą one być… niebezpieczne!

Na szczęście nie chodzi o ich wpływ na zdrowie, a na inne elementy garderoby. Niewypłukany barwnik może zafarbować inne elementy garderoby, trwale je niszcząc.

W czasie docierania dżinsów raw denim pamiętaj więc o tym, by nie łączyć ich z garderobą, na której szczególnie ci zależy. Pierwsze pranie wykonaj natomiast ręcznie, by pozbyć się nadmiaru farby. To powinno uchronić cię przed przykrą stratą ulubionego ubrania.