Co to jest kalistenika?
Choć nazwę tę być może słyszysz po raz pierwszy, kalistenika jest ci doskonale znana. To nic innego, jak ćwiczenia z własnym ciężarem ciała, a więc np. pompki, przysiady, brzuszki czy podciąganie się na drążku. W kalistenice nie wykorzystuje się niemal żadnych sprzętów i akcesoriów sportowych – mimo to, uprawiana regularnie, daje naprawdę doskonałe efekty.
Ciekawostką jest, że twórcami kalisteniki byli Spartanie i gladiatorzy. To właśnie dzięki niej budowali swoją muskulaturę.
Kalistenika – efekty ćwiczeń
Rezultaty aktywności powinny zachęcić cię do uprawiania kalisteniki – efekty po miesiącu to zwiększenie siły mięśniowej, wysmuklona sylwetka, wyraźniej zarysowane mięśnie. Co istotne, ćwiczenia kalisteliczne mogą działać również leczniczo, minimalizując wady postawy i bóle pleców. Kalistenika wpływa także na lepsze poczucie równowagi i koordynację ruchową.
Kalistenika vs siłownia
Niewątpliwą zaletą kalisteniki jest to, że aby ją trenować nie musisz wydawać pieniędzy na sprzęty czy karnet na siłownię. Z powodzeniem możesz trenować kalistenikę w domu, ogrodzie, parku – wystarczą ci odrobina miejsca i
mata do ćwiczeń. To świetna propozycja dla tych, którzy lubią ćwiczyć w zaciszu własnego domu o dowolnej porze.
Kalistenika: ćwiczenia i zasady treningu
Ćwiczenia kalisteniczne z pewnością pamiętasz z lekcji WF-u – grunt to dopasowanie ich do celu, jaki chcesz uzyskać i zbudowanie indywidualnego planu treningowego. Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć z kalisteniką, warto pamiętać, że podstawą dobrych efektów jest stopniowanie wysiłku. Oznacza to, że z czasem powinieneś wydłużać swoje treningi, przyzwyczajając tym samym ciało do większych obciążeń.
Kalistenika dla początkujących
Wykorzystując ćwiczenia kalisteniczne, możesz skupić się tylko na jednej partii mięśniowej lub trenować całe ciało. Wybór należy do ciebie!
- Ćwiczenia na barki - kalistenika
Najlepsze ćwiczenia kalisteliczne na barki to podciąganie się na drążku i pompki w rożnych kombinacjach.