Data modyfikacji:

Tradycyjne golenie, czyli jak się golić w tradycyjny sposób?

Golenie się jednorazowymi maszynkami generuje dużo śmieci i często nie daje zadowalających efektów. Ostrza szybko się tępią, a na skórze pozostają pojedyncze, brzydko wyglądające włoski. Dodatkowo tępa maszynka przyczynia się do pojawiania się licznych krostek i pryszczy. Takich problemów unika się, gdy korzysta się z tradycyjnych maszynek do golenia na żyletki. Jak wygląda tradycyjne golenie? Jak golić się w tradycyjny sposób?

tradycyjne golenie

Tradycyjne golenie - jaka maszynka jest potrzebna?

Do golenia się w tradycyjny sposób potrzebuje się maszynki wielorazowej. Wkłada się do nich żyletki, które są ostre dłużej niż ostrza w jednorazowych maszynkach. Tradycyjne golenie wymaga wprawy, jednak gdy się jej nabierze, nigdy nie będzie się chciało z niego zrezygnować. Nagrodą za trud włożony w naukę używania klasycznej maszynki będzie idealnie gładka skóra bez jakichkolwiek podrażnień.

Golenie tradycyjne wymaga zakupu solidnej maszynki ze stali nierdzewnej. Przed jej zakupem warto wziąć ją do ręki, by sprawdzić, czy dobrze leży i w jaki sposób się nią manewruje. Ważne jest prawidłowe wyważenie narzędzia, gdyż tylko wtedy będzie dokładnie ścinać zarost na twarzy lub niechciane owłosienie ciała. Równie ważne jest dokładne zapoznanie się z budową wybranej maszynki. Powinno się ją rozkręcić, sprawdzić, gdzie znajdują się elementy, które mogą wymagać wymiany oraz w jaki sposób montuje się nowe żyletki.

Zalety tradycyjnego golenia

Tradycyjne golenie ma wiele zalet. Przede wszystkim dzięki niemu oszczędza się pieniądze. Jedna maszynka służy nawet przez kilkadziesiąt lat! Wystarczy przypomnieć sobie maszynki, których używali dziadkowie lub ojcowie. Większość z nich służyła przez dekady, a nierzadko przechodziła z ojca na syna. Dzięki temu inwestycja w tradycyjną maszynkę do golenia szybko się zwraca.

Golenie w tradycyjny sposób to działanie proekologiczne. Tradycyjna maszynka do golenia ogranicza ilość odpadów, które trafiają na wysypiska. Narzędzie wykonane ze stali nierdzewnej zmniejsza zużycie plastiku, który wykorzystuje się do produkcji jednorazowych maszynek.

Maszynka na żyletki pozwala uzyskać idealnie gładką skórę. Dzięki niej dokładnie usuwa się wszystkie włoski nawet z trudno dostępnych miejsc na twarzy i ciele. Dodatkowo żyletka i maszynka stalowa są łatwiejsze do zdezynfekowania, co chroni przed pojawianiem się na skórze ropnych wyprysków i czerwonych podrażnień.

Golenie tradycyjne a znajomość kształtu twarzy

Przed pierwszym goleniem maszynką tradycyjną powinno się dobrze przyjrzeć kształtowi twarzy, rozmieszczeniu zarostu i kierunkowi wzrastania włosków. Jeśli na skórze znajdują się zagłębienia, powinno się sprawdzić, jak porusza się po nich maszynka. Dzięki temu golenie będzie dokładniejsze.

Kilka pierwszych użyć maszynki tradycyjnej na żyletki może być dość trudnych. Użytkownik musi przyzwyczaić się do nowego kąta ustawienia maszynki względem twarzy i stopnia nacisku na skórę. Wprawy nabiera się często przez kilka tygodni, dlatego nie powinno się zwracać uwagi na pierwsze niepowodzenia.

Jak golić się tradycyjną maszynką?

W tradycyjnym goleniu ważne jest unikanie pośpiechu. Ostrza powinny przesuwać się po skórze powoli, zwłaszcza podczas pierwszych goleń. Maszynki można używać wyłącznie na zwilżonej skórze, pokrytej żelem lub pianką do golenia, która zapewnia odpowiedni poślizg. Kąt nachylenia ostrza powinien wynosić od 30 do 45 stopni.

Golenie tradycyjne powinno polegać na poruszaniu maszynką w trzech różnych kierunkach. Na początek wykonuje się krótkie, delikatne ruchy zgodne z kierunkiem wzrastania włosa. Następnie ostrza przesuwa się po skórze w poprzek, a na koniec goli się twarz lub ciało pod włos. Przy ostatnim kroku powinno się zachować szczególną ostrożność - golenie tradycyjne powinno być wykonywane bez pośpiechu.

Podczas golenia powinno się unikać naciągania skóry. Takie zachowanie zwiększa ryzyko wrastania włosków i pojawiania się brzydkich krostek lub zacięć. Wyjątek od tej reguły stanowią miejsca, w których skóra jest nierówna (np. dołek w brodzie lub okolice nosa).

Wymiana i dezynfekcja ostrza

Tradycyjne golenie maszynką na żyletki jest skuteczne i proste, gdy ostrza są ostre. Jeśli żyletka jest tępa, usuwanie zarostu jest nieprzyjemne i niedokładne. Żyletki powinno się regularnie wymieniać, gdy tylko zaczną niedokładanie usuwać niechciane owłosienie. Ostra żyletka sprawnie przemieszcza się po skórze i bez trudu ścina cały zarost.

Dezynfekcja żyletki i maszynki powinna być przeprowadzana przed i po każdym użyciu. Do usuwania bakterii z ostrza można wykorzystać wysokoprocentowy alkohol lub preparat, taki jak Octenisept. Dzięki niemu żyletka i maszynka będą bezpieczne do użycia, a ewentualne zacięcia nie będą powodowały pojawiania się ropnych wyprysków.

Pielęgnacja po goleniu tradycyjnym

Po zakończeniu golenia tradycyjną maszynką powinno się zastosować płyn po goleniu, olejek lub krem łagodzący podrażnienia. Kosmetyk odkazi skórę, nawilży ją i pozostawi idealnie gładką. Po użyciu preparatu twarz będzie przyjemna w dotyku. Atutem kremów, płynów i olejków po goleniu jest też piękny zapach.

Do pielęgnacji po goleniu można używać naturalnych olejków, które są odpowiednie dla skóry wrażliwej ze skłonnością do alergii. Dzięki nim uniknie się wysypek, w tym pokrzywki. Dodatkowo do zasuszania krwawiących zacięć można użyć sztyftu z ałunem. Ałun przydaje się nie tylko do zmniejszania nadmiernego pocenia, ale również do hamowania namnażania bakterii i ściągania ranek powstających w czasie golenia.

Autor: Monika Kocher