Data modyfikacji:

Sztywne włosy męskie, czyli jak poradzić sobie z twardymi, męskimi włosami?

Każdy z nas ma inną specyfikę włosów, a nauką, która bada ich strukturę, jest trychologia. Wyróżniamy włosy cienkie, grube, przetłuszczające się, normalne, suche, łamliwe, puszące się czy wreszcie sztywne, czyli trudne w układaniu i twarde. Wielu mężczyzn zastanawia się, jak układać sztywne włosy męskie i jakie fryzury w przypadku mało podatnych na stylizację włosów się sprawdzą. Czy można uczynić włosy mniej opornymi w układaniu? Te kwestie postaramy się rozstrzygnąć w naszym poradniku.
sztywne włosy męskie

Sztywne włosy męskie

Sztywne włosy męskie – jaka fryzura się sprawdzi?

Jeśli, kiedy wstajesz, twoje włosy są nieujarzmione i sterczą w różnych kierunkach, to w pewnym sensie możesz to wykorzystać. Odpowiednie cieniowanie sprawi, że nieujarzmione włosy staną się atutem. Oczywiście nie obejdzie się bez odpowiednich kosmetyków do ich stylizacji. Warto jednak dłuższą chwilę poświęcić samemu cięciu. Jak wiadomo, z tym warto udać się do barbera, który dobierze fryzurę do kształtu twarzy czy zarostu, a także właśnie rodzaju włosa. Tak naprawdę włosy twarde to niekoniecznie tylko grube kosmyki, choć te są najczęściej mało podatne na układanie. Trudność w stylizacji dotyczy także cienkich i puszących się włosów.

Fryzura typu quiff, zwana też krótkim jeżykiem, może świetnie się sprawdzić. Włosy oczywiście trzeba stawiać albo na żelu, albo na piance bądź wybrać pomadę wodną lub woskową. Quiff może być misternie ułożony albo rozwichrzony, dlatego to świetna fryzura dla mężczyzn o sztywnych włosach. Krótki tył i boki oraz dłuższa góra to także bardzo wygodna propozycja dla mężczyzn, którzy mają niewiele czasu na układanie swoich opornych na stylizację włosów. Alternatywą może być cięcie, gdzie cały efekt tworzy krótka i gęsta grzywka, mocno wycieniowana, a boki są krótko przystrzyżone. Sprawdzi się nowoczesna wersja french crop, gdzie boki są wygolone, a linia włosów poprowadzona dość równo dookoła. Można powiedzieć, że to taki grzybek we współczesnym stylu. Niektórych to może zdziwić, ale fryzury na sztywne włosy męskie nie muszą być bardzo krótkie, a dobrym przykładem jest pompadour, gdzie dominuje długa grzywa, którą stawia się na szczotce i odpowiednich kosmetykach. Oczywiście w przypadku tak trudnych (czyli sztywnych) włosów muszą być one idealnie dobrane, by uczesanie przetrwało dłużej niż kilkanaście minut. Mając sztywne włosy, można także postawić na bardzo krótką męską fryzurę, stworzoną przy użyciu różnych kilkumilimetrowych końcówek trymera. Na włosach można wykonać też tzw. hair tattoo. Trzeba jednak pamiętać, że taka fryzura, wbrew pozorom, wymaga częstego odświeżania u barbera.

W jakie kosmetyki warto się zaopatrzyć, mając sztywne włosy?

Włosy sztywne to często włosy ciężkie, opadające, które nierzadko przylegają do skóry głowy. Ten efekt można zniwelować poprzez odpowiednie cięcie, ale i dobór właściwych kosmetyków. Wśród nich doskonałym wyborem będzie prestyler, np. King Brown Grooming Spray Prestyler do Włosów. To rodzaj bazy pod dalsze układanie, która wstępnie ujarzmi niesforne, sztywne włosy, które układają się w różnych kierunkach, ale nie w tym, w którym byś sobie tego życzył. Możesz wybrać także wymagające w układaniu fryzury męskie. Sztywne włosy będą poza prestylerem potrzebować także wysokiej jakości pomady o mocnym chwycie. Tutaj nie sprawdzą się te bardzo lekkie, gdy chce się zachować efekt ułożonych kosmyków na dłużej. Przyda się także dobry lakier do włosów, który nie powoduje nadmiernego kruszenia się i łamania kosmyków. Choć oczywiście z natury rzeczy jest to kosmetyk cięższy, którego nie należy nadużywać i najlepiej stosować tylko na wyjątkowe okazje, a na co dzień skupić się na połączeniu prestylera i pomady do włosów.


Przeczytaj także: Co to jest glinka do włosów i jak ją stosować?


Bez wątpienia niepodatne na stylizację włosy warto zmiękczyć, stosując odpowiednie odżywki. Twardym włosom bardzo często brakuje wody, a struktura hydrolipidowa skóry jest zaburzona, co powoduje osłabienie cebulek włosa. W związku z tym potrzebne jest im odżywienie i nawilżenie. Jeśli zatem włosy są suche i łamliwe, a ponadto twarde, to warto wybrać lekką odżywkę do takich właśnie włosów, z kolei gdy się przetłuszczają i są płaskie, warto wybrać taką, która spowoduje ograniczenie produkcji sebum, a jednocześnie wzrost objętości i zmiękczenie włosów. Warto wiedzieć, że na sztywne włosy świetnie sprawdzają się także maski keratynowe, np. Kallos, które odbudowują prawidłową strukturę włosa. Nadają im blask, sprawiają, że już po jednym użyciu stają się bardziej miękkie, a zatem również łatwiejsze w układaniu.

Jak układać sztywne włosy męskie?

Zacznijmy od mycia. Przede wszystkim sztywne włosy najlepiej układać, kiedy są lekko podsuszone, ale nie całkiem suche. Warto zatem wybierać kosmetyki, które nadają się do używania na włosach mokrych i suchych, a jednocześnie mają lekką formułę nieobciążającą nadmiernie włosów i niepowodującą ich łamania, wypadania czy przetłuszczania. Sztywne włosy męskie z dłuższą grzywką warto układać na okrągłej szczotce i z użyciem suszarki z dyfuzorem, jonizatorem, ale ustawiając moc na średnie obroty. Przed suszeniem należy wetrzeć we włosy pomadę, ale w optymalnej ilości. Co ważne, jeśli nie lubi się efektu połysku, można zdecydować się na pomadę o matowym wykończeniu, jak np. Reuzel o mocnym chwycie. Sprawdzi się także na krótszą fryzurę, typu quiff czy french crop. Tutaj wystarczy niewielką ilość pomady rozgrzać w dłoniach i już można nakładać ją na włosy, wygładzając je lub podnosząc. Pomada sprawdzi się również w przypadku fryzury męskiej z przedziałkiem.

W jaki sposób można jeszcze zmiękczyć swoje włosy?

Oczywiście kosmetyki czy zabiegi, takie jak sauna do włosów, to nie są jedyne sposoby na zmiękczenie twardych kosmyków, by były bardziej podatne na układanie. Za wysuszenie włosów odpowiada także dieta. Trzeba pamiętać o optymalnym nawadnianiu i piciu przynajmniej 1,5 litra wody dziennie. Na stan włosów wpływa także obecność cynku czy miedzi w diecie, a także dostarczanie kompleksu witamin A, C i E. Trzeba oczywiście zdawać sobie sprawę, że to geny w dużej mierze odpowiadają za taką, a nie inną strukturą włosów, dlatego bez odpowiednich kosmetyków do codziennej pielęgnacji się nie obejdzie. Sztywne włosy męskie nie muszą być bardzo problematyczne i można je ujarzmić.
Autor: Justyna Dot