Data publikacji:

Komu pasuje kołnierzyk kent?

Eleganckie koszule męskie różnią się nie tylko materiałem, rozmiarem i krojem. Największym wyróżnikiem jest kołnierzyk. Istnieje wiele odmian kołnierzyka, ale jednym z najpopularniejszych jest kołnierzyk kent. Jak wygląda i komu pasuje kołnierzyk kent?

kołnierz kent

Komu pasuje kołnierzyk kent?

Dlaczego typ kołnierzyka jest tak istotny?

Wybór męskiego to sztuka iluzji. Dzięki odpowiednim fasonom i dodatkom jesteś w stanie optycznie poprawić sylwetkę i ukryć jej mankamenty. Dobrze dobrana marynarka poszerzy twoje barki, a smukłe spodnie wydłużą optycznie nogi. To działa także w drugą stronę – zbyt duża marynarka zaburza sylwetkę V, a długie i marszczące się nogawki poszerzają łydkę.

W podobny sposób na twój wygląd wpłynie rodzaj kołnierzyka. Niektóre wydłużają optycznie twarz, inne poszerzają szczękę, a kolejne odciągają wzrok od masywnej szyi. Dobierając odpowiednią koszulę uwypuklisz pożądane cechy i ukryjesz te, które ci się nie podobają.

Kołnierzyk kent – jak wygląda?

Kent to najpopularniejszy kołnierzyk o stosunkowo długich wyłogach. Należy do grupy standardowych i konserwatywnych, więc znajdziesz go w wielu eleganckich koszulach. W odróżnieniu od kołnierzyka włoskiego (cutaway) jego wyłogi nie rozchodzą się mocno na boki i opuszczone są na dół. Ze względu na sporą długość wyłogów często usztywnione są one sztywnymi fiszbinami pomagającymi zachować fason. Pamiętaj, że fiszbiny należy wyjąć podczas prania oraz prasowania. Wykonane są z plastiku lub stali nierdzewnej.

Komu pasuje kołnierzyk kent?

Stosowany w strojach wieczorowych, biznesowych i codziennych kołnierzyk jest bezpiecznym wyborem niemal dla każdego. Dobrze pasuje do szerokich, kwadratowych a także owalnych twarzy. Długie wyłogi wysmuklają twarz, dlatego mogą odjąć optycznie kilka kilogramów. Kto powinien unikać kołnierzyka typu kent? Osoby o bardzo wąskiej twarzy oraz długiej szyi. Kołnierz kent mógłby spotęgować ten efekt.

Koszula z kołnierzykiem kent – jak nosić?

Jednym z ważniejszych rzeczy podczas wybierania eleganckiej koszuli jest przymierzenie jej do marynarki. Dlaczego? Musisz bowiem sprawdzić, czy wyłogi kołnierzyka schowają się pod klapami marynarki. Jeśli będą zbyt krótkie, mogą nieestetycznie odstawać. Prawidłowo dobrana koszula to taka, której końcówki kołnierzyka przylegają do torsu i nie wystają spod marynarki.

Czy można nosić koszulę z kołnierzykiem kent bez krawata? To zależy. Niektóre modele dobrze się układają i zyskują ciekawego, nonszalanckiego charakteru. Często jednak rozpięty kołnierzyk kent wyłania się spod marynarki i układa się na jej klapach. Nie wygląda to estetycznie, dlatego proponujemy łączyć go z krawatem. Modelem, który świetnie wygląda w wersji rozpiętej jest kołnierz button-down. Dzięki guzikom wyłogi pozostają cały czas w tym samym miejscu.

Jaki węzeł krawata do kołnierzyka kent?

Do koszulki z kołnierzykiem kent pasuje niemal każdy węzeł, ale najlepiej prezentują się te nieduże, wiązane na krawatach o małej lub średniej szerokości. Najczęściej polecane są asymetryczne węzły four-in-hand (węzeł prosty) oraz księcia alberta. Pełny węzeł windsorski zazwyczaj jest zbyt obszerny i pochłania sporą część materiału, przez co możesz mieć problem z uzyskaniem prawidłowej długości krawata.

Pamiętaj, że wielkość węzła również jest uzależniona od naszej anatomii. Osoby z dużą głową i masywnym karkiem wyglądałyby z małym węzłem komicznie, podobnie jak szczupli mężczyźni z węzłem o szerokości własnej szyi. Ostatecznym wyznacznikiem jest jednak to, jak końcowy efekt podoba się tobie.