Data modyfikacji:

Jaki akumulator do samochodu? Rodzaje akumulatorów

Czy żywotność współczesnych akumulatorów wynosi 2 lata? Nie, to jeden z mitów. Tak niską trwałość mają jedynie tanie, wadliwe lub źle przechowywane akumulatory. Zobacz, jaki akumulator do samochodu wybrać, by posłużył ci jak najdłużej.

jaki akumulator do samochodu

Jaki akumulator do samochodu i kiedy go wymienić?

Współczesne akumulatory nie mają łatwo. Ogromna ilość elektroniki montowana w nowoczesnych autach jest dla nich sporym obciążeniem, nawet długo po zgaszeniu silnika. Inna sprawa, że łatwiej o tzw. złodziei prądu, czyli nieprawidłowo działające urządzenia regularnie rozładowujące akumulator (np. niefabryczne radio).

Pierwszym symptomem zużycia akumulatora jest trudność w odpaleniu silnika. Najczęściej występuje jesienią i zimą, gdy mrozy zagęszczają olej i odbierają akumulatorowi nawet kilkadziesiąt procent sprawności. Jeżeli po przekręceniu kluczyka rozrusznik ledwo kręci, prawdopodobnie czeka cię wymiana akumulatora.

O złym stanie akumulatora mogą również świadczyć kłopoty z elektroniką, np. migające kontrolki, szalejące wskazówki na wyświetlaczu czy nieuruchamiające się systemy. Zanim zaczniesz się zastanawiać nad wymianą i tym, jaki akumulator do samochodu wybrać, sprawdź, czy powodem powyższych awarii nie jest usterka alternatora, regulatora napięcia, „złodziej prądu” lub luźna klema.

Dowiedź się również, jak ładować akumulator, aby uniknąć jego uszkodzenia.

Jaki akumulator wybrać – pojemność akumulatora

Pojemność akumulatora wyrażona w amperogodzinach (Ah) to punkt wyjścia przy zakupie nowej baterii. Musi być dobrana do konkretnego rodzaju i pojemności silnika, a informację o właściwej pojemności znajdziesz w instrukcji obsługi samochodu. Podana przez producenta wartość nie powinna różnić się o więcej niż 10%.

Dlaczego przy odpowiedzi na pytanie, jaki akumulator do auta, pojemność jest tak ważna? Chodzi o zależność pomiędzy akumulatorem a alternatorem. Zbyt mały akumulator może mieć trudności z uruchomieniem silnika, natomiast ten zbyt pojemny będzie notorycznie niedoładowany.

Akumulator samochodowy – jaki wybrać prąd rozruchu?

Ważną wartością jest maksymalny prąd rozruchu wyrażony w amperach (A). To informacja o tym, jak dużo prądu akumulator jest w stanie wyzwolić w jednej chwili. Przekłada się to na zdolność do uruchomienia silnika nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych.

Im większy prąd rozruchowy, tym lepiej. Szczególnie istotne jest to w przypadku silników wysokoprężnych, których uruchomienie zimą jest znacznie trudniejsze niż jednostek benzynowych o podobnej pojemności.

Rodzaje akumulatorów samochodowych

Opisaliśmy już krótko dwie najważniejsze cechy akumulatorów. Co jeszcze jest ważne, gdy zastanawiamy się, jaki akumulator do auta będzie najlepszy? Przyjrzyjmy się rodzajom akumulatorów.

Akumulatory kwasowo-ołowiowe (SLA)

Jeżeli się zastanawiasz, jaki akumulator do samochodu będzie najtańszy, to odpowiedzią jest akumulator SLA. Ołowiana anoda i katoda z tlenku ołowiu zanurzone są w płynnym elektrolicie z roztworu kwasu siarkowego. Cechują się stosunkowo długą trwałością i odpornością na głębokie rozładowanie.

Są jednak podatne na zasiarczenie, co mocno obniża sprawność akumulatora. Nowoczesne akumulatory kwasowo-ołowiowe są bezobsługowe, a zatem nie wymagają uzupełniania poziomu elektrolitu.

Akumulatory żelowe

Konstrukcja akumulatorów żelowych nie różni się mocno od baterii kwasowo-ołowiowych. Różnicą jest dodatek krzemionki do elektrolitu, który tworzy gęstą, żelową konsystencję.

Te akumulatory są bardziej odporne na wstrząsy i przechyły, więc stosuje się je przede wszystkim w motocyklach czy przyczepach kempingowych. W samochodach osobowych są rzadkością, a to ze względu na niską sprawność w ujemnych temperaturach.

Akumulatory AGM (ang. absorbed glass mat)

W akumulatorach AGM elektrolit nie wypełnia luźno komory, a jest wchłonięty przez separatory z mikrowłókien szklanych lub polimerowych. Akumulatory AGM są nawet trzy razy bardziej wydajne od zwykłych, dlatego stosuje się je np. w samochodach z systemem start-stop lub układem odzyskiwania energii.

Nie tolerują wysokiej temperatury, więc nie powinno się ich montować w komorze silnikowej. Najczęściej lądują w bagażniku lub w kabinie.

Akumulatory ECM/ABF/EFB

Nowszy typ akumulatora kwasowo-ołowiowego. Mają wydajniejsze anody i katody, wykonane ze stopu ołowiu, wapnia i cyny. Cechują się dwukrotnie wyższą wydajnością od zwykłych akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Wyposażone są w separatory wykonane z polietylenu oraz poliestru.

Można je stosować zamiennie ze zwykłymi akumulatorami SLA. Należy jednak pamiętać o tym, że nie tolerują głębokiego rozładowania. Podczas dłuższego okresu nieużywania należy je podłączyć do prostownika.

Jaki kształt i rozmiary akumulatora do samochodu?

Poza rodzajem czy pojemnością ważne jest też, jaki rozmiar będzie miał akumulator do auta. W nowszych samochodach przestrzeń pod maską wykorzystana jest do maksimum, dlatego koniecznie zmierz miejsce na akumulator. Producenci produkują baterie w różnych kształtach i rozmiarach, więc może się okazać, że dany akumulator nie pasuje.

Zwróć też uwagę na to, czy biegun dodatni znajduje się po lewej czy po prawej stronie. Przewody wysokiego napięcia mają ograniczoną długość i nałożenie klem na inny rodzaj akumulatora zazwyczaj nie jest możliwe.

Gdzie kupić akumulator?

Wiesz już, jaki akumulator do samochodu wybrać. Pora się zastanowić, gdzie go kupić, aby uniknąć wadliwego urządzenia.

Najlepiej odwrócić to pytanie i odpowiedzieć, gdzie akumulatora nie kupować. Unikaj przede wszystkim akumulatorów z supermarketów i podejrzanych sklepów motoryzacyjnych. Często są magazynowane bardzo długo, dodatkowo w niewłaściwych warunkach. Akumulator po zalaniu musi być regularnie sprawdzany i doładowywany. Długotrwałe rozładowanie może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń.

Wybierz więc akumulatory ze specjalistycznego punktu, zajmującego się przede wszystkim elektroniką samochodową. W tych miejscach otrzymasz „świeży” akumulator o napięciu minimum 12,55 V. Najlepsze oferty znajdziesz w Internecie. Na Ceneo.pl przy okazji porównasz ze sobą akumulatory różnych producentów.

Autor: Szymon Sonik