Data modyfikacji:

Prepersi - kto to jest? Jak wygląda plecak prepersa?

W obliczu niepokojących wydarzeń i konfliktów międzynarodowych coraz więcej osób interesuje się preppingiem i survivalem jako sztuką przetrwania. O ile drugie z pojęć jest nam znane choćby z obozów, o tyle pierwszy termin jest już mniej znany. Kim jest prepers i co zawiera plecak prepersa? Jakimi kieruje się zasadami i jak wygląda jego codzienność? Prepersi wykonują na co dzień wiele zadań i działań, z których niejedno może być dla nas przykładem.

Przeczytaj również: Jakie buty wojskowe wybrać? Polecane modele zimowe i letnie

prepersi

Kim jest prepers?

Prepersi to ludzie, którzy w codziennym życiu prowadzą aktywne przygotowania do różnych sytuacji kryzysowych, zakłóceń w porządku politycznym i społecznym. Tyczy się to zarówno możliwych wydarzeń na obszarze lokalnym, jak i międzynarodowym.

Prepersów wyróżnia gromadzenie zapasów, dążenie do samowystarczalności, zdobywanie wiedzy na temat sposobów przetrwania i postępowania w sytuacjach zagrożenia oraz praktyczne umiejętności przetrwania. Często uczą się również sztuk walki i samoobrony oraz szkolą się w działaniach partyzanckich. Na co dzień prepersi gromadzą też zapasy żywności i wody.

Współczesny prepers. Kto to jest na co dzień?

Prepersi to osoby, które na co dzień szczególnie nie różnią się od innych. Duża część ich życia i czasu wolnego skupia się jednak na przygotowaniu do różnych możliwych sytuacji kryzysowych. Są to osoby, które bardzo dokładnie znają wszelkie zasady bezpiecznego postępowania oraz ratowania siebie i innych w razie potrzeby. Potrafią przygotować się niemal do każdego typu katastrofy i sytuacji wymagającej obrony.

Przetrwanie na nieprzyjaznym, nietypowym lub dzikim terenie to jeden z najważniejszych celów działań prowadzonych przez prepersów. Polega na jak najlepszym przygotowaniu się do ewentualnego przebywania przez czas nieokreślony na otwartym terenie. Prepersi nabywają umiejętności i gromadzą sprzęt niezbędny do przetrwania w obliczu zagrożenia życia w warunkach przyrody. To m.in. sposoby na przetrwanie w niesprzyjającym klimacie, podczas głodu, pragnienia, strachu i stresu, trudności wynikających z ukształtowania terenu. Sytuacje, w których konieczne byłoby skorzystanie z posiadanej w tej kwestii wiedzy i zapasów, dotyczą m.in. wypadków lotniczych, morskich, czy po prostu zgubienia w lesie lub nagłego pogorszenia pogody i konieczności noclegu w górach.

Prepersi w obliczu katastrof naturalnych i wojen

Dużą grupą wśród prepersów są osoby gotowe na różnego rodzaju katastrofy. Tyczy się to kataklizmów naturalnych krótkich i gwałtownych, takich jak np. tornado, huragan, powódź, trzęsienie ziemi czy pożar. Wielu prepersów buduje i posiada schrony, mające stanowić miejsce przetrwania katastrof, gdzie gromadzą zapasy żywności, wodę pitną, lekarstwa, baterie, koce itp. przydatne przedmioty.

Wielu prepersom nie jest straszna również katastrofa długotrwała, od 2 do nawet 10 lat. To możliwe zmiany pogodowe, czy całkowite zniszczenie upraw rolnych. Osoby te potrafią zgromadzić zapasy żywności, które w przeliczeniu na jednego członka rodziny mogą ważyć nawet do kilku ton.

Prepersom nieobce jest również przygotowanie do katastrofy wielopokoleniowej wskutek globalnego ocieplenia, uderzenia asteroidy czy konfliktów nuklearnych w skali globalnej. Przygotowani są oni także do skutków przeprowadzenia działań bio-chemicznych, takich jak epidemia śmiertelnej choroby typu SARS, wąglik, dżuma, wirus Ebola i inne. Prepersi skupieni na tego rodzaju działaniach wyposażeni są np. w pełnotwarzowe maski gazowe, kombinezony polietylenowe, specjalne buty i inne zabezpieczające przedmioty.

Zagrożenia ekonomiczne i gospodarcze, które z pewnością przetrwają prepersi

Niektórzy prepersi przygotowują się na kryzys w sposób odwrotny do tego związanego z kataklizmem. Nie gromadzą nic, zdając się na Bożą Opatrzność. To również skrajni pacyfiści oraz osoby doszukujące się wydarzeń pasujących do biblijnej Apokalipsy.

Popularną grupą stają się również prepersi gotowi na ewentualny krach finansowy. Inwestują w metale szlachetne oraz od niedawna w kryptowaluty uważając, że światowy system finansowy w końcu przestanie być wydolny. Poniekąd pokrewną grupą są prepersi „peak-oil” zakładający, że wydobycie ropy naftowej w końcu wyczerpie jej pokłady. Dlatego chętnie przenoszą się na wieś oraz zajmują uprawą i hodowlą, by stać się całkowicie samowystarczalni.

Plecak prepersa – niezbędnik na pierwsze 72 h

Niezależnie od rodzaju wydarzeń podstawą dla każdego prepersa jest plecak surwiwalowy z odpowiednim wyposażeniem, które ma zagwarantować przetrwanie pierwszych 72 godzin w obliczu zagrożenia. Jak wygląda plecak prepersa?

Plecak ucieczkowy powinien być wykonany z wytrzymałego i wodoodpornego materiału odpornego również na przeciążenie. Sam w sobie jednak powinien być lekki, posiadać pas biodrowy i system nośny odciążające kręgosłup i rozkładające ciężar. Poza głównymi komorami powinien mieć kilka dodatkowych komór. To ważne, gdy dostęp do różnego rodzaju przedmiotów musi być wygodny i szybki. 

Co powinien zawierać plecak prepersa?

Podstawowe wyposażenie prepersa to woda pitna w kilku mniejszych pojemnikach, niezbędne narzędzia, takie jak nóż, opaski zaciskowe, zapalniczka benzynowa, kompas, długopis, taśma izolacyjna i srebrna (bardzo wytrzymała). W woreczku strunowym warto mieć również drobniejsze przedmioty, takie jak baterie, powerbank, lampka sygnalizacyjna, przewody do telefonu, czy zapałki.

Niezbędne jest również pożywienie trwałe i szczelnie zapakowane, np. bakalie i batony. Ważne są też przedmioty zapewniające ciepło i schronienie: odzież, koc termiczny, śpiwór, czy namiot. Do przedmiotów istotnych należą też urządzenia do komunikacji w postaci telefonu komórkowego, gwizdka, czy krótkofalówki. Nie należy zapominać również o apteczce zawierającej wodę utlenioną, opatrunki, środki przeciwbólowe, codziennie zażywane leki, nożyczki oraz pęsetę. 

Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!