Data publikacji:

Jak wyczyścić buty zamszowe? Pielęgnacja zamszu

Zamszowe buty wyglądają bardzo stylowo i wielu mężczyzn chętnie je nosi. Problem przychodzi jednak wtedy, kiedy należy usunąć z nich zabrudzenia. Zatem jak wyczyścić buty zamszowe? Poznaj sprawdzone sposoby i polecane preparaty. 

Polecamy: Męska kurtka zamszowa – jak ją nosić?

jak wyczyścic buty zamszowe

Jak wyczyścić buty zamszowe? Tylko sprawdzone sposoby

Twoje obuwie uległo zabrudzeniu i zastanawiasz się, jak wyczyścić buty zamszowe? Poznaj kilka złotych zasad, dzięki którym odzyskają swój wygląd. Poniżej same sprawdzone sposoby. 

Jak umyć zamszowe buty? Nie używaj wody!

Takie obuwie zawsze należy czyścić na sucho. Po zamoczeniu w wodzie na zamszowych butach pojawią się plamy i zacieki, których później nie uda się tak łatwo usunąć. Możliwe nawet, że obuwie już nigdy nie odzyska swojego dawnego wyglądu. Nie można zatem prać zamszowych butów w pralce – niezależnie od tego, czy to botki, czy lekkie letnie espadryle. 

Szczotka to twój sprzymierzeniec

Zamszowe buty czyścimy przy użyciu specjalnej szczoteczki. Zwyczajnie szczotkujemy zabrudzoną powierzchnię, usuwając w ten sposób powstałe zabrudzenia. W sklepach znajdziesz specjalne szczotki przystosowane do czyszczenia zamszowych powierzchni.

Warto wspomnieć, że szczotką czyścimy zamszowe buty jedynie pod włos. Nie powinieneś wykonywać szczotkowania w rożnych kierunkach – to bardzo szybka droga do zniszczenia zamszowej skóry. Zamszowe buty najlepiej czyścić partiami – mogą je wyznaczać biegnące na bucie przeszycia. 

Użyj gumki do zamszu

To świetny sposób na wyjątkowo trudne plamy. Taka gumka najczęściej występuje w kostce i jest wielokrotnego użycia. Działa na podobnej zasadzie jak rozsławione magiczne gąbki – ściera się wraz z brudem. Jej wadą jest to, że może pozostawiać na bucie nieestetyczne drobne kawałki. Bez obaw – po czyszczeniu usuniesz je z buta, przecierając jego powierzchnię suchą bawełnianą szmatką. 

W ten sposób możesz regularnie czyścić zamszowe obuwie bez obaw o jego zniszczenie. Co, jeśli buty są wyjątkowo brudne i wyżej wymienione sposoby nie zdały egzaminu? Skorzystaj z gotowych preparatów do czyszczenia zamszu oraz nubuku.

Polecane preparaty do czyszczenia butów zamszowych

Czyli wszelkiego rodzaju szampony czy pianki do czyszczenia zamszowego obuwia. Poniżej znajdziesz te najskuteczniejsze. 

Mountval, Żel do czyszczenia zamszu i nubuku

Żel do czyszczenia zamszu, który może być stosowany także do skóry barwionej. Produktu używaj razem ze specjalną szczotką do skóry zamszowej. 

Burgol, Płyn do czyszczenia zamszu

Bezbarwny płyn do czyszczenia skóry zamszowej. Preparat posiada aplikator w gąbce, dzięki któremu nie musisz już używać szczotki. Warto dodać, że płynu należy używać z umiarem – po nałożeniu powierzchnia buta powinna być jedynie lekko wilgotna. Nie można doprowadzić do zalania butów preparatem. 

Tarrago, Pianka do czyszczenia zamszu

Wygodna pianka, która sprawdza się do czyszczenia zamszowych butów każdego koloru – nawet tych bardzo jasnych. Wystarczy wstrząsnąć preparat, spryskać nim obuwie z odległości ok. 30 cm, a następnie przystąpić do szczotkowania. Po zakończeniu czyszczenia nie należy zmywać preparatu tylko pozostawić go do wyschnięcia – taka warstwa zabezpieczy buty przed ewentualną wilgocią i ochroni je na przyszłość. 

Kaps Eco, Płyn czyszczący do obuwia z zamszu i nubuku

Bezbarwny ekologiczny płyn do czyszczenia zamszowej skóry. Produkt stworzony jest na bazie naturalnych wosków. Nie posiada niebezpiecznych dla zamszu rozpuszczalników, a wygodny spray ułatwia aplikację. Warto dodać, że po czyszczeniu na bucie mogą zostać resztki sproszkowanego preparatu. Jest to całkowicie normalne i wystarczy jedynie strzepnąć te pozostałości. 

Coccine, Pianka czyszcząca do zamszu i nubuku

Uniwersalny cleaner, który można stosować nie tylko do zamszu, ale też do skór gładkich. Warto dodać, że preparat nadaje się wyłącznie do czyszczenia pojedynczych większych zabrudzeń. Przed jego użyciem należy wyszczotkować zamszowe buty, a dopiero później przystąpić do usuwania plam pianką Coccine. Wystarczy nanieść jej niewielką ilość na plamę i wyszczotkować brudne miejsce. Później but powinien wyschnąć. I gotowe!

Jak dbać o buty zamszowe? Domowe sposoby

Z zamszową skórą należy obchodzić się wyjątkowo delikatnie, dlatego uważaj, stosując wszelkie domowe sposoby. Na początek wypróbuj daną metodę na niewielkim fragmencie skóry. Jeśli się sprawdzi, to możesz przystąpić do czyszczenia całego buta. Zatem jakie domowe sposoby są skuteczne? Poniżej kilka z nich. 

Gumka do ścierania

Chyba każdy ma ją w domu. Używaj jej zamiast gumki do zamszu, np. kiedy musisz wyczyścić buty na szybko, a nie masz jej w domu. Pamiętaj, aby w ten sposób czyścić wyłącznie suche buty. Jeśli są przemoczone, to pozwól im wyschnąć, a dopiero później zabierz się za „ścieranie plam”.

Kromka chleba

Jej wewnętrzna część będzie skuteczna niczym gąbka. Suche zamszowe buty po prostu pocieraj kawałkiem kromki, a brud będzie delikatnie wychodzić z buta. Pamiętaj, aby na samym końcu strzepnąć z butów okruszki. 

Soda oczyszczona

Sprawdzi się szczególnie do plam z soli, którą zimą często posypuje się chodniki. Po prostu posyp suche buty sodą oczyszczoną i delikatnie pocieraj szczotką. Pamiętaj, aby w ten sposób czyścić wyłącznie suche obuwie. 

Czym czyścić zamsz? Buty o takim wykończeniu należy profilaktycznie zabezpieczać

Sprawdzą się do tego specjalne spraye zabezpieczające. Spryskaj nimi buty przed wyjściem na deszcz czy śnieg. Wówczas stworzą one na butach ochronną warstwę, po której woda będzie swobodnie spływać i nie wniknie w skórę. 

Autorka: Klaudia Borycka