Data modyfikacji:

Jak zgubić brzuch u mężczyzny? Dieta i ćwiczenia

Godziny spędzone na rozwoju klaty i bicepsa spełzną na niczym, jeśli nie zadbasz o mięśnie brzucha. To bowiem szczupła i wyrzeźbiona talia najbardziej wpływa na sylwetkę „V”, która jest marzeniem każdego mężczyzny. Wyraźnie widoczny sześciopak to wręcz papierek lakmusowy dobrej formy. Jak zgubić brzuch u mężczyzny?

Jak zgubić brzuch?

jak zgubić brzuch

Duży brzuch u mężczyzny – o czym może świadczyć?

Istnieje wiele zabawnych powiedzeń na temat męskiego brzucha. Większość z nich ma nacechowanie pozytywne, a sam przedmiot żartów staje się niemal powodem do dumy. To jednak niebezpieczne podejście. Bagatelizowanie dużego brzucha to najprostsza droga do zwiększenia ryzyka chorób. Także tych, które bezpośrednio zagrażają życiu.

Przeczytaj również: Idealna męska sylwetka – jak ją zbudować? Jak wygląda idealna męska sylwetka? 

Otyłość trzewna jest znacznie groźniejsza od tłuszczu podskórnego, obecnego na całym ciele. Duży brzuch u mężczyzny świadczy o otłuszczeniu narządów wewnętrznych: wątroby, trzustki czy nerek. Żelopodobny tłuszcz głęboki negatywnie wpływa na układ hormonalny i wytwarza cytokiny wywołujące stany zapalne. Zwiększa to ryzyko m.in. zawału serca, chorób układu krążenia, demencji, udaru mózgu, cukrzycy czy depresji. Oprócz tego wysoki poziom tłuszczu może doprowadzić do leptynoodporności, czyli osłabienia reakcji organizmu na hormon sytości. Zauważalnie wpływa też na obniżenie libido, co jest wynikiem spadku stężenia testosteronu we krwi.

Jak zgubić brzuch u mężczyzny – dieta

Podstawą walki z dużym brzuchem u mężczyzn jest prawidłowa dieta. Aby zrzucić brzuch musisz ograniczyć cukry zawarte m.in. w białym pieczywie, słodkościach, słonych przekąskach czy słodkich napojach. Energia dostarczana z łatwo wchłanialnych węglowodanów szybko jest przekształcana i magazynowana jest w formie tkanki tłuszczowej. W okresie redukcji tkanki tłuszczowej twoim największym zwolennikiem jest białko. Znajdziesz je m.in. w chudym mięsie, nabiale, rybach, produktach sojowych czy strączkach. Białko trawione jest znacznie dłużej, zapewnia energię na wiele godzin, a na dodatek sprzyja lipolizie, czyli procesowi rozpadu komórek tłuszczowych.
Komponując zbilansowaną dietę, pamiętaj o tym, by korzystać z różnorodnych źródeł węglowodanów, białek i tłuszczów. Wybieraj produkty naturalne i nieprzetworzone, a zrezygnuj z używek, przekąsek, słodyczy (tzw. puste kalorie) i potraw tłustych. Dzięki temu dostarczysz niezbędnych mikro i makroskładników, nie przekraczając jednocześnie puli kalorii. Aby schudnąć z brzucha musisz bowiem doprowadzić do deficytu kalorycznego. Mówiąc prościej, musisz spożywać przynajmniej 200-300 kcal mniej niż spala twój organizm w ciągu dnia. Pod żadnym pozorem nie oznacza to jednak głodówek! Aby bezpiecznie trenować, potrzebujesz sporo energii.

Ćwiczenia na zgubienie brzucha

Nie da się schudnąć jedynie z brzucha. Stąd też wykonywanie setek powtórzeń brzuszków lub osławionej „szóstki Weidera” nie przyniesie oczekiwanego skutku. Konieczne jest spalenie tłuszczu z całego ciała, w tym tłuszczu trzewnego. Najlepszą drogą do tego jest wykorzystanie ćwiczeń o charakterze interwałowym, wytwarzającym w organizmie dług tlenowy. Trening w strefie beztlenowej pozwoli ci spalić kalorie nie tylko w trakcie ćwiczeń, ale nawet przez kilkadziesiąt godzin po nim.

Jak więc ćwiczyć, by schudnąć? Zamiast monotonnego biegania lub godzin spędzonych na orbitreku postaw na dynamiczne interwały. Polega to na przeplataniu dużego oraz niewielkiego wysiłku, np. 30 sekund sprintu i minuty lekkiego truchtu. Interwały możesz także wykonać na rowerku, wioślarzu czy bieżni. Świetnie nadadzą się do tego burpeesy, ćwiczenia ze sztanga lub podciągnięcia na drążku. 5-10 takich interwałów spali tłuszcz brzuszny skuteczniej, niż wiele godzin jednostajnej jazdy rowerem. Na wykonanie treningu interwałowego potrzebujesz ok. 30-45 minut – włącznie z rozgrzewką!

Odsłonięcie mięśni, a rzeźbienie mięśni

Praca nad pożądanym sześciopakiem na brzuchu to właściwie nic innego, jak odsłonienie mięśni, czyli spalanie tkanki tłuszczowej. Możesz jednak dodatkowo podkreślić rzeźbę mięśni prostych i skośnych brzucha. Tak jak mięśnie klatki piersiowej czy bicepsy, tak i one mogą przecież rosnąć. Jak ćwiczyć mięśnie brzucha? Doskonałe ćwiczenia na rozbudowę kaloryfera to m.in. allahy, deska, podciąganie kolan w zwisie na drążku oraz wood choppery. Sprawdzą się znacznie lepiej niż zwykłe i mało wymagające brzuszki.
Autor: Szymon Sonik