Data publikacji:

Jak dobrać rozmiar marynarki? Jak kupować przez internet?

W życiu mężczyzny są takie wydarzenia, na których nie sposób pojawić się bez marynarki. Dobrze dobrana marynarka podkreśla wszystkie atuty sylwetki oraz ukrywa mankamenty. Jak dobrać rozmiar marynarki? Wyjaśniamy, jak powinna wyglądać idealnie dopasowana marynarka. Dotyczy to zarówno marynarki sportowej, jak i garniturowej.

rozmiar marynarki

Prawidłowy rozmiar marynarki – długość

Dobrze dobrana marynarka powinna sięgać przynajmniej do połowy pośladka. Jej zadaniem jest optyczne podzielenie sylwetki (bez głowy) na dwie równe połowy. Wyznacznikiem prawidłowej długości marynarki może być także kciuk. Stań prosto i opuść luźno ręce. Jeśli marynarka kończy się pomiędzy nasadą kciuka, a jego końcem, jej długość jest w porządku. Mężczyźni o wydatnych pośladkach muszą zwrócić uwagę na szlice, czyli tylne rozcięcia u dołu marynarki. Tył marynarki nie może zbyt mocno odstawać. Jeśli tak się dzieje, warto wybrać model o dwóch szlicach, które lepiej radzą sobie z tym problemem.

Jak dobrać rozmiar marynarki – szerokość

Szerokie i zwisające z ramion marynarki to już przeszłość. Dziś dominują dopasowane modele, podkreślające męską sylwetkę V. Najważniejszym wyznacznikiem szerokości marynarki jest szerokość w ramionach. Barki powinny delikatnie wypełniać rękawy marynarki. Jeśli marynarka załamuje się na ramionach lub wystaje poza obrys barków, jest zbyt duża. Kołnierz musi natomiast przylegać do szyi.

Kolejnym elementem, na który musisz zwrócić uwagę, jest szerokość w klatce piersiowej. Klapy marynarki powinny schludnie przylegać do torsu. Zapnij górny guzik marynarki i delikatnie odciągnij ją od tułowia – powinno pozostać ok. 4-5 cm przestrzeni. Jeżeli powstaje większa szczelina, marynarka jest zbyt duża. Tworzące się na przodzie marynarki naprężenia w kształcie litery X świadczą natomiast o tym, że jest za ciasna.

Jak dobrać rozmiar marynarki – długość rękawów

Kolejny krok to dobór długości rękawów. Pod żadnym pozorem nie sprawdzaj jej jednak z rękami wyciągniętymi do przodu. Stan prosto i opuść swobodnie ręce. Rękaw powinien kończyć się ok. 1-2 cm powyżej przegubu dłoni. Marynarkę przymierzaj zawsze z koszulą, dzięki czemu sprawdzisz, czy rękawy odsłaniają, zgodnie ze sztuką, 1 cm koszuli.

Jak dobrać rozmiar marynarki – talia

Analizując rozmiar marynarki męskiej, musisz wziąć pod uwagę nie tylko rozmiar, ale i jej krój. Długość marynarki i rękawów to jedno, ale ogromne znaczenie ma także to, jak zachowuje się ona w okolicy talii. Idealnie dopasowana marynarka to taka, w której widoczny jest prześwit między talią a rękawem.

Jak dobrać rozmiar marynarki – proporcje

Dlaczego niektóre marynarki leżą idealnie, inne natomiast wyglądają jak potworki sprzed kilku dekad? Powodem złego wrażenia jest nie tylko nieprawidłowy rozmiar, ale i kiepski wykrój marynarki. Najczęstszym mankamentem jest zbyt wysoko umieszczony górny guzik, przez co klapy stają się karykaturalnie krótkie, a sylwetka gubi swoje proporcje. Górny guzik powinien znajdować się w okolicy talii. Jeśli podchodzi pod klatkę piersiową, wybierz inny model marynarki.

Zakup marynarki przez internet – co musisz wiedzieć?

Czy zakup marynarki przez internet to dobry pomysł? Jak najbardziej! Mogłoby się wydawać, że dopasowanie idealnego rozmiaru nie będzie łatwe, ale praktyka pokazuje, że w wielu przypadkach wypadnie to znacznie lepiej niż zakup w sklepie stacjonarnym. Dlaczego? Choćby z tego względu, że przymierzając marynarkę w sklepie, w gruncie rzeczy nic o niej nie wiesz. Nie zawsze są podane konkretne długości, a podczas przymiarki bardzo łatwo przeoczyć mankamenty kroju. Nawet znając metodykę oceny rozmiaru marynarki, może się okazać, że marynarka jest zbyt krótka.
Aby zakup marynarki przez internet był udany, musisz jednak znać dobrze swoje wymiary. Najlepiej poprosić o zdjęcie rozmiarów doświadczonego krawca, który przyłoży miarę w poprawnych miejscach. Wbrew pozorom zmierzenie klatki piersiowej, talii czy długości ramion nie jest tak proste i nawet kilkukrotne pomiary mogą dać inne wyniki. Znając wymiary ciała, bez trudu dopasujesz rozmiar na podstawie konkretnych wartości, np. długości marynarki, długości rękawów, szerokości w klatce piersiowej itd. Dobrym pomysłem jest także zmierzenie marynarki, która jest już w twojej szafie i masz pewność, że leży na tobie idealnie. Wówczas podczas zakupów wystarczy dobrać model o najbardziej zbliżonych wymiarach oraz takim samym kroju.