Data modyfikacji:

Najważniejsze zasady stylu mężczyzny

Podobno zasady są po to, by je łamać, ale niektóre reguły to w modzie męskiej niemal świętość. Męski styl pełen jest wymogów i zakazów, a znajomość ich to podstawa w kreowaniu własnego. Jak znaleźć swój styl i jakich błędów nie popełniać?

styl mężczyzny
Przygotowując swoisty elementarz stylu, wzięliśmy pod lupę współczesne czasy. Wiele wyjątkowo konserwatywnych reguł nie licuje ze współczesną modą męską, która dość mocno ewoluuje w czasie. Niektóre z punktów możesz więc potraktować z przymrużeniem oka, jako ciekawostkę oraz bazę do eksperymentowania z własnym stylem. Na liście dwudziestu jeden zasad męskiego stylu znajdziesz porady zarówno dotyczące doboru ubrań, jak i ich noszenia. Sprawdź, ile z poniższych wskazówek jest ci dobrze znanych.

Mankiet koszuli wystający spod rękawów marynarki

Dobrze dobrana koszula to taka, której mankiet wystaje spod marynarki ok. 1-2 cm. Z tego względu podczas zakupu koszuli garniturowej, marynarki lub garnituru zawsze warto przymierzyć cały komplet.

Chropowaty materiał ma niższą formalność od gładkiego

O stopniu formalności odzieży świadczy nie tylko rodzaj oraz krój, ale także materiał. Buty z gładkiej skóry licowej są bardziej eleganckie od zamszowych, a garnitur z wełny czesankowej stoi wyżej w hierarchii od tego wykonanego z wełny zgrzebnej.

Sandały tylko na gołe stopy

Sandały i skarpety – znasz ten widok bardzo dobrze. Co ciekawe, coraz częściej takie połączenie spotkać można nie tylko w nadmorskich miejscowościach, ale i na modowych wybiegach. Nie zmienia to jednak faktu, że noszenie sandałów na gołych stopach wciąż jest lepszym wyborem.

Po zakupie rozpruj nici

Pozostawienie widocznych nici po zakupie garnituru to błąd. Rozpruj kieszenie, szlice, brustaszę oraz rękawy, by marynarka mogła się dobrze ułożyć na ciele. Pamiętaj jednak, by nie upychać do kieszeni mnóstwa akcesoriów. Najlepiej prezentują się puste. Z tego samego względu do garnituru warto kupić cienki portfel.

Zadbaj o dodatki

Dodatki w modzie męskiej? Jak najbardziej! Kreując własny styl, nie możesz o nich zapomnieć. Skompletuj ładne krawaty, poszetki, szaliki i skarpety, a uda ci się za ich pomocą odmienić nawet najnudniejszą stylizację.

Mucha do smokingu

Smoking nie jest w Polsce zbyt popularny, dlatego nie każdy może o tym wiedzieć, ale założenie do niego krawata jest błędem. Co więc wybrać? Muchę, i to czarną. Biała mucha zakładana jest do fraka.

Prawidłowa długość spodni

Nogawka do połowy obcasa? Nigdy w życiu! Takie spodnie będą zdecydowanie zbyt długie. Prawidłowo dobrana para powinna kończyć się na przedniej części buta i tworzyć tylko jedno zagięcie na nogawce. Jeśli spodnie marszczą się w okolicach łydki lub snują po podłodze, wybierz mniejszy rozmiar lub udaj się na skrócenie nogawek. Zwłaszcza w przypadku garnituru.

Koszula wizytowa tylko z długimi rękawami

Popularnym widokiem na weselach są garniturowe koszule z krótkim rękawem. Nie dość, że takie koszule wyglądają komicznie, to na dodatek zupełnie nie licują z formalnością wydarzenia. Koszula z długim rękawem zawsze zaprezentuje się bardziej elegancko i nie ma absolutnie żadnego znacznie fakt, że jest w niej gorąco. Wykonana z dobrej bawełny koszula jest wystarczająco przewiewna.

Granat i szarość – uniwersalne kolory męskich garniturów

Największym mitem mody męskiej jest to, że czarny garnitur jest najbardziej uniwersalny. W rzeczywistości nadaje się on jedynie na wieczorowe okazje oraz… pogrzeby. Dużo lepszym wyborem jest garnitur ciemnogranatowy, który założysz na większość ważnych uroczystości.

Przede wszystkim czystość

Nawet najdroższe buty nie dodadzą ci elegancji, jeśli będą brudne. Oprócz dobrego obuwia, zakup także zestaw do jego pielęgnacji oraz cedrowe prawidła. Zadbaj nie tylko o swój ubiór, ale także czystość okularów, plecaka, samochodu, portfela itd.

Kolor paska, butów i zegarka

Kolor tych trzech elementów wykonanych ze skóry powinien być możliwie podobny. Do brązowych butów wybierz więc brązowy pasek do spodni oraz brązowy pasek zegarka. Bez obaw, nie musisz kupować drugiego czasomierza. Bransolety i paski zegarków są wymienne, więc wystarczy, że kupisz ten element.

Wszystko, tylko nie podróbki

Noszenie podróbek to wyjątkowo wstydliwa rzecz. Zamiast podróby Rolexa lub Patek Phillippe’a, lepszym wyborem jest zegarek marki Seiko, Citizen, Certina, Lorus czy nawet Casio. Marki być może mniej prestiżowe, ale za to zegarki oryginalne. To samo dotyczy podrabianych perfum lub ubrań. Nie ma nic wstydliwego w noszeniu ubrań i akcesoriów mniej znanych firm, natomiast podróbki zawsze budzą niesmak.

Nie przesadź ze wzorem

Wzorzyste krawaty, koszule, marynarki, spodnie czy nawet skarpetki mają ważne miejsce w modzie męskiej. Nie przesadź jednak z natłokiem wzorów, bo twoi rozmówcy dostaną oczopląsu. Postaw na jeden lub dwa wzorzyste elementy. Wzory te powinny mieć różne rozmiary, by nie zlewały się w jedną całość. Mitem jest natomiast to, że tylko jedna część garderoby może być wzorzysta.

Mniej znaczy więcej

Minimalizm w modzie męskiej ma szczególne miejsce. Jeśli przyjrzysz się klasykom męskiej elegancji, ujrzysz bardzo proste, ponadczasowe modele. Takie są np. buty, wieczorowe garnitury, zegarki czy spodnie. Im prostsze, tym lepsze. O element ekstrawagancji niech zadbają dodatki.

Prawidłowa długość krawata

Męski krawat powinien sięgać mniej więcej do klamry paska. Nie do połowy rozporka i nie do pępka. Jeśli masz problem z takim dopasowaniem krawata, wybierz mniej lub bardziej oszczędny węzeł albo innej długości krawat.

Nie zapinaj dolnego guzika marynarki

Jeśli nie masz na sobie padoku, nie powinieneś zapinać dolnego guzika marynarki. Dotyczy to zarówno dwu, jak i trzy guzikowych marynarek. Kolejna zasada: gdy siadasz w marynarce z jednym rzędem guzików, rozepnij ją. Dla odmiany marynarki dwurzędowej nie należy rozpinać.

No brown after six

W wolnym tłumaczeniu na język polski oznacza to, że nie powinieneś zakładać brązowych garniturów, marynarek lub butów po godzinie 18:00. Wieczorowe stroje wręcz proszą się o czerń i granat. Warto jednak podkreślić, że jest to wyjątkowo przestarzała zasada mody męskiej, dlatego nie trzeba się jej trzymać kurczowo. Inna, całkiem podobna, brzmi: „No brown in town”.

Do garnituru zawsze z krawatem lub muchą

Jeśli zakładasz garnitur, nie zapomnij o krawacie lub musze. Pozostawienie odkrytej szyi to być może niegroźna, ale jednak wpadka. Garnitur został zaprojektowany w taki sposób, by podkreślić sylwetkę „V” klapami marynarki oraz wyeksponować ozdobę pod szyją.

Trzy najpopularniejsze kolory koszul

Całe szczęście, że moda na czarne koszule minęła. To dobry czas, by przypomnieć sobie, jakie kolory koszul są najbardziej uniwersalne. To biały, różowy i jasnoniebieski. W twojej garderobie nie powinno zabraknąć przynajmniej dwóch z nich.

Pasek albo szelki

Do spodni zawsze warto założyć pasek lub szelki, ale nigdy nie mogą one wystąpić wspólnie. Co więcej, jeśli chcesz, by szelki prezentowały się najlepiej, wybierz model spodni bez szlufek. Jest stworzony specjalnie z myślą o szelkach. Dzięki temu unikniesz wrażenia, że czegoś brakuje.

Marynarka? Nie dłuższa niż płaszcz

Zanim kupisz płaszcz do garnituru, upewnij się, że jest wystarczająco długi. Niektóre kurtki oraz półpłaszcze są krótsze od marynarek. Założenie takiego zestawu będzie oczywistym błędem. Najbardziej uniwersalne kolory płaszczy do garniturów to granat i szary.

Podsumowanie

To tylko niewielka część zasad mody męskiej, z jakimi przychodzi mierzyć się miłośnikom męskiej elegancji. Jak łatwo jednak zauważyć, nie są to szczególnie restrykcyjne i okrutne wymogi. Nie chodzi przecież o zachowanie arystokratycznych norm, a poznanie absolutnych podstaw. Znając je, nie narazisz się na śmieszność i zaprezentujesz z pozytywnej strony. W kontaktach damsko-męskich, biznesowych czy oficjalnych ma to duże znaczenie. Twój strój to element podkreślający pewność siebie i profesjonalizm, dlatego kreując własny wizerunek, nie możesz go pominąć. Nawet jeśli zechcesz łamać te zasady, zrobisz to świadomie, bez ryzyka zawstydzającej wtopy.
Autor: Szymon Sonik