Data modyfikacji:

Fryzury męskie ukrywające zakola

Fryzury męskie na zakola? To właśnie jedno z częstszych pytań wypowiadanych przez klientów w salonach fryzjerskich i u barberów. Oto przegląd najpopularniejszych fryzur męskich na zakola.

Fryzury męskie zakola

Zakola to przypadłość o nazwie androgenowe łysienie męskie, w którym linia porostu włosów przesuwa się do tyłu, odsłaniając część czoła, a następnie czubek głowy, aż w końcu zostaje sama korona (włosy wokół głowy i nad uszami).

Pomocą są preparaty na łysienie, które wspierają porost, ale tak naprawdę większość tych specyfików może jedynie czasowo wstrzymać wypadanie włosów i jak dotąd nie wynaleziono leku hamującego całkowicie łysienie.

Jednorazowym rozwiązaniem są też pudry imitujące włosy, tzw. Hair Fibre (np. marki Toppik), które przyczepiając się do istniejących włosów i do skóry, mogą stworzyć krótkotrwałą fryzurę odpowiednią na spotkanie z dziewczyną lub do kina. Pudry te jednak zmywają się przy pierwszym myciu.

Sprawdź również ranking odżywek do włosów dla mężczyzn.

Fryzury męskie na zakola – czy na pewno zakola to powód do wstydu?

Zakola to nie koniec świata. Przez wielu mężczyzn (a także niektóre kobiety) uważane są za bardzo męskie, a nawet seksowne i nie wszyscy chcą je ukrywać. Można je ograć fryzurą tak, by stanowiły atut.

Najczęstsze fryzury męskie na zakola to uczesania, w których włosy układane są do przodu. Chodzi w nich o to, żeby sprytnie wycieniować dłuższe włosy tuż za grzywką po to, by móc je zaczesać tak, by zakryły zakola.

Najczęściej proponowane przez fryzjerów i barberów fryzury męskie na zakola.

1. Na Cezara

Mężczyźni od wielu lat próbowali sobie radzić z zakolami. Pierwszą, historyczną fryzurą – i nadal bardzo popularną na świecie – było uczesanie w stylu Juliusza Cezara. Fryzura ma krótsze boki i dłuższą grzywkę.

Starożytny władca miał bujne i mocne włosy na całej głowie z wyjątkiem czoła. I choć łacińskie słowo ceasaries tłumaczy się jako włosy, to jego uczesanie zasłynęło właśnie jako to skutecznie ukrywające zakola.

Na Cezara czesał się też Napoleon i książę Józef Poniatowski, a współcześnie fryzurę nosi m.in. Tomasz Karolak. Jak zrobić Cezara? Włosy najpierw muszą być odpowiednio długie, by fryzjer mógł je obciąć tak, by układały się do przodu.

Samodzielnie można zaczesywać je po prostu na czoło, delikatnie mierzwiąc. Fryzurę najlepiej układać na mokro szczotką i suszarką. Nie warto dodatkowo obciążać grzywki kosmetykami, można jedynie użyć delikatnego pudru lub lakieru.

2. French Cropp

Francuskie cięcie zwane jest u nas czasem „pieczarką”, „garnkiem” lub „na Beatlesa”. Powstaje ona na bazie Cezara, ale ma równo przyciętą grzywkę. French Cropp ma też krótko wygolone boki, a górę znacznie dłuższą, zaczesaną do przodu.

Grzywka jest przycięta prosto. Góra może być dodatkowo teksturowana (lekko nastroszone są pojedyncze pasma, tak by wyglądały jak piórka). To doskonała fryzura na zakola średniej wielkości.

3. Side Part

Po prostu fryzura z przedziałkiem. Wyznacza się go wówczas na środku zakola, kierując go do środka głowy, aż do tzw. wirka, czyli miejsca, gdzie włosy się zakręcają. Inną wersją tej fryzury jest naturalne zaczesanie włosów na bok bez wyznaczania przedziałka.

4. Irokez

Najlepsze rozwiązanie na zakola dużej wielkości. Może być rozwiązaniem na zakola na czole, ale nie sprawdzi się, jeśli masz już łysinę na czubku głowy. Irokez może być dłuższy lub krótszy, polecany jest raczej krótszy, długi wymaga pielęgnacji i stawiania – do tego potrzebne są żele lub pasty.

5. Slick back

Czyli włosy „przylizane” do tyłu. Nosili ją w latach 80. David Bovie i Johnny Depp. To uczesanie stosowane, kiedy zakola są duże i łysina zaczyna przechodzić na czubek głowy, wtedy priorytetem jest zakrycie właśnie ich.

Fryzura odsłania jednak zakola, ale zakrywa tę bardziej widoczną łysinę na czubku głowy – coś za coś. Jak zrobić slick back? Należy po prostu zaczesać włosy do tyłu, nałożyć pomadę wodną, która utrwali fryzurę i sprawi, że włosy będą lśniące.

Bardzo w niej ważne jest, by włosy były uporządkowane i żaden nie odstawał – fryzura musi być absolutnie gładka.

6. Buzz cut

Masz wysokie czoło i zakola? Jaka fryzura męska ci pozostaje? Rozwiązaniem jest buzz cut, czyli obcięcie włosów na bardzo krótko maszynką (nazwa wywodzi się od dźwięku wydawanego przez maszynkę – „bzzz”) lub po prostu ogolenie głowy. Warto dodać, że wiele kobiet bardzo lubi u mężczyzn taką krótką fryzurę.