Przeczytaj również: Trening na masę w domu. Czy można ćwiczyć bez sprzętu?
Jako że staw ten otoczony jest dużą liczbą więzadeł i porusza się w różnych kierunkach, jest bardzo narażony na kontuzje. Szczególnie popularną dolegliwością jest nadwyrężenie stożka rotatorów, spowodowane nadmiernym przeciążeniem barków oraz ustawianie ich podczas ćwiczeń w rotacji wewnętrznej.
Wyciskanie hantli siedząc — usiądź na krześle lub ławce treningowej. Chwyć hantle i zarzuć je na klatkę piersiową, a następnie rozstaw w okolicy barków. Wyciskaj je równocześnie, nie obijając ich o siebie w górnej pozycji. Jeżeli masz ograniczoną mobilność w barkach i nie jesteś w stanie ustawić łokci i nadgarstków w jednej linii z tułowiem, przesuń je odrobinę do przodu.
Przyciąganie gumy oporowej do twarzy — do ćwiczenia potrzebujesz gumy oporowej typu „powerband”. Chwyć gumę obiema rękami oraz stań na niej stopami. Zachowując prostą sylwetkę i patrząc w przód podciągaj gumę do brody. Dłonie ustaw w chwycie neutralnym. Zapobiegnie to nadwyrężeniu nadgarstków.
Odwrotne rozpiętki na maszynie typu „butterfly” — do ćwiczenia wykorzystasz maszynę butterfly, na której robi się też rozpiętki. Ustaw maszynę w pozycji do ćwiczenia barków i usiądź przodem do oparcia. Postaraj się skupić na płynnym, powolnym ruchu bez zarzucania. W ten sposób mocno zaangażujesz barki.
Przeczytaj także: