Data modyfikacji:

Jak przygotować auto do zimy?

Sezon zimowy to dla wielu kierowców pasmo stresujących sytuacji. Słaba widoczność, wczesny zmrok, złe warunki drogowe — to wszystko sprawia, że łatwo o błąd na drodze. Sprawdź, jak przygotować auto do zimy, by poradzić sobie z każdą przeciwnością.
jak przygotować auto do zimy

Przygotowanie samochodu do zimy krok po kroku

Zacznij od opon na zimę

Najważniejszym punktem przygotowań do sezonu zimowego jest wymiana ogumienia. Wbrew powszechnym opiniom, chodzi nie tylko o lamele na oponie, które wgryzają się w śnieg.
Opony zimowe są przede wszystkim wykonane z miękkiej mieszanki, lepiej radzącej sobie na mrozie. Nie warto więc czekać na pierwszy śnieg. Opony zimowe należy wymienić wtedy, gdy średnia dobowa temperatura spadanie poniżej 7 stopni. Jakie opony zimowe wybrać? Pamiętaj, że minimalna głębokość bieżnika zapewniająca bezpieczeństwo to ok. 4 mm.

Sprawdź akumulator

Problemy z uruchomieniem silnika to typowy problem, który może zaskoczyć jeszcze przed nadejściem mrozów. Niska temperatura i gęsty olej utrudniają rozruch, więc jeśli akumulator jest w złym stanie, może zawieść w najmniej oczekiwanym momencie.
Jak sprawdzić kondycję akumulatora? Użyj do tego zwykłego miernika cyfrowego (multimetru). Napięcie sprawnego akumulatora powinno wynosić ok. 12,5 V, natomiast napięcie ładowania (przy uruchomionym silniku) — od ok. 13,6 do 14,5 V. Na rynku znajdziesz też intuicyjne testery akumulatora, które nie wymagają umiejętności obsługi multimetru. Wystarczy podpiąć je do biegunów, a o kondycji baterii poinformują cię zielone, pomarańczowe i czerwone diody.

Przeczytaj także: Jak ładować akumulator? Instrukcja krok po kroku

Czasem źródłem problemu nie jest jednak sam akumulator, a połączenie między jego biegunami i klemami. Przygotowując auto do zimy, oczyść zaśniedziałe klemy i zabezpiecz je preparatem do styków elektrycznych. Jeżeli klemy są w wyjątkowo złym stanie, wymień je na nowe.

Zabezpiecz podwozie i lakier

Kontrola zawieszenia przed sezonem zimowym jest bardzo ważna. Jeśli zauważysz ogniska korozji, lepiej pozbyć się ich zanim będą miały kontakt ze śniegiem i drogową solą. Podwozie oczyść z rdzy szczotką drucianą oraz środkiem do neutralizacji rdzy oraz zabezpiecz preparatem antykorozyjnym.

Przeczytaj także: Jakie opony na zimę?

Jak przygotować do zimy karoserię? W tym przypadku użycie nieestetycznych preparatów do konserwacji podwozia nie wchodzi w grę. Do ochrony lakieru użyj więc wosku lub, jeszcze trwalszej, powłoki ceramicznej. Uwaga! Przed zabezpieczeniem lakieru należy przeprowadzić jego dekontaminację, czyli usunąć smołę, lotną rdzę, ślady po owadach oraz wyglinkować powierzchnię.

Wyczyść i wysusz wnętrze

Sezon jesienno-zimowy to okres podwyższonej wilgotności. Jest ona przyczyną nadmiernego parowania szyb oraz nieprzyjemnego zapachu, dlatego warto wyeliminować ją zawczasu. Dokładnie odkurz i wyczyść wnętrze auta, a następnie pozostaw je do całkowitego wyschnięcia. Wymień przy okazji filtr kabinowy i upewnij się, że w kanałach wentylacyjnych nie znajdują się liście, gałązki czy trawa.
Do wyczyszczenia kokpitu użyj interior cleanera lub rozrobionego w łagodnej proporcji. Drobne zanieczyszczenia usuniesz mikrofibrą, jednak grubsze wymagają użycia szczotki z miękkim włosiem. Na koniec zabezpiecz plastiki dressingiem do plastików. Do tapicerki skórzanej najlepiej użyć dedykowanego środka czyszczącego oraz mleczka konserwującego. Zapobiegnie to przesuszeniu i pękaniu skóry.

W przypadku tapicerki tekstylnej, najskuteczniejszym sposobem czyszczenia jest użycie pre-spreyu i odkurzacza ekstrakcyjnego. W domowych warunkach możesz jednak odświeżyć ją za pomocą środka do tapicerki i metody bonetowania. Bonetowanie polega na wyszczotkowaniu tapicerki, a następnie przetarciu jej nawilżoną mikrofibrą.

Zmień płyn do spryskiwaczy

Zanim przyjdą pierwsze przymrozki, konieczna jest kontrola płynów. Do zbiornika spryskiwaczy nalej płynu zimowego lub koncentratu obniżającego temperaturę zamarzania. Sprawdź też, w jakim stanie jest płyn chłodniczy. Do pomiaru zamarzania płynu chłodniczego służy glikometr. Kosztuje kilkanaście złotych, a jego użycie jest bardzo proste.
Jeśli nie przypominasz sobie ostatniej wymiany płynu hamulcowego, warto zająć się także nim. Diodowy miernik elektroniczny poinformuje cię o tym, jak dużo wody znajduje się płynie hamulcowym. Trzeba wszak wiedzieć, że jest on silnie higroskopijny, a więc wchłania wilgoć z otoczenia. Zawartość wody obniża natomiast temperaturę wrzenia płynu, co może doprowadzić do  wrzenia wody i utraty siły hamowania. W płynie hamulcowym nie powinno być więcej niż 1,5% wody.

Przesmaruj uszczelki

Próbujesz otworzyć drzwi, a te ani drgną? Nie próbuj się z nimi siłować, bo urwiesz klamkę! Poczekaj, aż drzwi odmarzną na słońcu i otwórz je bez użycia siły. Następnie zabezpiecz uszczelki smarem sylikonowym, aby zabezpieczyć się przed taką sytuacją w przyszłości. Koszt sylikonu w sprayu lub w sztyfcie to ok. 3-5 złotych, dlatego nie ma co oszczędzać.

Jeżeli samochód otwierasz kluczykiem, przygotuj też odmrażacz do zamków. O tym, że nie należy go wozić w schowku samochodowym, nawet nie przypominamy. Dodatkowo dorzuć do zakupów odmrażacz do szyb, dzięki któremu oszczędzisz mnóstwo czasu i zapomnisz o mozolnym skrobaniu szyb.

Spakuj do bagażnika przydatne akcesoria

Co warto wozić w samochodzie zimą? Zacznijmy od absolutnej podstawy, czyli od kabli rozruchowych. Nie zajmą wiele miejsca, a pomogą ci odpalić silnik w momencie, gdy zawiedzie akumulator. W samochodach z silnikiem wysokoprężnym przydatny może być także środek typu „samostart”, który ułatwi rozruch w wyjątkowo niskich temperaturach.

Na wypadek zakopania się w zaspie, przygotuj też niewielką saperkę, linkę holowniczą oraz maty ułatwiającą wyjazd. Jeżeli natomiast wybierasz się w góry, koniecznie zabierz ze sobą łańcuchy śniegowe. Na niektórych drogach, oznaczonych w Polsce znakiem C-18, wjazd bez łańcuchów jest zabroniony.

Przeczytaj także:
  1. 6 stylowych gadżetów, które mężczyzna powinien mieć w aucie
  2. Ranking najlepszych nawigacji do samochodu
  3. Tuning samochodu - co jest zakazane?