Data modyfikacji:

Jak nosić camelowy kolor? Camelowy płaszcz, sweter i spodnie

W branży odzieżowej każdy sezon przynosi modę na inny kolor. Są jednak takie barwy, które zadomowiają się na dłużej, a jednym z nich jest kolor camelowy. Znany jest przede wszystkim z męskich płaszczy, ale znajdziesz go również szukając innych ubrań. Jak nosić kolor camelowy?

camelowy kolor

Jak nosić camelowy kolor

Camelowy kolor – czyli jaki?

Czym właściwie jest camelowy kolor i skąd się wzięła jego nazwa? Najczęściej opisywany jest jako ciepły, złocisty beż. Granice pomiędzy camelowym, beżowym, écru, kremowym czy khaki są jednak umowne i wiele zależy od tego, jaki typ garderoby jest opisywany. Kolor camelowy odnosi się najczęściej do eleganckich męskich płaszczy, nawet jeśli poszczególne modele utrzymane są w różnych tonach. O spodniach w tym samym kolorze powiemy natomiast raczej, że są beżowe lub khaki.

Nazwa koloru, czyli „camelowy”, oznacza nic innego jak „wielbłądzi”. Odnosi się do koloru sierści wielbłądziej, z której wykonywane są eleganckie wełniane płaszcze. Wełniana i skórzana odzież wierzchnia z wielbłąda produkowana jest od XIX w. Dziś termin odnosi się wyłącznie do barwy, nie źródła materiału. Współczesne ubrania camelowe są wykonane z innych, barwionych tkanin, także tych syntetycznych.

Camelowy płaszcz – hit ostatnich lat

W przypadku eleganckich płaszczy męskich dominowały ciemne barwy: czerń, szarość, granat. Czasem można było natknąć się na płaszcz o wojskowym rodowodzie, w kolorze ciemnej oliwki. Taki wybór jest oczywisty – ciemne wolniej się brudzi. Oprócz względów praktycznych dochodziły tutaj kwestie estetyczne. Ciemne kolory uznawane są za bardziej męskie i klasyczne. Beże i jasne brązy znacznie częściej spotkasz w damskich stylizacjach.

Ostatnimi czasy ogromną popularność zdobywa camelowy płaszcz męski. Jest to spore zaskoczenie, bowiem jasne okrycia wierzchnie dość szybko się brudzą, czyszczenie wełny nie jest takie proste. Moda rządzi się jednak swoimi prawami i camelowe dyplomatki, zawitały w zimowych kolekcjach wielu marek odzieżowych. Oprócz koloru camelowego ujrzeć możesz także kremowe lub ceglaste barwy.

Męskie ubrania w camelowym kolorze

Camelowy kolor zdążył się zadomowić także w innych elementach męskiej garderoby. Ta ciepła barwa zdobi męskie swetry, spodnie, golfy a nawet marynarki. Szczególnie ciekawie prezentują się modele o nieco surowym charakterze, nawiązującym do stylu wiejskiego. W Polsce nie robi on dużej furory, ale za granicą cieszy się sporym uznaniem.

Kiepskim pomysłem jest natomiast koszula w kolorze camelowym. Podobnie jak inne kremowe koszule, może wyglądać po prostu na brudną. Istotną wadą jest też to, że tego rodzaju koszula zlewa się z cerą i nie każdemu pasuje.

Z czym łączyć camelowy kolor?

Mogłoby się wydawać, że camelowy kolor nie znajdzie w modzie męskiej dobrych towarzyszy. Nic bardziej mylnego. Ta ciepła barwa bardzo dobrze łączy się z wieloma kolorami typowymi dla klasycznej garderoby, np. granatem, ciemną zielenią, fioletem czy brązem. Pasuje nawet do mniej kontrastowych odcieni, np. beżowych lub kremowych ubrań. Zakładając camelowy płaszcz do kremowych spodni można uzyskać ciekawy, monohromatyczny zestaw.

Planując strój z elementem w camelowym kolorze warto kierować się zasadą 3 kolorów. To minimalistyczne i bezpieczne podejście, które zapobiegnie natłokowi barw. Uważaj także na połączenie camelowego z czarnym. Te dwie barwy mogą się ze sobą gryźć.

Męski płaszcz camelowy – na jakie okazje?

Pod względem formalności jasny płaszcz camelowy plasuje się nieco niżej niż czarne i granatowe modele. Nie oznacza to jednak, że nie możesz go założyć do garnituru. Klasyczna dyplomatka idealnie pasuje do garnituru biznesowego lub casualowego. Mniej formalny fason, np. polo, bosmanka czy budrysówka idealnie nadają się natomiast do noszenia na co dzień, zamiast puchowej kurtki. Są równie ciepłe i wygodne, ale stoją szczebel wyżej w hierarchii męskiej elegancji.

Nie można zapomnieć także o innym płaszczu w podobnym kolorze, czyli o trenczu. Wodoodporna i wiatroszczelna gabardyna to tkanina wprost idealna na okres przejściowy. Klasyczny trencz jest uniwersalny i pasuje do wielu okazji. Najlepiej prezentuje się w eleganckich stylizacjach, np. z garniturem lub smart-casualowym zestawem. Choć w przypadku trenczu mówimy zazwyczaj o kolorze beżowym, bez trudu uda ci się znaleźć modele utrzymane w camelowej barwie. Jej wyróżnikiem jest ciepłota objawiająca się wpadaniem w żółte lub nawet pomarańczowe tony. Dzięki temu kolor camelowy idealnie podkreśla opaleniznę i rozświetla stonowaną stylizację.

Jak czyścić wełniany płaszcz w kolorze camelowym?

Jednym z wyzwań związanych z camelowym kolorem jest utrzymywanie płaszcza w czystości. Wytwórcy płaszczy zalecają najczęściej pranie chemiczne, ale nie w każdym przypadku jest ono konieczne. Jeśli camelowy płaszcz nie jest mocno zabrudzony, wystarczy przetrzeć go miękką szczotką zamoczoną w letniej wodzie. Do zbierania kurzu, pyłu i sierści użyj rolek z klejem. Podstawowa pielęgnacja płaszcza nie wymaga użycia mocnych detergentów.

Jak usunąć mocne zabrudzenia i plamy? Tutaj niestety nie obędzie się bez wizyty w profesjonalnej pralni. Wełnianego płaszcza nie można wyprać w pralce automatycznej – mógłby się skurczyć i zdefasonować. Dużą uwagę należy poświęcić także suszeniu przemoczonego płaszcza. Wełna jest podatna na zmiany temperatury, więc camelowy płaszcz należy suszyć naturalnie, bez użycia suszarek lub źródeł ciepła. Najpierw rozłóż płaszcz w pozycji poziomej (np. na ręczniku), a po wstępnym wyschnięciu powieś na wieszaku.