Data modyfikacji:

Stabilizator na kolano sportowy – kiedy warto po niego sięgnąć?

Stabilizator na kolano sportowy (inaczej: orteza) ma za zadanie podtrzymywanie stawu, który uległ przeciążeniu lub urazowi.

Ten prosty gadżet zalecany jest przez lekarzy również sportowcom, ponieważ pomaga znacznie podnieść komfort wykonywania niektórych ćwiczeń. Jak wybrać odpowiedni stabilizator? W jakich sytuacjach go stosować?

stabilizator na kolano

Stabilizator na kolano sportowy

Czym jest stabilizator kolana?

Stabilizator kolana sportowy ma postać opaski, którą zakłada się na staw w celu jego odciążenia. Dzięki ortezie rzepka kolanowa jest chroniona przed urazami i przemieszczaniem się.

Pozwala to na jej szybszą regenerację, jak również na zmniejszenie bólu i obrzęku spowodowanych urazem. To nieoceniona pomoc po doznanej kontuzji. Zastanawiasz się jak powinna wyglądać potreningowa regeneracja? Sprawdź!

Kiedy warto stosować stabilizator na kolano sportowy?

Stabilizator to nie tylko rozwiązanie dla sportowców. Ortezę warto założyć na staw kolanowy wówczas, gdy spotka cię choć jedna z poniższych sytuacji:
  • uraz stawu,
  • skręcenie nogi,
  • obrzęk kolana,
  • stłuczenia,
  • bóle reumatyczne.
Stabilizacja uszkodzonego stawu kolanowego pozwoli mu na znacznie szybszą regenerację, a także zmniejszy odczucia bólowe.

Rodzaje stabilizatorów na kolano

Podstawowy podział wyróżnia stabilizatory miękkie i twarde.

Stabilizatory miękkie to elastyczne opaski, które wspomagają regenerację wewnątrzstawową, lecząc obrzęki i usprawniając czucie głębokie. Miękkie stabilizatory sprawdzą się podczas wykonywania codziennych czynności.

Ile kosztuje miękki stabilizator kolana? Najtańsze modele kupisz już za kilkanaście złotych. Warto jednak pamiętać, że w tym wypadku jakość często idzie w parze z ceną – jeśli poszukujesz dobrej ortezy, lepiej wybrać droższe, markowe modele.

Warto zwrócić uwagę na zdanie innych osób stosujących stabilizatory kolana – opinie ułatwią ci dokonanie trafionego zakupu.

Stabilizatory twarde polecane są osobom aktywnym. W tej grupie znajdziesz m.in. stabilizatory na kolano z szynami umieszczonymi po bokach. Taka orteza zapobiega „uciekaniu” kolana na boki i jego przerostowi. Stabilizator z szynami szybko leczy bóle związane z urazami, a dzięki wzmaganiu ciepła przyspiesza regenerację stawu.

Innym typem ortezy twardej jest biomagnetyczny stabilizator kolana. Zawiera on wbudowane polaryzatory, które emitują pole magnetyczne. Taki magnetyczny stabilizator kolana przyspiesza regenerację stawu, zmniejsza ból i pozwala na sprawniejszą pracę mięśni.

Ceny dobrych stabilizatorów z wbudowanymi szynami zaczynają się od około 100 złotych.

Jaki stabilizator na kolano do biegania?

Nie ulega wątpliwościom, że bieganie należy do sportów, które intensywnie obciążają stawy kolanowe. Aby przyspieszyć ich regenerację, warto wykorzystać ortezy specjalnie dedykowane sportowcom. Cechują się one elastycznością, pozwalającą na bardzo duży zakres ruchu kończyny.

Stabilizator na kolano dobiera specjalista

Jeśli szukasz pierwszego stabilizatora na kolano, najlepiej skonsultuj się z ortopedą. Lekarz zdiagnozuje, jakiego rodzaju orteza najlepiej sprawdzi się w twoim przypadku, a także poinstruuje cię, jak prawidłowo jej używać.

Źle dopasowana orteza może nie wspomagać twoich kolan dostatecznie, dlatego tak ważne jest dobranie stabilizatora do indywidualnych potrzeb.

Jak założyć stabilizator na kolano?

Zakładanie ortezy jest bardzo proste – wystarczy przełożyć ją przez stopę umieścić na wysokości stawu. Sztywne modele zazwyczaj zapinane są na rzepy.
Orteza przyda się każdemu, kto niedawno przeszedł kontuzję stawu kolanowego i chce przyspieszyć jego regenerację. Osoby aktywne powinny wybrać stabilizator na kolano sportowy, który odciąży zmęczone stawy i zapobiegnie ich urazom.
Autorka: Joanna Stanuch