Data modyfikacji:

Jaki zegarek na rower kupić?

Rozpoczęcie sezonu rowerowego to dla miłośników kolarstwa nie tylko czas budowania kondycji. Równie ważny jest przegląd i kompletowanie sprzętu. O ile dobrej jakości pompka czy multitool rowerowy jest wręcz koniecznością, zakup licznika to mniej ważna inwestycja. A może warto zastąpić komputerek rowerowy zegarkiem sportowym? Sprawdź, jak wybrać dobry zegarek na rower.

Jaki zegarek na rower kupić?

rowerzysta

Przeczytaj również: Modny zegarek męski - jaki model wybrać?

Klasyczny zegarek na rower – czy to dobry pomysł?

Rower to coraz popularniejszy środek transportu. Ostre koła, holenderki i poczciwe górale to powszechny widok w miastach. Jaki zegarek wybrać na codzienne dojazdy do pracy lub weekendowe wycieczki? Wiele osób stawia na klasyczny zegarek, pasujący do reszty biurowego stroju. Nie zawsze jest to jednak dobry pomysł!

O ile zegarki kwarcowe, czyli te zasilane baterią, radzą sobie z wstrząsami dobrze, zegarki automatyczne i mechaniczne łatwo w ten sposób uszkodzić. Długotrwałe drgania mogą zaszkodzić delikatnemu mechanizmowi, co odbije się na precyzji działania zegarka. Jeśli więc zamierzasz wykorzystywać rower do jazdy miejskiej w garniturze i nie chcesz rozstawać się z ulubionym zegarkiem mechanicznym, wybierz rower z dobrą amortyzacją i grubymi oponami.

Sportowy zegarek na rower – smartfon niech zostanie w domu

Prawdą jest, że tylne kieszenie koszulki kolarskiej są w stanie pomieścić niemal wszystko. Przewieziesz w nich telefon, portfel, pompkę, kurtkę przeciwdeszczową i kilka batonów energetycznych. Po co jednak zabierać cały portfel czy duży i nieporęczny smartfon, jeśli można mieć przy sobie smartwatch.

Współczesne zegarki sportowe skomunikują się z twoją aplikacją treningową, zmierzą wszystkie parametry jazdy, wskażą ci drogę i pozwolą odczytać wszystkie komunikaty. Nawet jeśli chcesz mieć telefon przy sobie, wyciąganie go z kieszeni lub torebki jest znacznie mniej wygodne niż rzucenie okiem na zegarek.

Zegarek na rower z pulsometrem

Trenujesz do wyścigu kolarskiego lub triatlonu? Praca w odpowiednim zakresie tętna będzie kluczem podczas wykonywania treningu interwałowego. Do pomiaru pulsu warto użyć zegarka na rower z pulsometrem. Podstawowe modele odczytują tętno z nadgarstka, co nie jest najprecyzyjniejszym sposobem. Jeśli zależy ci na wiarygodnych odczytach, wybierz zegarek z czujnikiem tętna na klatkę piersiową. Elastyczny pasek z czujnikiem nie sprawi dyskomfortu, a zapewni dokładniejszy pomiar.

Zegarek na rower z GPS-em

Niezwykle użyteczną funkcją zegarka rowerowego jest moduł GPS. W podstawowych wersjach służy on jedynie do rejestrowania trasy, określania prędkości oraz wyznaczania pozycji. Wyższej klasy smartwatche rowerowe posłużą ci także do nawigowania. Bez względu na to, czy poruszasz się po miejskiej dżungli, czy jeździsz na rowerowe wyprawy, precyzyjna mapa turystyczna zawsze się przyda. Przed zakupem sprawdź jednak precyzje wskazań. Niektóre nawigacje zegarkowe i licznikowe pozostawiają wiele do życzenia – są wolne, a ubogi interfejs graficzny utrudnia orientację w terenie.

Łączność smartwatcha ze smartfonem

Czym byłby sportowy zegarek na rower, który nie umożliwiałby przerzucenia parametrów odbytego treningu do Endomondo lub Stravy. Jeśli korzystasz ze sportowych social mediów, chcesz dzielić się wynikami i rywalizować z innymi użytkownikami na segmentach, wybierz zegarek rejestrujący i zapamiętujący trasę. Dzięki łączności Bluetooth i kompatybilności z popularnymi aplikacji zsynchronizowanie treningów zajmie ci dosłownie chwilę.

Zegarek na rower – przydatne funkcje

  • Licznik kalorii – zegarki sportowe obliczają wydatek energetyczny na różne sposoby. Jedne analizują tętno, inne wysiłek w poszczególnych strefach treningowych, a kolejne opierają swoje wyniki na pokonanym dystansie. Wskazania spalonych kalorii nie zawsze są zgodne z rzeczywistością, ale wyraźnie motywują do treningów.
  • Licznik kroków – nawet regularne treningi na siłowni lub rowerze nie zastąpią zwykłego spaceru. Dbaj o codzienne rozruszanie mięśni i licz kroki. 8-10 tys. kroków dziennie to przyzwoity wynik, który pozwoli ci zachować dobrą formę.
  • Automatyczne stopowanie – chcesz, by mierzona była jedynie twoja jazda, a nie postoje? Skorzystaj z funkcji automatycznego stopowania. Mimo, że ma ją niemal każdy zegarek, nie zawsze działa równie dobrze. Niezliczone kilometry i dziwne przeskoki potrafią być bardzo irytujące.
  • Mapa turystyczna – wbudowana mapa z leśnymi ścieżkami to nie lada gratka dla miłośników rowerów MTB i graveli.
  • Łączność ANT+ – dzięki niej podłączysz do smartwatcha czujnik kadencji lub czujnik generowanej mocy.
  • Odtwarzacz muzyki – możliwość przełączania i wybierania muzyki z poziomu zegarka to na rowerze błogosławieństwo. Smartfon może pozostać w torebce rowerowej aż do skończenia treningu.

Zegarek czy komputerek rowerowy – co lepsze?

W profesjonalnym zastosowaniu komputerki rowerowe, takie jak Wahoo, Garmin, Bryton, Lezyne czy Mio nie mają sobie równych. Są czytelne, odporne na wodę i kurz, a przy tym wytrzymują na jednym ładowaniu znacznie dłużej niż smartfony. Oprócz pulsu mogą też mierzyć kadencję (szybkość obrotów korbą) oraz moc generowaną przez kolarza. Czy zegarek na rower jest w stanie zastąpić dobry licznik rowerowy?

Dobre zegarki sportowe wyposażone w funkcje rowerowe podołają temu zadaniu. Wybierając rowerowy profil, zyskasz dostęp do większości przydatnych parametrów. Ograniczeniem może być jedynie ekran smartwatcha, który nie imponuje wymiarami.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest natomiast zainstalowanie zegarka bezpośrednio na kierownicy lub mostku. Modele stworzone z myślą o rowerzystach mają specjalny uchwyt akcesoryjny. Pamiętaj, że zegarek sportowy posłuży ci nie tylko na rowerze, ale też podczas biegania, podróżowania czy… spania. Pomiar snu powie ci wiele o twoim zdrowiu!

Popularne modele zegarków dla rowerzystów

Autor: Szymon Sonik