Data modyfikacji:

Sposoby na kaca – jak sobie radzić z kacem?

Każdy z nas choć raz cierpiał na syndrom dnia wczorajszego. Ból głowy, zmęczenie, niestrawność i uczucie suchości w jamie ustnej zdarzają się nawet najlepszym. Musisz dojść szybko do siebie, jednak znane metody zawiodły? Spokojnie, przygotowaliśmy dla ciebie sprawdzone sposoby na kaca, dzięki którym na nowo wrócisz do świata żywych!

Jakie są sposoby na kaca?

Kac - co to jest? Czym właściwie jest kac?

Kac to nic innego, jak skutek działania zawartych w alkoholu związków na ludzką przysadkę mózgową, która w odpowiedzi na dawkę trunków nie jest w stanie wydzielić wystarczającej ilości hormonu chroniącego ciało przed odwodnieniem – wazopresyny.

W ten sposób równowaga między płynami wydalanymi a wchłanialnymi zostaje zaburzona, co z kolei prowadzi do odwodnienia. Co ciekawe, w ostatnich latach udowodniono także, że za syndrom dnia wczorajszego są również odpowiedzialne zanieczyszczenia znajdujące się w alkoholu. Na podstawie przeprowadzonych badań ustalono, że najmniejszy kac występuje po spożyciu czystego etanolu i wódki, a największy po brandy i czerwonym winie.

Domowe sposoby na kaca

Domowe sposoby na kaca są znane od bardzo dawna – niektóre z nich pomagały nawet naszym babciom i dziadkom w dojściu do siebie po całonocnej zabawie na imprezie rodzinnej.

Leczenie rozpocznij od pełnowartościowego śniadania i dużej ilości płynów. Woda czy herbata z cytryną w towarzystwie jajecznicy powinny postawić cię na nogi. Jeśli to nie podziała, weź zimny prysznic i nie bój się odrobiny potu, wybierając się na siłownię czy udając się na przebieżkę po okolicy.

W najcięższych przypadkach możesz wypróbować stary i ceniony sposób na kaca, czyli tzw. klin. Czym się zatrułeś, tym się lecz – brzmi znajomo?

Niezawodne sposoby na kaca dostępne w aptekach i sklepach

Jeśli domowe sposoby na kaca nie działają, możesz sięgnąć po suplementy diety dostępne w aptekach i sklepach. Jednym z najpopularniejszych środków są tabletki 2KC, które łagodnie usuwają nieprzyjemne efekty spożywania alkoholu, jednocześnie wspomagając układ odpornościowy. Pamiętaj, że pierwszą dawkę należy przyjąć już przed imprezą!
Możesz także wypróbować saszetki Riposton Alko Reset, które nie tylko łagodzą kaca, ale także ochronią cię przed ewentualnymi wymiotami. Mieszanka glukozy ze składnikami mineralnymi doskonale radzi sobie z odwodnieniem organizmu.

Na rynku znajdziesz także Riposton Alko Reset w formie tabletek musujących, w których zastosowano cholinę. Udoskonalona receptura wspiera prawidłową pracę wątroby i łagodzi efekty odwodnienia.

Przeczytaj również: Jak pić whisky – poradnik prawdziwego dżentelmena 

Sposoby na kaca przed i w trakcie imprezy

Czy wiedziałeś, że leczenie syndromu dnia wczorajszego możesz zacząć jeszcze przed imprezą, a następnie kontynuować w trakcie zabawy? Dzięki temu nie dopuścisz do wystąpienia nieprzyjemnych objawów lub zmniejszysz ich uciążliwość.

Od czego zacząć? Banalnym sposobem na kaca jest oczywiście odpowiednia dawka snu przed zbliżającym się spożywaniem alkoholu i najedzenie się. Na twoim talerzu powinny znaleźć się przede wszystkim tłuszcze – dzięki nim nie tylko wchłanialność alkoholu zostanie obniżona, ale także ochronisz swoją wątrobę przed negatywnymi skutkami spożywania zbyt dużej ilości napojów wyskokowych.

Jakie w takim razie są sposoby na kaca w trakcie imprezy? Z pewnością wielokrotnie słyszałeś zasadę – nie mieszaj. Od teraz warto jej przestrzegać, ponieważ zmniejszasz ryzyko zatrucia, a do tego mniej szkodzisz swojemu organizmowi.

Czytaj również: Jak pić whisky?

Nie zapomnij o ciągłym nawadnianiu się – zamiast energetyków czy napojów gazowanych sięgnij po wodę, w szczególności z dodatkiem cytryny. Przyjmij również optymalne tempo picia, czyli co każdą porcję alkoholu warto zrobić przerwę trwającą od 20 do 30 minut. Dzięki temu ochronisz się przed spożyciem zbyt dużej ilości trunków.